search
REKLAMA
Zestawienie

W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale Marvela? Przewodnik po MCU

Korzystasz z Disney+ i chcesz w końcu nadrobić produkcje Marvela, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Pomożemy!

Natalia Hluzow

12 lipca 2022

REKLAMA

Marvel Cinematic Universe narodziło się w 2008 roku wraz z premierą filmu Iron Man. Od tego czasu na ekrany kin i telewizorów trafiło 36 produkcji MCU, parę krótkometrażówek oraz kilka pobocznych seriali. To pierwsza tego typu franczyza w historii kinematografii, gdzie kilkadziesiąt tytułów łączy sieć wzajemnych zależności, tworząc jeden spójny świat. Co więcej, ostatnie obrazy, rozszerzające filmowy świat Marvela o kolejne uniwersa, symbolicznie wciągnęły do niego także legendarne serie o Spider-Manie i X-Men z początku XXI wieku. W tak gigantycznym zbiorze rozmaitych produkcji łatwo się pogubić. Tym bardziej że kolejność premier poszczególnych tytułów nie jest do końca zbieżna z timeline’em uniwersum. A zatem od czego zacząć, by podążać zgodnie z chronologią MCU? Czy filmy Marvela da się oglądać na wyrywki, a jeśli tak, to w jaki sposób? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym zestawieniu.

1. KAPITAN AMERYKA: PIERWSZE STARCIE (2011)

Swoją przygodę z MCU najlepiej zacząć od pierwszego Avengera, czyli Steve’a Rogersa. Młody chłopak o wątłym ciele i żelaznej woli marzy o tym, by wstąpić do armii i walczyć z nazistami. Umożliwia mu to udział w tajnym projekcie, w ramach którego otrzymuje serum superżołnierza. W ten sposób staje się Kapitanem Ameryką.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

captain america 2011

2. KAPITAN MARVEL (2019)

Film z 2019 roku to opowieść o najpotężniejszej superbohaterce Marvela, który warto przesunąć sobie na początek wspólnej drogi z MCU. Głównie dlatego, że jego akcja toczy się w latach 90., a więc przed większością wydarzeń, które ukazywano w filmach z 2008–2018. Tytułowa bohaterka, podobnie jak Kapitan Ameryka, również jest wojskową. Jako członkini elitarnego oddziału wyrusza w niebezpieczną misję, podczas której zostaje uprowadzona przez inną rasę. Po latach wraca na Ziemię, gdzie poznaje swoją przeszłość, a także początkującego agenta T.A.R.C.Z.Y. Nicka Fury’ego i uroczego kota Goose’a.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

kapitan marvel

3. IRON MAN (2008)

Chronologicznie pierwszy przedstawiciel franczyzy, który przedstawia postać geniusza, playboya i miliardera Tony’ego Starka. Filmy o Iron Manie zestarzały się najgorzej ze wszystkich produkcji MCU, jednak zapoznanie się z nimi jest niezbędne, by móc swobodnie poruszać się w kinowym świecie Marvela.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

iron man

4. IRON MAN 2 (2010)

Kontynuacja przygód Tony’ego Starka, w której walczy on z nowymi przeciwnikami, a jego ścieżki po raz pierwszy przecinają się z Natashą Romanoff.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Film Iron Man.

iron man 2

5. INCREDIBLE HULK (2008)

Film przedstawiający genezę Hulka – zielonego monstrum, w które przemienia się nieśmiały naukowiec Bruce Banner, gdy za mocno się zdenerwuje. W produkcji z 2008 roku wcielał się w niego Edward Norton. Dopiero 4 lata później zastąpił go Mark Ruffalo.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

hulk

6. THOR (2011)

W Thorze przenosimy się do Asgardu, by poznać świat nordyckich bogów w interpretacji Marvela. Film Kennetha Branagha nie tylko zapoznaje nas z kolejnym przyszłym członkiem Avengers, pysznym i nieokrzesanym bogiem piorunów, ale też po raz pierwszy ukazuje jedną z najważniejszych i najbardziej niejednoznacznych postaci całego uniwersum – Lokiego.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

thor

7. AVENGERS (2012)

Epokowe wydarzenie, w którym po raz pierwszy spotkali się superherosi przedstawieni we wszystkich poprzednich filmach MCU. Połączyli siły, by ratować świat przed wspomnianym wyżej zdradzieckim bratem Thora.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Filmy Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie, Iron Man, Iron Man 2, Incredible Hulk, Thor.

avengers

8. THOR: MROCZNY ŚWIAT (2013)

Bezpośrednia kontynuacja filmu Avengers, w której Thor i jego ziemska dziewczyna, Jane Foster, muszą zmierzyć się z nowymi mrocznymi materiami i złowrogimi przeciwnikami, w czym pomaga lub przeszkadza im Loki.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Filmy Thor i Avengers.

thor 2

9. STRAŻNICY GALAKTYKI (2014)

Pozostając w kosmosie, warto sięgnąć po Strażników Galaktyki, którzy po raz pierwszy pojawili się w MCU w 2014 roku i od razu podbili serca publiczności swoim ekscentrycznym poczuciem humoru oraz zamiłowaniem do starych przebojów. A wszystko to za sprawą Jamesa Gunna, który konsekwentnie opiekuje się Star Lordem i jego drużyną od czasu ich ekranowego debiutu aż do dziś.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

strażnicy galaktyki

10. STRAŻNICY GALAKTYKI 2 (2017)

Bezpośrednia kontynuacja filmu z 2014 roku, w której Quill poznaje prawdę o swoim pochodzeniu. U steru ponownie James Gunn.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Film Strażnicy Galaktyki.

strażnicy galaktyki 2

11. IRON MAN 3 (2013)

Po wydarzeniach z 2012 roku Tony Stark przechodzi kryzys wiary i osobowości. Do tego musi się zmierzyć z niezwykle groźnym Mandarynem.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Filmy Iron Man, Iron Man 2 Avengers.

Iron Man 3

 

12. KAPITAN AMERYKA: ZIMOWY ŻOŁNIERZ (2014)

Thriller szpiegowski, w którym poznajemy wiele nowych faktów na temat organizacji S.H.I.E.L.D. Ponownie skupiamy się też na Hydrze, z którą przed laty walczył Kapitan Ameryka. Przebudzony po kilkudziesięciu latach heros musi zmierzyć się nie tylko z następcami swoich wrogów, ale też z dawnym przyjacielem.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Filmy Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie Avengers.

zimowy żołnierz

13. AVENGERS: CZAS ULTRONA (2015)

Sequel Avengers, w którym grupa superherosów mierzy się z potężną sztuczną inteligencją zagrażającą całej planecie. W Czasie Ultrona po raz pierwszy spotykamy Wandę Maximoff i Visiona.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Film Avengers.

age of ultron

14. ANT-MAN (2015)

Drobny oszust zostaje namówiony przez Hanka Pyma do wypełnienia misji, od której zależą losy świata. W jej realizacji ma mu pomóc kostium, dzięki któremu może stać się Człowiekiem-Mrówką.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? –

ant-man

15. KAPITAN AMERYKA: WOJNA BOHATERÓW (2016)

Film, który spokojnie mógłby być trzecią częścią Avengers, gdyż nie skupia się wyłącznie na dalszych przygodach Steve’a Rogersa, lecz wszystkich poznanych dotychczas postaci. Opowiada o tytułowej wojnie bohaterów, w trakcie której grupa największych superherosów w dziejach podzieliła się na dwa wrogie, walczące ze sobą obozy. Civil War to bezdyskusyjnie jedna z najważniejszych produkcji MCU, bez której znajomości trudno w pełni zrozumieć kolejne odsłony serii. To także film, który wprowadza do uniwersum wyczekiwanego Spider-Mana.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Wszystkie dotychczasowe filmy poza Kapitan Marvel.

civil war

 

16. SPIDER-MAN: HOMECOMING (2017)

W 2016 roku w efekcie umowy zawartej między Sony i Marvel Studios Spider-Man wreszcie dołączył do MCU. Miejsce Tobeya Maguire’a i Andrew Garfielda zajął sporo młodszy Tom Holland. Homecoming to pierwszy solowy film odświeżonego „Pajączka z sąsiedztwa”.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.

spider-man

17. CZARNA WDOWA (2021)

Bardzo spóźniony film o jedynej kobiecie w oryginalnym składzie Avengers. Do kin trafił dopiero w 2021 roku, choć jego akcja toczy się tuż po Civil War, a Czarna Wdowa zasługiwała na solową produkcję od co najmniej 10 lat.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Filmy Iron Man 2, Avengers, Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz, Avengers: Czas Ultrona, Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.

black widow

18. CZARNA PANTERA (2018)

Black Panther, podobnie jak Spider-Man, zadebiutował w Wojnie bohaterów. Dwa lata później otrzymał własny film, w którym poznajemy jego rodzinny kraj i problemy, z jakimi musi się mierzyć jako władca Wakandy.

Co koniecznie trzeba obejrzeć przed seansem? Film Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów.

black panther

Natalia Hluzow

Natalia Hluzow

Miłośniczka twórczości Tarantino, Nolana, Waititiego, kina superhero i serialu „The Office” (US!) wychowana na „Władcy pierścieni” i „Zabójczej broni”. Za synonimy filmowego arcydzieła uważa „Fight Club”, „Bękarty wojny” i „Incepcję”. Jej najnowszą miłością jest „Batman” Matta Reevesa. Na przekór stereotypom dotyczącym osób po szkołach filmowych, ponad wszystko kocha kino mainstreamowe i wszelkie toczące się w jego ramach gry intertekstualne. Nienawidzi wydumanych dialogów, papierowych postaci i kiedy twórcy wątpią w inteligencję widza.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA