search
REKLAMA
Remake

ŚWIT ŻYWYCH TRUPÓW. Oryginał i remake

Michał Fedorowicz

1 stycznia 2012

dawn of the dead
REKLAMA

Rok produkcji:                   
1978

Kraj:
USA / Włochy

Reżyseria:
George A. Romero

Scenariusz:
George A. Romero

                  Rok produkcji:
2004

Kraj:
USA

Reżyseria:
Zack Snyder

Scenariusz:
James Gunn

Kiedy hordy zombie opanowują świat, grupa ludzi postanawia szukać schronienia w centrum handlowym, gdzie ich szanse na przeżycie są większe. Mając do dyspozycji broń, leki i dach nad głową, wydaje im się, że z tej ciężkiej sytuacji dadzą radę wyjść cało. Nie podejrzewają jednak, że kilka tysięcy łasych na gorące ludzkie mięso nieumarłych także chciałoby przyjść na zakupy…

Peter (Ken Foree)

Roger (Scott H. Reiniger)

Stephen (David Emge)

Francine (Gaylen Ross)

Kenneth (Ving Rhames)

CJ (Michael Kelly)

Michael (Jake Weber)

Ana (Sarah Polley)

Wydarzenia poprzedzające akcję w centrum handlowym toczą się w telewizyjnym studio, w bloku opanowanym przez emigrantów, a także w bliżej niezidentyfikowanym, opuszczonym miasteczku na wschodzie Stanów Zjednoczonych.Wydarzenia poprzedzające główny wątek mają miejsce w szpitalu oraz na przedmieściach Milwaukee.
Po raz pierwszy widzimy zombie podczas konfrontacji oddziałów SWAT z Portorykańczykami i afro-amerykanami z Karaibów.Pierwszy zombie na ekranie to córeczka sąsiadów głównej bohaterki, która atakuje ją i jej męża o, nomen omen, świcie.
W wersji z 1978 roku, zombie są dość niezdarne. Poruszają się bardzo powoli, często zachowują się idiotycznie i śmiesznie.W remake’u zombie są szalenie szybkie i diabelnie sprawne. Atakują z zaskoczenia i zachowują się w sposób bardzo nieprzewidywalny.
Po śmierci ugryzionego przez zombie człowieka, mija kilka minut zanim “odrodzi” się on w postaci potwora, który go zamordował.Od śmierci ugryzionego człowieka, do zamienienia się w zombie mija nie więcej niż 60 sekund.
Mamy czterech głównych bohaterów: 2 policjantów (Peter i Roger), pilota helikoptera (Stephen) oraz dziennikarkę w ciąży (Francine). Postaci drugoplanowych brak.Oprócz kilkorga głównych bohaterów (Any – lekarki, Kennetha – policjanta, Michaela – sprzedawcy telewizorów, CJ – szefa ochrony centrum handlowego), mamy także postaci drugoplanowe: Andre – pyskatego Murzyna, Steve’a – playboya, Terry’ego – pracownika ochrony, Andy’ego – właściciela sklepu z bronią, Nicole – rudowłosą nastolatkę, Ludę – ciężarną Rosjankę i innych.
Bohaterowie dostają się do centrum handlowego helikopterem. Trójka z nich chce w nim zostać jak najdłużej – tylko Francine pragnie uciekać dalej, do Kanady.Bohaterowie dostają się do centrum handlowego na piechotę. Niemal nikt nie ma ochoty zostawać w sklepie na stałe.
W chwili przybycia do centrum, jest ono przynajmniej w połowie opanowane przez zombie.Sklep jest niemal pusty. W środku znajduje się tylko kilkoro nieumarłych i trzech pracowników ochrony.
Bohaterowie od samego początku trzymają się razem.W początkowej fazie filmu, bohaterowie dzielą się na dwie grupy i dopiero przebieg wydarzeń zmusza ich do współpracy.
Po “oczyszczeniu” centrum handlowego z zombie, bohaterowie pakują zwłoki do chłodni.W remake’u, ciała zostają wyrzucone na zewnątrz.
Będąca w ciąży główna bohaterka ma jeszcze kilka miesięcy do porodu. Pomimo faktu, że akcja filmu jest bardzo rozciągnięta w czasie, porób w tej wersji nie następuje.Bohaterka w ciąży zostaje ugryziona przez zombie i rodzi zainfekowanego syna, którego w chwilę potem zabija Ana.
Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni kilku miesięcy. Mamy tu wiele elementów humorystycznych i groteskowych.Akcja filmu rozgrywa się na przestrzeni kilku tygodni. Elementów humorystycznych jest niewiele.
Centrum handlowe znajduje się z dala od centrum miasta. W pobliżu nie ma żadnego innego budynku. Jedynym wartym zainteresowania miejscem jest parking ciężarówek, które zostają użyte przez bohaterów do zablokowania wejść do sklepu.Centrum handlowe znajduje się w śródmieściu. Nieopodal znajduje się sklep z bronią, w którym rezyduje Andy (w wersji oryginalnej, sklep był wewnątrz centrum handlowego). W związku z powyższym, bohaterowie nie mają czym zablokować wejść do centrum z zewnątrz.
Finałowa konfrontacja z hordami zombie zostaje sprowokowana przez motocyklowy gang, który urządza najazd na centrum handlowe umożliwiając zombie wtargnięcie do środka.Finałowa konfrontacja ma miejsce po próbie ratowania Nicole, która chcąc chronić swojego psa przedostaje się do sklepu z bronią i zostaje zaatakowana przez Andy’ego.
Bohaterowie uciekają z centrum handlowego helikopterem. Przeżywa tylko Francine i Peter.Bohaterowie uciekają ze sklepu dwoma ciężarówkami by przesiąść się na łódkę i odpłynąć na wyspę pośrodku jeziora Michigan. Z masakry ocaleli tylko Ana, Nicole, Kenneth i Terry.
Następuje połowiczny happy-end, jako że bohaterowie szczęśliwie odlatują, ale nieszczęśliwie nie mają zbyt dużo paliwa aby odlecieć daleko. Film kończy się przebitką na helikopter odlatujący w kierunku wschodzącego Słońca.Słodko-gorzki happy-end ma swoją kontynuację podczas napisów końcowych, gdzie zamienia się w prawdziwą hekatombę. Bohaterowie dopływają na wyspę, gdzie zostają zaatakowani przez chmary zombie. Nie jest to pokazane dosłownie, ale oczywista sugestia, że nikt nie przeżył trafia do widzów.

REKLAMA