search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Wyrób akiropodobny?

Rafał Donica

24 października 2011

Filmorg - grafika zastępcza - logo portalu.
REKLAMA

Niech podniesie rękę ten, kto po seansie ?Cudownego dziecka? (1986 r.) nie wpatrywał się w pustą butelkę stojącą na stole, wykrzywiając twarz w skupieniu, i nie próbował przesunąć jej bez dotykania. I choć niejeden z nas czerwieniał na twarzy ze skupienia i wyglądał jakby miał zatwardzenie, butelka ani drgnęła. Marzenia o, już nie tyle przesuwaniu, co niszczeniu przedmiotów i przeciwników za pomocą telepatii, powróciły wraz z anime ?Akira? (1988 r.). Film Katsuhiro Otomo do dziś pozostaje moim numerem jeden w kategorii animacji, uważam go też za jedną z najlepiej napisanych fabuł, z fantastycznymi scenami akcji (nieograniczanymi ani budżetem, ani możliwościami komputerów) i postaciami, z Kanedą i Tetsuo na czele. Ten cherlawy gnojek, takie trochę popychadło klasowe, po odkryciu w sobie supermocy, przeistacza się w machinę zniszczenia, miażdżącą czołgi, strącającą śmigłowce i stawiającą opór zmasowanemu ostrzałowi artyleryjskiemu. ?Akira? wciąż czeka na swoją wersję aktorską, tymczasem w 2012 roku do kin wejdzie coś, można powiedzieć, akiropodobnego?

Trailer solidnie mną zarzucił. Obejrzałem go już dobre dziesięć razy. Klimat ma nieziemski i tak namacalny, że można go nożem kroić. Sceny, w których bohaterowie robią wygłupy przy pomocy swoich mocy, są nie tylko znakomicie pomyślane i zrealizowane, ale posiadają też, coraz rzadziej spotykany w kinie, magiczny pierwiastek. Ujęcie, na którym za pomocą siły woli bohater przesuwa na parkingu BMW? ah!, magia kina aż wylewa się z ekranu. Nie, nie siedzę teraz znowu przed butelką i nie próbuję jej poruszyć, niesiony rozbudzonymi marzeniami o oddziaływaniu myślami na przedmioty. Ale, nie powiem, trailer ?Chronicle? w cudowny sposób cofnął mnie w szczenięce lata, gdy miało się jeszcze nadzieję, że coś takiego, co wyprawiało ?cudowne dziecko?, jest możliwe. Że możliwe jest przewrócenie samochodu machnięciem ręki.

Na krótkich fragmentach pokazanych w zajawce widać sporo podobieństw do ?Akiry?, co bardzo dobrze wróży filmowi Josha Tranka. Jeśli tylko ?Chronicle? zachowa klimat własnego trailera, nie okaże się tandetną przygodówką dla nastolatków, w kolorowym opakowaniu efektów specjalnych, a wniknie w temat supermocy nieco głębiej i poważniej (a świadczy o tym wypadek samochodowy spowodowany przez jednego z bohaterów), będzie co najmniej dobrze. Nie wiem jak Wy, ale ja, w oczekiwaniu na ?Chronicle? obejrzę sobie jeszcze raz jeden z najlepszych (tzn. najbardziej zaostrzających apetyt) trailerów, jakie w życiu widziałem.

A na deser ?Akira? ? jeśli ktoś jakimś cudem nie widział jeszcze tego animowanego arcydzieła science fiction, niech koniecznie nadrobi tę zaległość!

Rafał Donica

Rafał Donica

Od chwili obejrzenia "Łowcy androidów” pasjonat kina (uwielbia "Akirę”, "Drive”, "Ucieczkę z Nowego Jorku", "Północ, północny zachód", i niedocenioną "Nienawistną ósemkę”). Wielbiciel Szekspira, Lema i literatury rosyjskiej (Bułhakow, Tołstoj i Dostojewski ponad wszystko). Ukończył studia w Wyższej Szkole Dziennikarstwa im. Melchiora Wańkowicza w Warszawie na kierunku realizacji filmowo-telewizyjnej. Autor książki "Frankenstein 100 lat w kinie". Założyciel, i w latach 1999 – 2012 redaktor naczelny portalu FILM.ORG.PL. Współpracownik miesięczników CINEMA oraz FILM, publikował w Newsweek Polska, CKM i kwartalniku LŚNIENIE. Od 2016 roku zawodowo zajmuje się fotografią reportażową.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA