search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

koszeł

Rafał Oświeciński

8 maja 2011

Filmorg - grafika zastępcza - logo portalu.
REKLAMA
Nie przez przypadek dostałem wiadomość – na mail służbowy, żeby była jasność – od pewnej miłej Pani, Olgi Bieniek, producenta, z prośbą o dofinansowanie pewnego filmowego projektu, który ma stać się symbolem walki o sprawiedliwość, protestem wobec działania polskiego wymiaru sprawiedliwości w stosunku do ludzi biznesu.
Nie wiem, czy firma zgodzi się dofinansować, ale sam projekt jest dość intrygujący, że warto go bardziej upublicznić. Dobry reżyser, świetna obsada i odważny pomysł. O co chodzi?

 

Ryszard Bugajski – człowiek w kultowych okularach (fot. Gazeta)

Chodzi o film ?Układ zamknięty?, którego realizacja rozpoczyna się już za moment. O czym to będzie, to powiem za chwilę.
Na krześle reżyserskim pojawi się Ryszard Bugajski, wsławiony genialnym półkownikiem, ?Przesłuchaniem?,  sprzed 30 lat, jednym z najlepszych polskich filmów w historii świata, i solidną robotą pod tytułem ?Generał Nil?, którą popełnił 2 lata temu.
W rolach głównych – Janusz Gajos, Katarzyna Figura i Kazimierz Kaczor. Ten ostatni, znakomity przecież aktor, wraca na ekran w większej roli (i to bad guya!) po finansowych machlojkach w Związku Artystów Scen Polskich.
Scenariusz napisali Mirosław Piepka i Michał Pruski, którzy odpowiadają za ?Czarny Czwartek?, fabularnie niezły, ale emocjonalnie nagięty film, który jednak zebrał dość sporą publiczność ostatniej zimy.
 
Najbardziej kultowy z najlepszych aktorów polskich
O ile wszystko to, co powyżej jest informacją dość letnią, wywołującą raczej obojętność, to warto docenić dwie sprawy. Patronat Honorowy nad filmem objęły bowiem 3 instytucje (chyba po raz pierwszy w ich historii), które wypada jedynie szanować za zdroworozsądkowe podejście do biznesu, polityki, prawa – Centrum im. Adama Smitha, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców i Business Centre Club.
 
A objęły one patronatem dlatego, że to film o biznesie, o polityce i o prawie. Opowieść na kanwie prawdziwych wydarzeń, która może być tak mocna, pod względem fabularnym i emocjonalnym, jak ?Przesłuchanie? lub ?Dług? Krauzego, przy okazji skutecznie uderzająca w socjalistyczne struktury – tak cudownie umacniane – naszego państwa. 
 
Cytuję krótki opis fabuły:
 

Układ Zamknięty to film fabularny, opowiadający historię trzech polskich przedsiębiorców, którzy w wyniku nieuczciwego działania “fiskusa” i wymiaru sprawiedliwości zostają bezprawnie pozbawieni majątków i dorobku zawodowego. Po siedmiu latach ich sprawa zostaje umorzona na podstawie braku dowodów popełnienia przestępstwa. Jednakże bohaterowie są całkowicie zrujnowani, zarówno materialnie jak i psychicznie, a wynikła sytuacja odbija się na ich życiu rodzinnym. (?) Przez 9 miesięcy przebywania w klasycznym areszcie wydobywczym nie zostali ani razu przesłuchani przez prokuratora. Po odzyskaniu wolności walczyli o ocalenie swego dobrego imienia, a śledztwo przeciwko nim po 7 latach zakończyło się umorzeniem sprawy przez prokuraturę z powodu braku znamion przestępstwa. Biznesmeni werdyktem sądu otrzymali po? 10 tysięcy złotych zadośćuczynienia.
 

Co z tym będzie? Nie mam pojęcia. Moja firma raczej się w finansowanie ?Układu? nie zaangażuje, ale mam nadzieję, że budżet się dopnie i film powstanie. Bo i treść, i twórcy są warci tego, aby dać im szansę. ?JFK? z tego nie będzie, ale dobry dramat z polityką w tle – dlaczego nie? 


Czekam!
 
 
Avatar

Rafał Oświeciński

Celuloidowy fetyszysta niegardzący żadnym rodzajem kina. Nie ogląda wszystkiego, bo to nie ma sensu, tylko ogląda to, co może mieć sens.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA