search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Policyjna opowieść

Tekst gościnny

1 stycznia 2012

policestory
REKLAMA

Autorem tekstu jest Andy.

TYTUŁ POLSKI: Policyjna Opowieść
ROK PRODUKCJI: 1985
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Jackie ChanWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Brigitte Lin
Maggie Cheung
Charlie Cho
Danny Chow
Hark-On Fung
Hing Ying Kam
Kwok-Hung Lam
Ben Lam

Posterunkowy Kevin Chan bierze udział w policyjnej akcji mającej doprowadzić bossa narkotykowego – Chu Tao – do więzienia. Nieustępliwy Chan dopada przestępcę i stawia przed sądem. Jedynym świadkiem w tej sprawie jest Seline, która zostaje oddana pod opiekę Kevina. Sprawa komplikuje się, gdy świadek zostaje porwany, a główny bohater oskarżony o morderstwo. Dzięki tej produkcji Jackie Chan uzyskał popularność w całej Azji. Film godny uwagi, gdyż jest udanym kolażem kilku gatunków filmowych i zawiera ekscytujące sceny walki.

TYTUŁ POLSKI: Policyjna Opowieść 2
ROK PRODUKCJI: 1988
DYSTRYBUCJA W POLSCE: NVC
REŻYSERIA: Jackie ChanWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Maggie Cheung
Dennis Chan
John Cheung
Charlie Cho
Yuen Cho
Kenny Ho
Alvina Kong
San Kwan

Kevin zostaje zdegradowany do funkcjonariusza Policji Drogowej. Dowiaduje się o wyjściu na wolność Chu Tao, człowieka, którego kiedyś posłał za kratki. Gang przestępcy przez cały czas prowokuje i nęka Chana. W końcu gangsterzy porywają mu dziewczynę i próbują zmusić go do wystąpienia przeciw policji. Porywczy i odważny bohater wybrnął z opresji. ratując dziewczynę i stawiając mafiozów przed oblicze sprawiedliwości. Uważam, że Police Story 2 jest równie dobrym filmem, jak jego pierwowzór. Warto zwrócić uwagę na to, że w filmie wystąpili ci sami bohaterowie, co w części pierwszej.

TYTUŁ POLSKI: Policyjna Opowieść 3: Super Glina
ROK PRODUKCJI: 1992
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Stanley TongWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Maggie Cheung
Bill Tung
Michelle Yeoh
Wah Yuen
Kenneth Tsang

Kevin Chan otrzymuje nową misję – musi uratować mafioza, “Panterę”, z obozu pracy, aby przypodobać się gangsterom i zdobyć dowody na ich “ciemne” interesy. Po uratowaniu “Pantery” sprawy zaczynają się komplikować. Bandyci dowiadują się o tym, że jest policjantem i porywają jego dziewczynę. Zaczyna się morderczy pościg. Akcja przenosi się z lądu na wodę, a w końcu w powietrze. Film tętni akcją, wyczynami kaskaderskimi i wspaniałym komizmem w wykonaniu Jackie Chana. Produkcja zdecydowanie gorsza, niż poprzednie części, mimo tego, że zawarto w niej zdecydowanie trudniejsze do wykonania sceny kaskaderskie.

TYTUŁ POLSKI: Super Glina 2
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Stanley TongWYSTĄPILI:
Michelle Yeoh
Jackie Chan
Bill Tung
Emil Chau
Rongguang Yu
Athena Chu

Jessica Yang, policjantka z Hong Kongu, zajmuje się sprawą nielegalnych interesów prowadzonych przez grupę przestępczą. Pomaga jej w tym Inspektor Chan i jego wujek Bill. Niesamowita Jessica wpada na trop gangu i dowiaduje się, że jest on prowadzony przez jej chłopaka. Film tętni akcją, mnóstwem strzelanin, pościgów i dobrym mordobiciem. W główną postać filmu wcieliła się Michelle Yeoh, która znakomicie wypełniła swoje zadanie.

TYTUŁ POLSKI: Przestępcza Opowieść
ROK PRODUKCJI: 1993
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Kirk WongWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Kent Cheng
Fat Chung
Law Hang Kang
Christine Ng
Ling Ling Pan
Leng-Leng Phua
Au Yeung Pui Shan
Fat Wan

Jeden z najbogatszych producentów w kraju został porwany. Gdy policjantom z Hong Kongu udało się go odbić, zaczyna się bać kolejnego porwania. Zatrudnia do swojej ochrony jednego z najlepszych glin w Hong Kongu – Inspektora Chana. Policjant z początku uważa, że milioner jest przewrażliwiony na punkcie swojej osoby, do czasu, gdy zostaje po raz kolejny porwany przez Triadę. Chan i jego partner ruszają mu na pomoc. Niestety, główny bohater nie wie, że jego kolega z branży jest skorumpowany. Crime Story jest dobrym filmem, lecz brakuje mu troszkę humoru, który był wykorzystywany w poprzednich częściach serii. Trzeba przyznać, że Chan potrafi grać też poważne role, mimo iż większość jego filmów ma bardzo płytką fabułę.

TYTUŁ POLSKI: Atomowe Uderzenie
ROK PRODUKCJI: 1996
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Stanley TongWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Jackson Liu
Annie Wu
Bill Tung
Yuri Petrov
John Eaves
Terry Woo

Jackie Chan, gliniarz z Hong Kongu, pracując na rzecz CIA i rosyjskiego wywiadu, stara się odzyskać skradzione ukraińskie głowice nuklearne. Problem polega na tym, że współpracując z różnymi wywiadami Chan nie może odróżnić, kto jest dobry, a kto zły. Okazuje się, że policja jest skorumpowana i musi sam stawić czoła przestępcom. Doskonała choreografia i postacie głównych bohaterów powodują, że film emanuje akcją i tryska humorem. Jednoznacznie stwierdzam, że film zasługuje na to by go obejrzeć – i to nie raz.

TYTUŁ POLSKI: Nowa Policyjna Opowieść
ROK PRODUKCJI: 2004
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Benny ChanWYSTĄPILI:
Jackie Chan
Nicholad Tse
Charlie Yeung
Daniel Wu
Charlene Choi
Maggie Cheung

Wing jest jednym z najlepszych glin w Hong Kongu. Ma wielu fanów, jednym z nich jest drugi policjant, Fung. Jeden z najgroźniejszych gangów w mieście dokonuje egzekucji na partnerze Winga. Wingowi udaje się wytropić ich siedzibę, ale zostaje złapany w zasadzkę. Tymczasem gangsterzy zabijają mu dziewczynę i jej brata. Główny bohater popada w alkoholizm. Pewnego dnia Fung spotyka Winga i doprowadza go do porządku. Obaj gliniarze stają się partnerami na śmierć i życie.

CIEKAWOSTKI:

 • Reżyserem pierwszej i drugiej części cyklu jest sam Jackie Chan.
 • Część trzecią, czwartą i szóstą wyreżyserował Stanley Tong.
 • Pełne imię i nazwisko bohatera granego przez Jackie Chana to Kevin Jackie Chan Ka Kui. W Crime Story Jackie gra Eddiego Chana, a w New Police Story inspektora Winga.
 • We wszystkich częściach wystąpił jedynie Jackie Chan. Grający wujka głównego bohatera Bill Tung pojawił się w częściach 1, 2, 3, 4, 6. Maggie Cheng grająca May pojawiła się w 1, 2 i 3 części, oraz w 7 – jednak już w innej roli. Michelle Yeoh zagrała jedynie w 3 i 4 części.
 • Podczas kręcenia każdej części Police Story Chan doznał jakiegoś złamania.
 • Dzięki First Strike Jackie Chan po raz kolejny stał się popularny w Stanach Zjednoczonych, po krótkotrwałej karierze w latach 80-tych.
 • Podczas kręcenia New Police Story Jackie Chan uratował sobie życie, łapiąc się liny, gdy spadał z 17-piętrowego wieżowca w Hong Kongu.
 • Każda część cyklu znana jest pod różnymi tytułami, próbującymi ułożyć chronologicznie cykl.
 • Część 3 w USA promowana była clipem Warrena G do piosenki czerpiącej mocno z przeboju Tiny Turner “What’s Love Got To Do With It”. W teledysku pojawił się sam Jackie Chan.
 • Część 5 i 7 to nawiązanie do cyklu jedynie tytułem.
 • Ani jedna z części nie była kręcona dłużej niż pół roku.
 • 4 część cyklu to niejako spin-off części 3, gdzie na pierwszy plan wysunęła się Michelle Yeoh grająca Jessicę Yang. Jackie Chan wraz z Billem Tungiem pojawiają się tutaj jedynie przez chwilę.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Czy wyjdzie część ósma? Nic mi na ten temat nie wiadomo, obecnie Chan przymierza się do kontynuacji takich filmów jak: Godziny szczytu, Zbroja Boga, Kowboj z Szanghaju. Tymczasem jeszcze nie weszła do polskich kin część siódma cyklu. Prawdopodobnie zobaczymy ją na ekranach za około półtora roku. Czytając wiele opisów tego filmu, stwierdzam, że zapowiada się bardzo dobrze.

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA