search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Różowa Pantera

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Różowa Pantera
ROK PRODUKCJI: 1964
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
David Niven
Robert Wagner
Capucine
Brenda De Banzie
Colin Gordon
John Le Mesuier
James Lanphier

Kompletnie niezdarny inspektor Clouseau, pełen zapału, chęci i pewny swych niesamowitych zdolności, próbuje złapać w Alpach Szwajcarskich nieuchwytnego przestępcę znanego pod pseudonimem Różowa Pantera. Pierwszy film z cyklu to koncertowy popis talentu komicznego Petera Sellersa, który nie był pierwszoplanową postacią, ale tak się spodobał widzom, że wystąpił w kolejnych odcinkach. Różowa Pantera to znakomita farsa, z niezwykle komicznymi sytuacjami w które wplątuje się Clouseau. Na uwagę zasługuje nominowana do Oscara muzyka Henry’ego Manciniego oraz kapitalna czołówka animowana dająca początek animowanej serii o sympatycznym zwierzaku.

TYTUŁ POLSKI: Strzał w Ciemności
ROK PRODUKCJI: 1964
DYSTRYBUCJA W POLSCE: TV
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
Elke Sommer
George Sanders
Herbert Lom
Tracy Reed
Graham Stark
Moira Redmond
Vanda Godsell

Inspektor Clouseau powraca. Tym razem przekonany jest o niewinności pewnej nieco tajemniczej kobiety. Próbuje wszystkim udowodnić, że nie jest ona morderczynią i… Film uważany jest za najlepszy z serii, choć mało popularny w Polsce (zapewne za sprawą tytułu bez Różowej Pantery). Nakręcony bardzo szybko (bo w tym samym roku co pierwowzór). Sellers od tego filmu jest centralną postacią i znakomicie się z zadania wywiązuje. Partnerują mu z równie dobrym skutkiem po raz pierwszy występujący Burt Kwouk (w roli służącego Cato) oraz Herbert Lom (w roli lekko znerwicowanego nadinspektora Dreyfusa). Na uwagę zasługuje kapitalna scena na plaży nudystów.

TYTUŁ POLSKI: Powrót Różowej Pantery
ROK PRODUKCJI: 1974
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Silesia-Film, Fata
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
Christopher Plummer
Catherine Schell
Herbert Lom
Peter Arne
Peter Jeffrey
Gregoire Aslan
David Lodge

Z Galerii Narodowej egzotycznego państewka Lugaszu w tajemniczych okolicznościach zostaje skradziony diament. Do akcji wkracza niezawodny inspektor Jacques Clouseau, którego sława dotarła nawet do sułtana-władcy państewka. Podejrzenia francuskiego policjanta padają na niejakiego Charlesa Littona, króla złodziei, któremu nikt nic nie udowodnił. Akcja prowadzi do zaskakującego finału. Trzecia odsłona przygód Clouseau nie zawodzi. Wciąż jest śmiesznie, wybornie aktorsko i beztrosko. Tym razem za animowaną czołówkę zabrał sie jeden z animatorów studia Walta Disney’a. Peter Sellers przechodzi samego siebie w swej koronkowej roli.

TYTUŁ POLSKI: Różowa Pantera Kontratakuje
ROK PRODUKCJI: 1976
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
Herbert Lom
Lesley Anne-Down
Burt Kwouk
Colin Blakely
Leonard Rossiter
Andre Maranne
Byron Kane

Inspektor Dreyfus załamuje się nerwowo, doprowadzony do rozpaczy przez swego podwładnego Clouseau. Wykrada potężną broń w postaci lasera, zaszywa się w tajemniczym zamku i postanawia zniszczyć wielkie mocarstwa. Obawiając się tego, że plany pokrzyżuje mu Clouseau wynajmuje grupę zawodowych morderców, wśród których jest kobieta, która wkrótce zakochuje się w niezdarnym detektywie. Jedna z lepszych części. Kompletnie zwariowany scenariusz, masa świetnych gagów, pierwszorzędna muzyka i znakomity Herbert Lom, który znakomicie zagrał w końcu sporą rolę. Film ten cieszył się największą popularnością w Polsce z całego cyklu, znany również pod tytułem Różowa Pantera Kontratakuje.

TYTUŁ POLSKI: Zemsta Różowej Pantery
ROK PRODUKCJI: 1978
DYSTRYBUCJA W POLSCE:ITI
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
Herbert Lom
Burt Kwouk
Dyan Cannon
Robert Webber
Tony Beckley
Robert Loggia
Paul Stewart

Francuscy gangsterzy nawiązują kontakt z sycylijską mafią w celu handlu narkotykami. Aby udowodnić swą sprawność, postanwiają zabić nadinspektora Clouseau. Ten cało wychodzi z opresji i próbuje wykryć sprawców swej śmierci. Cudem (słysząc informację o śmierci Clouseau) zdrowieje Dreyfus. Mimo tego, że to piąta część cyklu, wciąż ogląda się bez znużenia. Nowe pomysły i genialne kreacje (w przebraniach) Sellersa powodują, że z chęcią wraca się do każdej części przygód niezdarnego (po awansie nadinspektora) Clouseau. W pamięć zapada świetna parodia Ojca Chrzestnego. Niestety to ostatni występ Petera Sellersa.

TYTUŁ POLSKI: Na Tropie Różowej Pantery
ROK PRODUKCJI: 1982
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Peter Sellers
David Niven
Harold Berens
Ronald Fraser
Rich Little
Harold Kasket
Herbert Lom
Richard Mulligan

W niewyjaśnionych okolicznościach znika z powierzchni ziemi, w pogoni za skradzionym diamentem, niezrównany Clouseau. Wszyscy przeczuwają najgorsze. Tymczasem młoda telewizyjna dziennikarka postanawia przedstawić wierne oblicze inspektora, przeprowadzając serię wywiadów z członkami jego rodziny i znajomymi. Film nakręcony w 2 lata po śmierci Petera Sellersa jest hołdem złożonym temu znakomitemu komikowi, oraz podsumowaniem całej serii. Blake Edwards wykorzystał archiwalne zdjęcia oraz dokręcił kilka nowych sekwencji robiąc z tego sympatyczną laurkę. Z filmu przebija nutka nostalgii mimo, że nieodparcie śmieszy. Do obsady powrócili bohaterowie pierwszej częśći (David Niven, Robert Wagner). Miał to być koniec serii…

TYTUŁ POLSKI: Klątwa Różowej Pantery
ROK PRODUKCJI: 1983
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Blake Edwards

WYSTĄPILI:

Ted Wass
David Niven
Robert Wagner
Capucine
Joanna Lumley
Robert Loggia
Harvey Korman
Burt Kwouk

Wciąż niewyjaśniona zagadka zaginięcia inspektora Jacquesa Clouseau powoduje, że do jej rozwikłania zaangażowany zostaje nowojorski detektyw, który cechuje się stosowaniem podobnych metod pracy jak zaginiony. Wybrany przez nowoczesny komputer rusza z odsieczą… Edwards próbuje jednak ratować serię. Wprowadzenie nowej postaci, nowojorskiego detektywa to było jedyne z możliwych rozwiązanie. Film jako taki, jest całkiem niezły. Sporo niezłych dowcipów, zabawnych sytuacji i ciekawych nawiązań do serii o Różowej Panterze powoduje, że ogląda się go z przyjemnością. Jednak Ted Wass to nie Peter Sellers, a Różowa Pantera bez Petera Sellersa to nie to samo.

REKLAMA