search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Gremliny

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

Gremlins Gizmo
REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Gremliny Rozrabiają
ROK PRODUKCJI: 1984
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Joe DanteWYSTĄPILI:
Zach Galligan
Phoebe Cates
Hoyt Axton
Frances Lee McCain
Polly Holliday
Glynn Turman
Dick Miller
Keye Luke

Billy Peltzer otrzymuje od swego ojca Randalla nietypowy prezent. Jest nim zakupiony w małym chińskim sklepiku w Nowym Jorku stworek Mogwai. Randall przekazuje synowi trzy zasady, których bezwzględnie trzeba przestrzegać w opiekowaniu się małym Gizmo (tak go nazwał Billy): trzymać z dala od światła, nie moczyć i w żadnym wypadku nie karmić po północy. Niestety Billy wraz z przyjaciółmi z Kingston Falls łamią zasady czego skutkiem są “narodziny” ohydnych, bezczelnych i niszczycielskich stworów zwanych Gremlinami. Wkrótce dezorganizują życie całego miasta. Pierwszorzędny komedio-horror, nawiązujący do kina klasy B. Dzięki niezaprzeczalnemu urokowi i klimatowi, potrafi zarówno przestraszyć (to raczej młodszych widzów) jak i dostarczyć sporej dawki czarnego humoru. Joe Dante zrealizował jeden ze swoich najlepszych filmów, który mimo upływu lat wciąż warto obejrzeć.

TYTUŁ POLSKI: Gremliny 2
ROK PRODUKCJI: 1990
DYSTRYBUCJA W POLSCE: ITI
REŻYSERIA: Joe DanteWYSTĄPILI:
Zach Galligan
Phoebe Cates
John Glover
Robert Prosky
Robert Picardo
Christopher Lee
Haviland Morris
Dick Miller

Po śmierci pana Winga jego sklepik ze starociami zostaje zburzony. Na tym miejscu ma stanąć centrum handlowe. Mały Gizmo zostaje uwięziony w laboratorium, lecz jego stary znajomy, Billy, pomaga mu z niego uciec. Na nieszczęście wszystkich podczas eskapady Mogwai zostaje spryskany wodą a to powoduje pojawienie się jeszcze bardziej złośliwszych i bezwzględnych Gremlinów, które opanowują cały budynek lokalnej stacji telewizyjnej. Bardzo dobra kontynuacja, tym razem z większą dawką czarnego humoru niż strachu. Wprowadzono również elementy autokrytyki, parodii kina akcji (Rambo) i horroru. Gremliny “wyposażane” są w coraz to ciekawsze “osobowości” co tylko przysparza filmowi wielu kolejnych zabawnych gagów.

CIEKAWOSTKI:

  • Producentem wykonawczym obu części był Steven Spielberg.
  • Na fali sukcesu powstało kilka gier bazujących na postaciach z filmów.
  • Sporo aktorów powtórzyło swe role z oryginału: Zach Galligan (Billy Peltzer), Phoebe Cates (Kate Beringer), Dick Miller (Murray Futterman) czy Keye Luke (pan Wing).
  • W drugiej części w roli epizodycznej wystąpił Hulk Hogan, gwiazdor amerykańskiego wrestlingu.
  • Pojawił się także w roli drugoplanowej Christopher Lee, legendarny odtwórca roli hrabiego Draculi, występujący w niezliczonej ilości różnej klasy horrorów.
  • Gremliny rozrabiają odniósł ogromny sukces kasowy, również w Polsce, gdzie mimo ustroju socjalistycznego był wyświetlany w kinach.
  • Gremliny toczyły nieformalną wojnę z innymi kinowymi stworami – Crittersami. I mimo czterech występów tych drugich w filmach, zwyciężyła zasada “nie liczy się ilość, ale jakość”.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Brak wiadomości, jednak z miłą chęcią obejrzałbym 3 odcinek. Podejrzewam jednak, że Spielberg z tego już “wyrósł” 🙂

Tekst z archiwum film.org.pl.

 

REKLAMA