Sequele

SEQUELE – Terminator

Autor: Tomasz Urbański
opublikowano

TYTUŁ POLSKI: Terminator / Elektroniczny Morderca
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Film Polski, Imperial
REŻYSERIA: James Cameron
WYSTĄPILI:

Arnold Schwarzenegger
Linda Hamilton
Michael Biehn
Lance Henriksen

Rok 1984. Na ziemię, wysłany z przyszłości przybywa cyborg. Jego celem jest zabicie matki nie narodzonego jeszcze Johna Connora, w przyszłości przywódcy powstania ludzi przeciw maszynom. Zadanie wydające się prostym, jest jednak dość skomplikowane. Debiut Arniego w roli negatywnej jest zaskakująco dobry. Sam film zrobiony za naprawdę małe pieniądze staje się olbrzymim sukcesem. Mroczny, dość pesymistyczny obraz przejawiający lęk przed „przemechanizowaniem” stał się dziełem kultowym, a tytułowy terminator jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata science fiction.

TYTUŁ POLSKI: Terminator 2: Ostateczna Rozgrywka
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: James Cameron
WYSTĄPILI:

Arnold Schwarzenegger
Linda Hamilton
Edward Furlong
Robert Patrick

Sarah Connor po wydarzeniach z 1984 roku została umieszczona w szpitalu psychiatrycznym. Nastoletni John Connor został przydzielony rodzinie zastępczej. Z kolejną misją, tym razem zabicia przyszłego przywódcy ruchu oporu przybywa nowy model cyborga-zabójcy T-1000. Udoskonalony pod każdym względem, charakteryzuje się płynie zmieniającym się kształtem. Wysłużony i przeprogramowany model T-800 (z poprzedniej części) ponownie zjawia się w „teraźniejszości” aby młodego Connora… chronić. Pierwszy film z budżetem 100 milionów $, przełomowy w dziedzinie efektów specjalnych. Tym razem James Cameron postawił na rozmach, znakomicie poprowadzoną akcję. Film był ogromnym sukcesem na całym świecie i można powiedzieć, że wprowadził kino science fiction na „salony”.

TYTUŁ POLSKI: Terminator 3: Bunt Maszyn
ROK PRODUKCJI: 2003
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner
REŻYSERIA: Jonathan Mostow
WYSTĄPILI:

Arnold Schwarzenegger
Nick Stahl
Claire Danes
Kristanna Loken

Dwudziestokilkuletni John Connor, po przykrych doświadczeniach, unika kontaktów z „dobrodziejstwami technicznymi” cywilizacji. Żyje w ukryciu, samotny. Ratując świat przed „dniem sądu” nie spodziewa się, że po raz kolejny może spotkać się z przybyszami z przyszłości. Kolejny model terminatora (T-X) próbuje go zabić. I ponownie pomocny ma mu być stary model terminatora, w znajomej dla niego powłoce ludzkiej. Okazuje się, że „dzień sądu” jest nieunikniony, i jest tylko kwestią czasu kiedy nastąpi. Ostatnia jak dotąd odsłona przygód Arniego-Terminatora jest najsłabsza z wszystkich. Odciął się od niej zupełnie James Cameron, zajęty wałkowaniem tematu „Titanic„. Film jest odmienny od poprzednich części. Jako typowy akcyjniak ogląda się naprawdę dobrze, jednak traci w porównaniu z pierwszymi dwoma odcinkami wiele. Elementy autoparodystyczne całkiem trafione i sympatyczne, kierują serię na zupełnie inne tory. Jednak sam film się broni.

TYTUŁ POLSKI: Terminator: Ocalenie
ROK PRODUKCJI: 2009
DYSTRYBUCJA W POLSCE: UIP
REŻYSERIA: McG
WYSTĄPILI:

Christian Bale
Sam Worthington
Moon Bloodgood
Helena Bonham Carter
Anton Yelchin
Bryce Dallas Howard

Jest rok 2018. Ludzkość przegrywa w wojnie z maszynami. Niedobitki ludzi wytrwale walczą ze Skynetem. John Connor, którego przeznaczeniem jest przewodzenie ruchowi oporu, otrzymuje zadanie odnalezienia Kyle’a Reese’a. Tymczasem niespodziewanie pojawia się Marcus – tajemnicza postać, której znaczenie i pochodzenie Connor powinien odkryć. Obydwaj wyruszają w podróż do centrum Skynetu. Kontynuacja sagi zapoczątkowanej film Jamesa Camerona to efektowne, rozrywkowe kino akcji w otoczce SF. Świetne efekty i realizacja, bardzo dobrze zrealizowane sceny strzelanin przysłaniają nieco bohaterów, z których i tak lepiej broni się Sam Worthington. Owszem pojawia się sporo kiksów scenariuszowych, ale widowiskowość, zdjęcia i dobre tempo tuszują niedostatki. Czwarta część cyklu mimo, że sprawna nie oferuje poza rozrywką niczego więcej. To blockbuster, o którym dość szybko się zapomina. Właściwie niekoniecznie mógłby mieć w tytule „Terminator”. Jako osobny obraz pewnie byłby lepiej przyjęty i ciężar kultowości poprzednich części byłby zdjęty. Tak, pozostaje niedosyt.

CIEKAWOSTKI:

  • Część trzecia to właściwie 4 film z Terminatorem. Nakręcono bowiem krótkometrażowy film (12 minut) „Terminator 2: 3D Battle Across Time” opowiadający o tym jak Arnie zabiera Sarah i Johna w przyszłość.
  • Polski tytuł pierwszej części („Elektroniczny Morderca”) goszczącej w naszych kinach w latach 80-tych (co było niemałą sensacją) jest jednym z najbardziej nieudanych w całej historii polskich tłumaczeń.
  • Wytwórnia Carolco (T2) należąca do Mario Kassara i Andrew Vajny po bankructwie (gwoździem do trumny był „Cutthroat Island”) reaktywowała się pod nazwą C2 między innymi po to aby zrobić 3 część serii.
  • W 2008 roku zadebiutował w amerykańskiej telewizji serial „Terminator: The Sarah Connor Chronicles” fabularnie sytuujący się gdzieś pomiędzy 2 a 3 częścią. Nie zebrał zbyt pochlebnych recenzji. Rolę Sary Connor zagrała Lena Headey, a Johna Connora Thomas Dekker. Serial liczy 31 odicnków (1 sezon – 9 odc., sezon 2 – 22 odc.).
  • Przed realizacją czwartej części chodziły słuchy, że samego Terminatora T-800 zagra polski towar eksportowy Strng Man Mariusz „Pudzian” Pudzianowski. Ostatecznie zagrał go Roland Kickinger (a raczej jego ciało) – twarz była Arnoldowa.
  • Utwór Guns N’ Roses „You Could Be Mine pojawił się w cyklu dwukrotnie. Najpierw w drugiej części później w czwartej. W teledysku do niego rolę Terminatora zagrał sam Arnold Schwarzenegger, pojawiający się właśnie na koncercie Gunsów.
  • W trakcie realizacji jest animowany serial „Terminator Salvation: The Machinima Series” będący prequelem czwartej części.
  • Film „Terminator: Salvation” promował w internecie multimedialny ruchomy plakat.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Producenci czwartej części zapowiadali, że „Terminator: Salvation” ma być nową trylogią. Sukces frekwencyjny w USA trochę ostudził ich zapały i wciąż nie wiadomo czy dojdzie do realizacji części 5 i 6.

Tekst z archiwum film.org.pl

Ostatnio dodane