SEQUELE – Maska
TYTUŁ POLSKI: Maska ROK PRODUKCJI: 1994 DYSTRYBUCJA W POLSCE: IMP REŻYSERIA: Chuck RussellWYSTĄPILI: Jim Carrey Cameron Diaz Peter Riegert Peter Greene Amy Yasbeck |
Stanley Ipkiss to pechowiec-nieudacznik o złotym sercu. Pracuje w banku i jest typowym popychadłem; nie potrafi się nikomu sprzeciwić i zagłębia w nierealne fantazje. Wszystko to zmienia się pewnego dnia, kiedy Stanley znajduje przypadkiem dziwną drewnianą maskę, która, jak się później okazuje, należała do nordyckiego boga niezgody – Lokiego. Po jej założeniu Ipkiss przemienia się w ekstremalną wersję samego siebie – zwariowanego, przebojowego, romantycznego wariata, który wszędzie, gdzie się pojawia robi komediową rozróbę. Zakładanie maski staje się powoli nałogiem, ale sam Stanley również na tym korzysta, bo zyskuje coś, czego mu zawsze brakowało – charyzmę. Jest również piękna kobieta, brutalny gangster oraz masa wybuchowych (również dosłownie) przygód. To, co sprawia, że zaadaptowana z komiksu Maska stała się światowym przebojem, to fenomenalna rola będącego wtedy na komediowym topie Jima Carreya, który stworzył bohatera dającego się z miejsca polubić, równocześnie dając fenomenalny popis sztuki komediowej. Aktor podtrzymuje swoją charyzmą film i nadaje mu komediowe tempo, do którego dostosowuje się cała reszta. I to samo w sobie jest już wystarczającym powodem, aby zapoznać się z tą filmową beczką śmiechu, która w wielu kręgach stała się już kultowa. Oprócz komediowego szaleństwa, Maska niesie ze sobą również efektowny popis specjalistów od efektów komputerowych, którzy radośnie korzystają z komiksowej stylistyki oraz… lekki morał. Morał cieszący oko i nienużący, bo po seansie w pamięci pozostają i tak wygłupy Carreya oraz szeroki banan na twarzy. Świetna komediowa pozycja!
TYTUŁ POLSKI: Dziedzic Maski ROK PRODUKCJI: 2005 DYSTRYBUCJA W POLSCE: Warner REŻYSERIA: Lawrence GutermanWYSTĄPILI: Jamie Kennedy Alan Cumming Peter Plusch Liam Falconer |
Podobne wpisy
CIEKAWOSTKI:
- Maska została oparta na komiksie wydawnictwa Dark Horse pod tym samym tytułem.
- Maska to debiut filmowy Cameron Diaz. Początkowo producenci chcieli zatrudnić Anne Nicole Smith.
- Maska pierwotnie miała być dosyć brutalnym horrorem, ale zdecydowano się na zmianę stylistyki ze względu na możliwości komediowe Jima Carreya.
- Wygłupy Maski stanowią dla twórców doskonałą okazję dla swoistego zaznaczenia komiksowości filmu. I tak zielony rozrabiaka naśladuje m.in. Diabła Tasmańskiego, Królika Bugsa i wiele innych.
- Klub, w którym Jim Carrey szaleje jako Maska nazywa się Coco Bongo. Tak samo nazywał się bar, do którego bohater grany przez Carreya w The Majestic udał się po utracie pracy.
- Wydanie DVD zawiera dwie sceny usunięte. W pierwszej grupa wikingów wychodzi na ląd, by zakopać maskę. W drugiej Dorian wrzuca Peggy do prasy drukarskiej, po czym pojawia się gazeta ze zdjęciem jej zmiażdżonej twarzy i nagłówkiem wyjaśniającym, że właśnie umarła.
- Ogromne zęby Maski zostały zaprojektowane do wykorzystania w scenach, w których zielony cudak się nie odzywa, ale Carrey poradził sobie i z tym problemem, co nadało jego postaci jeszcze więcej komizmu.
- Scena, w której ścigany przez gangsterów Carrey wyciąga z kieszeni prezerwatywę i stwierdza, że to nie ta kieszeń, była całkowicie zaimprowizowana przez Carreya. Podobno śmiechu było co niemiara.
- W scenie w parku widać zdjęcie Marion Wormer z filmu Menażeria (Animal House). Maska nabija się z porucznika Kellowsa (Peter Riegert), że to zdjęcie jego żony. Riegert grał razem z Marion Wormer w Menażerii.
- Zakład samochodowy Ripley Auto Finishing, do którego Ipkiss oddał samochód jest tym samym miejscem, które robiło za kwaterę główną dla pogromców duchów w Ghostbusters i Ghostbusters II.
- Popisowy numer taneczny Tiny jest jednym wielkim nawiązaniem do kreskówki Red Hot Riding Hood stworzonej w 1943 roku przez Texa Avery’ego. Co więcej, Stanley na początku filmu ogląda w telewizji właśnie tę kreskówkę.
- Jim Carrey oparł postać Stanleya Ipkissa na swoim ojcu.
- Bananowo-żółty garnitur, który nosi Maska jest niemal wierną kopią stroju, jaki matka wykonała dla Carreya na potrzeby jego pierwszego występu scenicznego.
- W scenach śpiewanych głosu postaci Cameron Diaz użyczyła Susan Boyd.
- W oryginalnej wersji scenariusza Stanley Ipkiss miał zostać napadnięty przez jakichś bandziorów, którzy mieli go pobić i ukraść zegarek. Dlatego właśnie w filmie na pytanie właścicielki czy wie, która godzina odpowiada, że właściwie to nie.
- Jedynym aktorem, który wystąpił w obu produkcjach jest Ben Stein. Gra on doktora Arthura Neumana.
- Na podstawie Maski powstał całkiem niezły i śmieszny serial animowany (w latach 1995-1997 powstały 52 odcinki).
- Psinka w Masce nazywała się Milo. W Dziedzicu Maski Otis. Jest to nawiązanie do filmu z 1986 roku pt. Koneko monogatari (Przygody Milo i Otisa).
- Miejscem akcji w Masce jest Edge City, natomiast w sequelu jest to Fringe City.
- W sequelu w psa Otisa wcieliły się tak naprawdę dwa różne zwierzaczki. Pomalowano im sierść oraz “dorobiono” łatki, aby prezentowały się identycznie. Każda psina została nauczona innych sztuczek.
- W firmie, w której pracuje Tim Avery – Animagine – można zaobserwować kilka dosyć ciekawych komiksów: “Wredne Delfiny”, “Kaktus Jack” czy, mój ulubiony, “Torpedowy Żółw”.
- Nazwisko głównego bohatera sequela – Tim Avery – jest nawiązaniem do prawdziwego rysownika Texa Avery’ego.
- Na filmowym portalu IMDb (www.imdb.com) Dziedzic Maski ma średnią ocen 2.0/10 i zajmuje zaszczytne 24 miejsce na liście 100 najgorszych filmów wszech czasów (stan na dzień 20.03.2007).
CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
Po klapie “dwójki” na każdym możliwym polu nie zanosi się na to, aby producenci myśleli o trylogii. I dobrze, bo jak taki cudny pomysł przyjdzie im do głów, to w szufladzie biurka mam przygotowane żyletki…
Tekst z archiwum film.org.pl.