search
REKLAMA
Zestawienie

WŁADZA OSTATECZNA. Zestawienie filmowych sekretarek

Agnieszka Stasiowska

25 kwietnia 2018

Sekretarka glowne e1605214775101
REKLAMA

„To ja to ja to ja,

przyłbica twoja i ostoja,

ja jestem czujna, ja jestem zwarta,

ja jestem szparka, ja sekretarka…”

Międzynarodowy Dzień Sekretarki obchodzony jest w ostatnią środę kwietnia – w tym roku jest to 25. dzień tego miesiąca. Wszystkim przedstawicielkom “władzy ostatecznej” składamy zatem serdeczne życzenia, przedstawiając jednocześnie zestawienie ich filmowych koleżanek.

Lee Holloway – Sekretarka (2002)

Miejmy zatem z głowy oczywiste. Maggie Gyllenhaal jako Sekretarka jest ucieleśnieniem mokrego snu większości szefów o asystentce, która tylko czeka, żeby się wypiąć. Co prawda grana przez nią Lee Holloway ma za sobą pobyt w szpitalu psychiatrycznym, co niekoniecznie w tym zawodzie jest atutem, ale E. Edward Grey (taki dowcip…) raczej nie narzeka. Ta zabawna momentami historia dwojga ludzi, połączonych stosunkiem nie tylko pracy to ciekawe podejście do stereotypów – tak sekretarki, jak i komedii romantycznej. Bo, oczywiście, Lee i Edward poprzez swoje nietypowe upodobania zmierzają raźno ku typowemu happy endowi. I na zdrowie.

Natalie – To właśnie miłość (2003)

Pamiętacie uroczą brunetkę, która zawróciła w głowie premierowi Wielkiej Brytanii…? W cieniu takich sław jak Liam Neeson, Emma Thompson, Alan Rickman czy partnerujący jej Hugh Grant pogodna Martine McCutcheon stworzyła kreację skromnej pracownicy biurowej, która kradnie serce jednego ze światowych przywódców przy pomocy nieśmiałego uśmiechu. To właśnie miłość po piętnastu latach od premiery nadal jest królową komedii romantycznych, a opowieść o Natalie i premierze spełnia wszystkie założenia gatunku. Sama Natalie zaś, choć w zawodzie niezbyt doświadczona i chwilami mało zręczna, nadrabia sercem i zaangażowaniem w obowiązki.

Virginia “Pepper” Potts – seria Iron Man

Pepper (Gwyneth Paltrow) także nie uniknęła związku ze swoim szefem (bo i kto oparłby się urokowi Tony’ego Starka…?), ale jej pozycja jest nieco inna niż koleżanek powyżej. Pepper nie pozwala się zdominować, a jej umiejętności i doświadczenie prowadzą ją po szczeblach kariery administracyjnej na sam szczyt piramidki. Ze stanowiska osobistej asystentki awansuje na prezesa Stark Industries, udowadniając tym samym, ile prawdy jest w krążącym po sieci memie, który mówi, że sekretarka robi to samo, co jej szef, tylko za mniejszą kasę. Zaliczywszy awans zawodowy, Pepper przyjmuje atencje przełożonego (i ta kolejność jej się chwali, jako że niestety praktyka najczęściej jest odwrotna) i choć ich związek przeżywa swoje wzloty i upadki, to jej pozycja zawodowa pozostaje niezmienna.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA