Adaptacje legendarnej serii gier.
Autorem opisu jest Rafał Kędzierski.
TYTUŁ POLSKI: SILENT HILL
ROK PRODUKCJI: 2006
REŻYSERIA: Christophe Gans
WYSTĄPILI:
Radha Mitchell, Sean Bean, Laurie Holden, Jodelle Ferland, Alice Kriege
Mała Sharon cierpi na tajemniczą chorobę – lunatykuje, a w koszmarach wykrzykuje nazwę zagadkowej miejscowości: Silent Hill. Jej matka, Rose, sprzeciwia się zdaniu swojego męża, który uważa że ich przybrana córka powinna zostać umieszczona w szpitalu. Bez jego wiedzy postanawia zabrać dziewczynkę do Silent Hill. Gdy samochód Rose i Sharon zbliża się do opustoszałego miasta, przed maskę wybiega tajemnicza postać, powodując wypadek. Rose traci przytomność, a kiedy ją odzyskuje, zauważa że otoczenie okryte jest całunem gęstej mgły, a co gorsza – z samochodu zniknęła Sharon. Bohaterce nie pozostaje nic innego, jak wyruszyć na poszukiwania córki.
Film Christophe Gansa jest dość luźno oparty na wydarzeniach z pierwszej części gry „Silent Hill”, wydanej w 1999 roku na PlayStation. Obraz nie jest adaptacją idealną – odstępstwa od pierwowzoru są spore, atmosfera nieco słabnie pod koniec, a wcześniej bywa zakłócana przez epizody z mężem Rose oraz parę nie do końca udanych dialogów. To jednak najdojrzalsza adaptacja gry wideo, jaka do tej pory powstała, a także nietuzinkowy i inteligentny horror dla widzów ceniących sobie coś więcej, niż jedynie trupy wyskakujące z szafy. „Silent Hill” wyróżnia się także fenomenalną stroną wizualną, ze wspaniałymi zdjęciami i scenografią na czele. Do tego dochodzi klimatyczny soundtrack wprost z gry, całkiem niezła (a miejscami bardzo dobra) gra aktorska oraz projekty potworów, granych przez zawodowych tancerzy.
https://www.youtube.com/watch?v=p8nEzD5Gc-4
TYTUŁ POLSKI: SILENT HILL: APOKALIPSA 3D
ROK PRODUKCJI: 2012
REŻYSERIA: Michael J. Bassett
WYSTĄPILI:
Adelaide Clemens, Sean Bean, Radha Mitchell, Carrie-Anne Moss, Malcolm McDowell
Heather i jej ojciec Harry od lat przenoszą się z miejsca na miejsce, za każdym razem zmieniając tożsamość. Jednak w dniu osiemnastych urodzin bohaterki, dookoła niej zaczynają dziać się niewyjaśnione i makabryczne rzeczy. Ostatecznie Harry zostaje porwany, a Heather musi wyruszyć do Silent Hill, by go uratować. Wstęp do historii wydaje się banalny… i taki też jest w rzeczywistości.
„Silent Hill: Revelation” to bezpośredni sequel filmu Christophe Gansa, a także adaptacja gry „Silent Hill 3”. Film usiłuje odpowiedzieć na pytanie, co stało się z Rose i Sharon po wydarzeniach z pierwowzoru oraz jak to naprawdę było z rzekomymi mocami udręczonej Alessy. „Usiłuje” to jednak słowo-klucz. Historia jest kontynuowana bardzo nieudolnie; film nie tylko nie wyjaśnia wielu rzeczy, ale wręcz neguje pewne wydarzenia z poprzednika i całkowicie zmienia ich sens. Jednak co gorsza, klimat sequela nawet nie dorasta do pięt atmosferze poprzednika.
Obecne wyniki finansowe Revelation raczej nie wróżą powstania sequela. Przy 20 mln $ budżetu, film zarobił niewiele ponad 30 mln $ – a jako typowo Halloweenowa pozycja nie miał praktycznie żadnej konkurencji. Film został również dosłownie zmiażdżony przez krytyków. Z drugiej strony ci sami producenci wypluwają co dwa lata tragiczne odsłony serii Resident Evil, więc nigdy nie wiadomo…