search
REKLAMA
Zestawienie

Wyjątkowo MROCZNE i przygnębiające zakończenia HORRORÓW

Które horrory są tak przygnębiające, że na długo zapadają w pamięć?

Michalina Peruga

15 marca 2022

REKLAMA

Horrory rzadko pozytywnie się kończą, a fani gatunku przyzwyczajeni są już do tragicznych finałów filmów grozy. Są jednak filmy z zakończeniami tak mrocznymi i przygnębiającymi, że na długo zapadają w pamięć. Oto 6 takich horrorów.

Noc żywych trupów (1968)

Film George’a A. Romero był dla kina grozy przełomowy pod wieloma względami. To on wykreował wizerunek zombie, jaki znamy dzisiaj; to on w centrum fabuły umieścił czarnoskórego głównego bohatera. Noc żywych trupów ma także szokujący początek i zakończenie. Ben (Duane Jones) ukrywa się z kilkoma innymi osobami w opuszczonym gospodarstwie wiejskim, próbując przeżyć noc i uchronić się przed hordami żądnych krwi zombie. Przez noc, jeden po drugim, ukrywający się giną lub zamieniają w zombie. Ben pozostaje jedynym przy życiu, lecz gdy o poranku wychodzi przed dom, przypadkiem ginie zastrzelony przez człowieka, który pomylił go z zombie.

Kult (1973)

Główny bohater tego świetnego, brytyjskiego horroru, sierżant Neil Howie (Edward Woodward), wyrusza na małą wyspę u wybrzeży Szkocji w związku z tajemniczym listem, który otrzymał. Ktoś poinformował go o zagadkowym zaginięciu mieszkanki wyspy, Rowan Morrison (Geraldine Cowper). Sierżant Howie wyrusza na wyspę, aby rozwikłać tajemnicę. Okazuje się jednak, że dzieją się na niej dziwne rzeczy, a jej mieszkańcy czczą pogańskie bóstwa. Celtyckie obrzędy są co najmniej niepokojące i przypominają rytuały okultystycznej sekty.

Okazuje się, że list był jedynie pretekstem do tego, aby sprowadzić sierżanta na wyspę złożyć go w ofierze. Zakończenie filmu jest absolutnie przerażające. Mieszkańcy wyspy zamykają Howiego wewnątrz wiklinowej konstrukcji w kształcie człowieka, tytułowego Wicker Mana, a następnie podpalają go.

Coś (1982)

Kultowy horror Johna Carpentera opowiada o amerykańskiej bazie badawczej, która zostaje zainfekowana przez obcą formę życia, próbującą przejąć kontrolę nad organizmem żywiciela. Owo tytułowe „coś” potrafi zmienić kształt i formę, upodabniając się do każdego żywego organizmu – od psa po człowieka. Odcięci od świata członkowie ekipy badawczej w końcu decydują się na zniszczenie placówki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tajemniczego obcego. Przy życiu pozostają jednak dwaj z nich – R. J. MacReady (Kurt Russell) oraz Childs (Keith David). Wokół nich dogasa pożar, obydwaj są jednak świadomi tego, że nie mają większych szans na przeżycie. Jednak nie tylko z powodu zimna – któryś z nich, prawdopodobnie Childs, jest zainfekowany. To klimatyczny, mroczny i przerażający finał pełen wiszących w powietrzu niedopowiedzeń.

Zejście (2005)

Sarah (Shauna Macdonald) straciła w wypadku samochodowym córkę i męża. Rok później wyrusza na wyprawę w Appalachy z pięcioma koleżankami. Amatorki sportów ekstremalnych mają w planach wejście do nieznanej jaskini w odludnym miejscu i zwiedzenie jej. Okazuje się jednak, że zamieszkują ją tajemnicze, humanoidalne, krwiożercze stwory, które zaczynają polować na kobiety.

Sarah jest ostatnią, która pozostała przy życiu. W jednej z ostatnich scen budzi się na ziemi po utracie nieprzytomności i nagle widzi światło. Zmierzając w jego stronę po stosie kości, udaje się jej wydostać z jaskini i odnaleźć swój samochód, którym w panice ucieka z lasu. Podczas postoju nagle widzi ducha swojej zmarłej koleżanki (która miała romans z jej mężem przed jego tragiczną śmiercią). Sarah nagle budzi się z powrotem w jaskini, słysząc dookoła skrzeczenie przerażających stworów.

Eden Lake (2008)

Jenny (Kelly Reilly) i Steve (Michael Fassbender) wybierają się na romantyczny wypad za miasto. Niestety słodka atmosfera zostaje przerwana przez napad bandy lokalnych, agresywnych dzieciaków. Podczas ucieczki samochodem Jenny i Steve mają wypadek, w wyniku którego mężczyzna zostaje ciężko ranny. Jenny próbuje sprowadzić pomoc, ale okrutne dzieciaki pojmują ich. Steve umiera, a Jenny próbuje ratować się przed oprawcami, jednak w trakcie ucieczki zabija członkinię gangu. Udaje się jej uciec i trafia do czyjegoś ogrodu, w którym właśnie toczy się beztroska impreza.

Gdy już wydaje się jej, że ten koszmar się wreszcie skończy, jej wybawcy okazują się rodzicami dzieci. Gdy dowiadują się, że jedno z nich nie żyje, biorą odwet na Jenny, torturując ją za zamkniętymi drzwiami. Oglądając finał filmu, możemy się tylko domyślać, jaki będzie los bohaterki.

Sinister (2012)

Autor popularnych powieści kryminalnych Ellison Oswalt (Ethank Hawke) właśnie przeprowadził się z żoną i dwójką dzieci do nowego domu, w którym zamordowano rodzinę. Ellison ma nadzieję, że to zainspiruje go do napisania kolejnej bestsellerowej powieści. Kiedy na strychu odnajduje projektor i pudło pełne taśm filmowych, okazuje się, że na filmach zapisane są morderstwa wielu poprzednich mieszkańców tego domu. Ellison zaczyna badać sprawę i trafia na trop demona Bagula, który opętuje dusze dzieci. Sinister to klimatyczny i przerażający horror, w którym akcja toczy się dość standardowym torem. Po serii strasznych wydarzeń rodzina opuszcza dom i przeprowadza się gdzie indziej.

Wydawałoby się, że to powinno zamknąć krąg straszliwych wydarzeń, jednak jest zupełnie odwrotnie. To właśnie ucieczka z domu i przeprowadzka sprawiła, że Oswaltowie są naznaczeni i skazani na śmierć. Pod koniec filmu najmłodsza córka morduje rodziców i swojego brata.

Sprawdźcie też przygnębiające zakończenia filmów science fiction – TUTAJ

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA