Sequele

SEQUELE WRONG TURN

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

Nie kończąca się opowieść o rodzince kanibali.

WRONG TURN

TYTUŁ POLSKI: DROGA BEZ POWROTU
ROK PRODUKCJI: 2003
REŻYSERIA: Rob Schmidt

WYSTĄPILI:

Eliza Dushku
Desmond Harrington
Emmanuelle Chriqui
Jeremy Sisto
 

Grupce turystów trafia się niemiła przygoda. Podczas chwilowego postoju dochodzi do kolizji z samochodem młodego lekarza, Chrisa. Zgubiwszy się, wspólnie postanawiają odnaleźć właściwą drogę. Decydując się na wyprawę lasem, zauważają, że ktoś ich śledzi. Nagle zaczynają ginąć kolejni przyjaciele. Okazuje się, że rejony te zamieszkują istoty o niezbyt miłej aparycji, genetycznie zmutowane i zdeformowane. Młodym turystom nie pozostaje nic innego jak walka o przetrwanie. Znacie? Oczywiście, że znacie. Toż film ten to jeden wielki przewałkowany do cna schemat ze sporą dawką wtórności. Jednak z bliżej nieokreślonego powodu, czułem niesamowitą przyjemność przy oglądaniu tego slashera. Być może z powodu grającej główną rolę prześlicznej Elizy Dushku. Być może też z powodu solidnie ucharakteryzowanych i niespecjalnie inteligentnych, choć pomysłowych kreatur, a może z powodu dobrego tempa i zafundowanej przez twórców zabawy, w którą dałem się wciągnąć, czyli "kto pierwszy zginie". "Wrong Turn" nie grzeszący oryginalnością (choć czas akcji za dnia jest pewnym novum), jest konkretny, na temat i idealny pod względem czasu projekcji. Fanom podgatunku rzecz polecam.

 

WRONG TURN 2: DEAD END

TYTUŁ POLSKI: DROGA BEZ POWROTU 2
ROK PRODUKCJI: 2007
REŻYSERIA: Joe LynchSonnenfeld

WYSTĄPILI:
Erica Leerhsen
Henry Rollins
Texas Battle
Aleksa Palladino
Daniella Alonso

Producent telewizyjny Dale Murphy tworzy kolejne przełamujące bariery reality show pod tytułem "The Ultimate Survivalist". Szóstka śmiałków pozostawiona sobie w lasach Zachodniej Wirginii będzie musiała stawić czoła nie tylko sobie, ale przede wszystkim zmutowanej familii kanibali, która nie odmówi sobie skosztowania młodego ludzkiego mięsa. Rozpoczyna się transmitowana na żywo walka o przetrwanie. Sequel "Drogi Bez Powortu" rozpoczyna się smakowicie i znakomicie. To najlepsza scena całego cyklu. Śmierć otwarcia jest najbardziej pomysłowa, a jednocześnie niezwykle prosta. Cykl "Saw" może się schować. Później jest już niestety gorzej. Największy problem to reality show w filmie. Po prostu to się nie sprawdza. Wzięcie w "nawias" nie wychodzi całości na zdrowie. Owszem, jest kilka godnych uwagi motywów, są naprawdę pomysłowe zgony, jest umięśniony Henry Rollins paradujący niczym Rambo, są klasyczne nagie piersi, sporo gore. Szwankuje tempo i dający się we znaki zdecydowanie mniejszy budżet w porównaniu do oryginału, co skutkuje kiepskiej jakości aktorstwem. Ale fani nie powinni być do końca zawiedzeni.

 

WRONG TURN 3: LEFT FOR DEAD

TYTUŁ POLSKI: DROGA BEZ POWROTU 3: ZOSTAWIENI NA ŚMIERĆ

ROK PRODUKCJI: 2009
REŻYSERIA: Declan O'Brien

WYSTĄPILI:
Chucky Venice
Tamer Hassan
Janet Montgomery
Tom Frederic
 

Z czwórki odpoczywających nad małym jeziorkiem w lesie, po ataku kanibala "Trójpalczastego" przeżyła tylko Alex. Uciekając przed szaloną kreaturą napotyka na swojej drodze więźniów, którym udało się wydostać z koziołkującej furgonetki transportującej. Wypadek spowodował osobnik, który przyczynił się do śmierci przyjaciół Alex. Wszyscy razem uciekają przed nieznanym w cichą, groźną i ciemną noc, po drodze znajdując zupełnie przypadkiem samochód pełen pieniędzy, co wprowadza dodatkowe zamieszanie w szeregach. Trzecia część sagi to wielkie nieporozumienie. Kiepskie ścierwo pozbawione odrobiny humoru poprzedników, ze zminimalizowaną rolą kanibali (to oni powinni być głównymi bohaterami filmów), mało pomysłowymi zgonami, aktorstwem na poziomie jasełek z podstawówki, amatorskimi efektami i klasycznie marnym scenariuszem. Całość wygląda jak słaba produkcja telewizyjna żerująca na popularności poprzedników.

 

WRONG TURN 4: BLOODY BEGINNINGS

TYTUŁ POLSKI: DROGA BEZ POWROTU 4: KRWAWE POCZĄTKI

ROK PRODUKCJI: 2011
REŻYSERIA: Declan O'Brien

WYSTĄPILI:
Jennifer Pudavick
Tenika Davis
Kaitlyn Wong
Terra Vnesa
 

Film jest prequelem całego cyklu. Zdecydowanie lepszą częścią od koszmarnej trzeciej odsłony. Wciąż pokutującą sprawą jest schematyzm, ale w tym gatunku to przecież norma. Druga sprawa, że zabawa z nim, może przynieść fajne rezultaty, o czym twórcy zapomnieli. Jest więc przewidywalnie, ale i niechlujnie realizacyjnie. Na domiar złego krew w CGI jedynie pogarsza sprawę. Co zatem ratuje tę produkcję? Zmiana lokacji na szpital psychiatryczny – w kilku scenach daje to pożądany efekt. Wciąż nieźle dają sobie radę z młodzieżą znani z poprzednich filmów kanibale, sumiennie wykonując swoją robotę. Dla fanów cyklu atrakcją mogą być próby wyjaśnienia ich pochodzenia, a także nawiązanie do pierwszej części. W ogólnym rozrachunku, to jedynie przeciętny slasher klasy B, z wszelkimi atrybutami produkcji skierowanych na rynek DVD/Blu-Ray.

 

WRONG TURN 5: BLOODLINES

TYTUŁ POLSKI: DROGA BEZ POWROTU 5

ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: Declan O'Brien

WYSTĄPILI:
Doug Bradley
Camilla Arfwedson
Simon Ginty
Roxanne McKee
Paul Luebke

 

Grupa młodzieży podczas drogi na festiwal "Człowieka z gór" zostaje zatrzymana za posiadanie narkotyków. Osadzony w areszcie zostaje Billy, reszta trafia do hotelu. Aresztowanym zostaje też niejaki Maynard. W miasteczku pojawia się rodzinka kanibali, którzy są pod jego opieką. Ich celem jest oswobodzenia opiekuna, a przy okazji konsumpcja ludzkiego, młodego mięsa. Piękna pani szeryf podejmuje się obrony posterunku. Zadanie jednak przerasta jej możliwości. Piąty film z cyklu to bezpośrednia kontynuacja czwartej części. Po raz trzeci na stołku reżysera zasiadł  Declan O'Brien i zrobił kompletnie nie dający się oglądać koszmar. Facet odpowiada za kompletne pogrzebanie tak dobrze zapowiadającej się serii. Zmiany w postaci wprowadzenia miejskiej scenerii to strzał w stopę. Film stał się swoją parodią. Rodzinka kanibali, która w gruncie rzeczy ma bardzo mało czasu antenowego, stała się żałosną karykaturą. Gwoździem do trumny tej produkcji jest fatalna scenografia. Miasteczko wygląda na kartonowo-styropianowe, a całość wygląda na… zdjęcia próbne. Niewielkiego kolorytu dodaje występ Douga Bradleya, tym razem bez hellraiserowego kostiumu, w roli znanego z pierwszych dwóch filmów starca-opiekuna. Krótko podsumowując: syf, gile i porosty.

CIEKAWOSTKI:

  • Jedyną postacią pojawiającą się we wszystkich częściach jest "Trójpalczasty" czyli Three Finger. Grali go: 1-Julian Richings, 2-Jeff Scrutton, 3-Borislav Iliev, 4-Sean Skene i Blane Cypurda, a w 5-ponownie Borislav Iliev.
  • Dotychczas trzy części nakręcono w Kanadzie. Jedynie odsłonę trzecią i piątą zrealizowano w Bułgarii.

  • Grający w drugiej części cyklu Henry Rollins to ceniony wokalista legendy amerykańskiego punk rocka zespołu Black Flag. Po rozstaniu z zespołem nagrywał jeszcze solo, a także w macierzystej formacji Rollins Band. Od jakiegoś czasu próbuje sił w kinie, z różnym skutkiem.

  • W pierwszym sequelu w scenie otwierającej zagrała gwiazdka amerykańskiego "Idola" Kimberly Caldwell.

  • W trakcie napisów końcowych pierwszej części umieszczono dodatkową scenę.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

To nie ulega wątpliwości. Seria wciąż cieszy się sporym powodzeniem i ma zdeklarowaną, sporą grupę fanów. Poza tym wciąż popularne jest gore we wszelkich odmianach. Kolejnego filmu spodziewać się należy koło 2014 roku.

Ostatnio dodane