Sequele

SEQUELE – Ojciec chrzestny

Autor: Tekst gościnny
opublikowano

Autorami tekstu są Green Eyes i Rafał Donica.

TYTUŁ POLSKI: Ojciec Chrzestny
ROK PRODUKCJI: 1973
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Francis Ford CoppolaWYSTĄPILI:
Marlon Brando
Al Pacino
James Caan
Richard S. Castellano
Robert Duvall
Sterling Hayden
John Marley

Najsłynniejszy film Francisa Ford Coppoli opowiada losy mafijnej rodziny Corleone. Najmłodszy syn głównego bohatera – Michael – poprzysiągł sobie, że nigdy nie będzie brał udziału w rodzinnych interesach. Jednak gdy konkurencyjna rodzina dokonuje zamachu na jego ojca, przełamuje się i deklaruje chęć pomszczenia go. Aby tego dokonać musi wkroczyć w przestępczy świat, którego zawsze unikał. Po dokonaniu zemsty wyjeżdża na Sycylię, gdzie zakochuje się w pięknej Appolonii. Film dostał Oscara w kategorii „najlepszy film”. Na uwagę zasługuje świetna gra aktorska, przede wszystkim Marlona Brando (Oscar) oraz Ala Pacino (nominacja). Oscara otrzymał również Mario Puzo i Francis Ford Coppola (scenariusz).

TYTUŁ POLSKI: Ojciec Chrzestny II
ROK PRODUKCJI: 1974
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Francis Ford CoppolaWYSTĄPILI:
Al Pacino
Robert Duvall
Diane Keaton
Robert De Niro
John Cazale
Talia Shire
Lee Strasberg

Kontynuacja słynnej opowieści o mafijnej rodzinie. Akcja rozpoczyna się pięć lat po wydarzeniach z pierwszej części. Michael nadal prowadzi rodzinny interes. Pojawiają się problemy ze starszym bratem Michaela – Fredem. Losy bohatera przeplatają się z historią młodości jego ojca. Dowiadujemy się w jaki sposób Vito przybył do Ameryki oraz osiągnął status Dona. Rewelacyjna gra aktorska Ala Pacino, a przede wszystkim Roberta De Niro sprawiły, że film ten dorównał części pierwszej. Film otrzymał aż sześć Oscarów: za film roku, reżyserię, scenariusz, muzykę, scenografię oraz rolę drugoplanową Roberta De Niro.

TYTUŁ POLSKI: Ojciec Chrzestny III
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Francis Ford CoppolaWYSTĄPILI:
Al Pacino
Diane Keaton
Talia Shire
Andy Garcia
Eli Wallach
George Hamilton
Sofia Coppola

Jest 1979 rok. Schorowany Michael Corleone mieszka obecnie w Nowym Jorku. Jego jedynym pragnieniem jest oczyścić swoje imperium z gangsterskich powiązań i zalegalizować wszystkie interesy. Okazuje się, że nie jest łatwo zerwać z kryminalną przeszłością. Na przyjęciu zorganizowanym na jego cześć pojawia się syn Sonny’ego – Vincent, który wstępuje do rodziny Corleone. Ostatnia część trylogii o rodzinie Corleone. Al Pacino po raz trzeci wcielił się w rolę Michaela, natomiast Vincenta zagrał Andy Garcia. Niestety, film nie dorównał swoim poprzednikom. Zdecydowanie najsłabsza część całej Trylogii.

CIEKAWOSTKI:

 • Pierwszymi słowami w filmie jest zdanie „I believe in America” („wierzę w Amerykę”).
 • Producenci nie chcieli w filmie ani Marlona Brando, ani młodziutkiego Ala Pacino. Nie zgodzili się również na Roberta De Niro w roli młodego Vito Corleone (Ojciec chrzestny II). F.F. Coppola za każdym razem postawił jednak na swoim.
 • Głowa konia w łóżku to prawdziwa końska głowa.
 • Wypchane usta Don Vito Corleone to pomysł Marlona Brando, który na zdjęciach próbnych włożył sobie do ust zwinięte chusteczki. Na planie zdjęciowym Marlon Brando nosił już specjalne wkłady. O podobne (tylko mniejsze) wkłady poprosił na planie również Robert De Niro.
 • Pierwsza wersja montażowa Ojca chrzestnego II spotkała się z druzgocącą krytyką widzów. Film przemontowano: 20 skoków w czasie (do czasów młodości Vita Corleone) zmniejszono do 12.
 • Wciąż w niektórych telewizjach można zobaczyć wersję telewizyjną. Swego czasu puszczała ją TVP2 (w ramach cyklu „100 filmów na 100-lecie kina”). Składa się ona z czterech 45-minutowych części, charakteryzujących się inną kolejnością scen.
 • Sofia Coppola w pierwszej części Ojca chrzestnego zagrała niemowlę płci męskiej. W części trzeciej (czyli 18 lat później) zagrała nastoletnią córkę Michaela Corleone.
 • Ta sama Sofia Coppola za rolę w Ojcu chrzestnym III otrzymała dwie Złote Maliny: za Najgorszy drugi plan i Najgorszy debiut.
 • Sofia Coppola jest jedną z siódemki aktorów, którzy wystąpili we wszystkich częściach Ojca Chrzestnego.
 • Marlon Brando z powodu prawnych zawirowań był jedynym członkiem rodziny Corleone, który nie pojawił się w Ojcu chrzestnym II w scenie retrospekcji.
 • W Ojcu chrzestnym II pierwotnie miały znaleźć się sceny, w których ludzie Michaela Corleone odnajdują i wykonują wyrok śmierci na zabójcy żony Michaela z pierwszej części. Sceny te zostały nakręcone, nie weszły jednak do gotowego filmu.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Coraz częściej pojawiają się informacje o kontynuowaniu słynnej trylogii. Chodzą słuchy, że czwarta część podzielona byłaby na dwa główne wątki: pierwszy opowiadający o losach Vincenta Corleone (Andy Garcia) oraz drugi, który dotyczyłby młodości Sonny’ego Corleone (w tę postać wcielić się ma Leonardo Di Caprio). Prawdopodobnie zdjęcia rozpoczną się pod koniec następnego roku.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

Ostatnio dodane