search
REKLAMA
Wpadki

Z wielką mocą przychodzi wiele błędów. Wpadki w filmach o SPIDER-MANIE

Łukasz Budnik

4 października 2020

REKLAMA

W ostatnich dniach zrobiło się głośno o Spider-Manie, głównie za sprawą wieści, że w trzeciej odsłonie przygód tego bohatera w ramach MCU rolę Electro, graną pierwszy raz w Niesamowitym Spider-Manie 2, powtórzy Jamie Foxx. Fani zastanawiają się, czy to sugestia, że twórcy planują połączyć na wielkim ekranie wszystkie dotychczasowe inkarnacje Spider-Mana. Zanim otrzymamy odpowiedź na to pytanie, sprawdźmy, jakich błędów dopuścili się twórcy w poprzednich odsłonach przygód popularnego herosa. 

Spider-Man (2002)

Lampka

W pierwszej kinowej inkarnacji Spider-Mana Peter Parker miał twarz Tobeya Maguire’a, a pajęczą sieć produkował jego organizm, nie zaś specjalnie skonstruowane urządzenia (co ciekawe, to pomysł Jamesa Camerona). Strzelając pajęczyną z nadgarstków, przydałoby się nauczyć celności, co też Peter próbuje osiągnąć we własnym pokoju. Ofiarą jego treningu pada nocna lampka, którą Peter rozbija o ścianę, co zwraca zresztą uwagę cioci May. Chyba niepotrzebnie, bo lampa materializuje się już w kolejnym ujęciu, gdy Parker podchodzi do drzwi, by uspokoić ciocię.

Spider-Man 2 (2004)

Taksówka

Jedną z najlepszych scen środkowej części trylogii Sama Raimiego jest ta, w której macki Doktora Octopusa stają się samoświadome i zabijają lekarzy – realizacja tego fragmentu przywodzi na myśl skojarzenia z Martwym złem i wyróżnia się na tle reszty. Chwilę po masakrze Octopus odzyskuje przytomność i wychodzi na ulicę, gdzie niemal przejeżdża go taksówka. Z opresji wybawiają go macki, wyrzucając samochód w powietrze na pustą drogę. Przynajmniej do czasu cięcia, po którym auto ląduje na drugą taksówkę, pojawiającą się znikąd. Są raczej małe szanse, by samochód w ułamku sekundy zdołał podłożyć się pod ten spadający.

Siła ciosów

Skoro już jesteśmy przy Doktorze Octopusie… Pamiętajmy, że jego jedyną “mocą” w filmie są wspomniane inteligentne macki, które przejęły nad nim kontrolę. Octopus nie ma nadludzkiej siły i wytrzymałości, nie wiadomo więc, dlaczego tak dobrze przyjmuje ciosy które zadaje mu w czasie filmu Spider-Man (nawet zakładając, że Peter powstrzymuje się od uderzenia z całej siły). Tym bardziej, że kiedy ciocia May (!) uderza go parasolem, zostaje niemal powalony na ziemię.

Spider-Man 3 (2007)

Kołnierz

W zależności od sceny kołnierz kostiumu Petera – czy z udziałem symbiota, czy bez – znajduje się albo bezpośrednio na szyi (co ma sens, biorąc pod uwagę że powinien łączyć się z maską), albo znacznie niżej. To błąd powtarzający się w całej trylogii Sama Raimiego – innym słynnym przykładem jest scena z pierwszej części, w której Peter biegnie przez tłum rozpinając koszulę; kostium wygląda wówczas niemal jak T-shirt.

Platforma

W jednej ze scen nowojorski policjant przechadza się po piasku w poszukiwaniu Sandmana. Hałdy są przewożone przez ciężarówkę. Zapewne w celu uniknięcia sytuacji, w której aktor zapadnie się w piasek lub straci równowagę, na wierzch położono platformę, którą następnie przysypano. Widać ją jednak w jednym z ujęć.

Niesamowity Spider-Man (2012)

Zamiana

Twórcy filmu zaliczyli niemałą wpadkę montażową w scenie, w której moce Petera uaktywniają się podczas jazdy metrem, a on sam niechcący nokautuje kilku napastników. Jednym z nich jest czarnoskóry mężczyzna, który uderza go deskorolką. W kolejnym ujęciu znikąd “zamienia się” w innego – w dodatku białego – faceta, a później leży już nieprzytomny na podłodze. Scena, w której Peter go uderza, musiała zostać wycięta z filmu. Wpadkę zobaczycie, odtwarzając powyższy fragment.

Niesamowity Spider-Man 2 (2014)

Niesamowita technologia

Warto pochylić się nad tym, jaką technologią dysponuje ojciec Petera w prologu filmu. Nie tylko jest w stanie połączyć się z siecią na pokładzie samolotu, lecz także wysyła dane do komputera ukrytego w metrze w Nowym Jorku. Co więcej, sprzęt jakiego używa (Sony Vaio) nie był jeszcze produkowany w czasach, w których dzieje się akcja tej sceny, są to bowiem wczesne lata dwutysięczne.

Spider-Man: Homecoming (2017)

Niekonsekwencja

W przesympatycznym prologu filmu oglądamy materiały wideo nagrane przez Petera podczas jego wyprawy do Niemiec, gdzie z Iron Manem i jego drużyną u boku mierzył się z innymi członkami Avengers (co zostało pokazane w Kapitanie Ameryce: Wojnie bohaterów). Wśród ujęć jest też fragment zarejestrowany podczas samej bitwy na lotnisku, który wprowadza pewną niekonsekwencję. W Wojnie bohaterów nic nie wskazuje na to, by Spider-Man w ukryciu kręcił cokolwiek w momencie, gdy Scott staje się Giant-Manem (widzimy bowiem wówczas jego pierwotną reakcję), tymczasem prolog Homecoming pokazuje coś innego.

Daty

To nie jedyny błąd tego typu – film na początku sugeruje, że od wydarzeń z Avengers i Bitwy o Nowy Jork minęło 8 lat, podczas gdy w rzeczywistości było to pół dekady. Błąd ten został sprostowany przez twórców, zarówno zakulisowo, jak i w Avengers: Wojnie bez granic, gdy Tony Stark wprost wspomina, ile czasu minęło naprawdę.

Spider-Man: Daleko od domu (2019)

Magiczny autobus

W jednej ze scen po klasę Petera znajdującą się na wycieczce w Wenecji podjeżdża autobus. Fani zauważyli, że nie mogłoby mieć to miejsca, jako że ruch drogowy jest tam niedozwolony, zwłaszcza dla autokarów. Oczywiście niewykluczone, że w MCU Wenecja rządzi się innymi prawami.

Który film o Spider-Manie lubicie najbardziej?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA