search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Champion

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Champion
ROK PRODUKCJI: 2002
DYSTRYBUCJA W POLSCE: SPI
REŻYSERIA: Walter Hill
WYSTĄPILI:

Ving Rhames
Wesley Snipes
Peter Falk
Michael Rooker
Jon Seda
Wes Studi

Skazany za gwałt mistrz świata w boksie George “Iceman” Chambers, trafia do więzienia. Jednym z osadzonych jest Monroe Hutchen – uważany przez współwięźniów za najlepszego i niepokonanego boksera. W sytuacji w jakiej się obydwaj znaleźli, możliwość zarobienia sporej gotówki dostrzega “Mendy” Ripstein. Ten były gangster wpada na pomysł zorganizowania walki na terenie zakładu karnego pomiędzy tymi dwoma pięściarzami. Kolaż filmu więziennego i bokserskiego, nie mający niczego co mogłoby go wyróżniać w jednym z wymienionych podgatunków. Produkcji nie pomogło zatrudnienie reżysera Waltera Hilla, który jest cieniem samego siebie. Obraz bez ikry, zrealizowany najwyżej poprawnie. Pewną zachętą może być obsada – znane nazwiska, ale z drugiej strony to persony niespecjalnie utalentowane w swoim fachu. Za to potencjalnie największa atrakcja “Undisputed”, czyli walki bokserskie, mogą zadowolić widzów/koneserów, będąc całkiem realistycznymi, ograniczającymi zagrania czysto filmowe do minimum. Reszta pozostawia w stanie obojętnym od początku do samego końca seansu.

TYTUŁ POLSKI: Champion 2
ROK PRODUKCJI: 2006
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Isaac Florentine
WYSTĄPILI:

Michael Jai White
Scott Adkins
Eli Danker
Ben Cross
Ken Lerner
Daisy Lang

Przebywający w Rosji i odcinający kupony od sławy były mistrz świata wagi ciężkiej w boksie George Chambers zostaje wrobiony w posiadanie dużej ilości narkotyków. Czyn kwalifikuje się do osadzenia go w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Na miejscu okazuje się, że powodem przekrętu są odbywające się tam walki. Ich organizator zmusza boksera do uczestnictwa. Odmowa skutkuje natychmiastowym przedłużeniem pobytu w placówce. Początkowo niechętny Chambers ulega niewybrednym namowom i zgadza się stoczyć pojedynek z lokalnym mistrzem, Rosjaninem Urijem Bojką. Zrealizowany na rynek DTV sequel jest klasycznym filmem klasy B. Przywodzi na myśl produkcje z początku lat 90. Pretekstowa fabuła służy tylko ukazaniu kilku widowiskowych walk. Twórcy rozszerzyli nieco formułę (w porównaniu do pierwszej części) wzbogacając ją o elementy walk MMA. Aktorsko jest tradycyjnie słabo, ale atutem drugiej części jest bez wątpienia niesamowicie zwinny Scott Adkins, imponujący techniką i szybkością. Wespół z dobrą choreografią tworzy momentami ciekawe widowisko, mogące się podobać. Jednak nie ma co się oszukiwać, to wciąż ledwie przeciętne kino, ale całkiem dobre w swej “kategorii wagowej”, sugerujące rozbłyśnięcie w przyszłości gwiazdy Adkinsa i zastąpienie starzejącego się Jean-Claude’a Van Damme’a.

TYTUŁ POLSKI: Niepokonany III: Odkupienie
ROK PRODUKCJI: 2010
DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak
REŻYSERIA: Isaac Florentine
WYSTĄPILI:

Scott Adkins
Mykel Shannon Jenkins
Mark Ivanir
Hristo Shopov
Marko Zaror
Michael Baral
Ilram Choi

Leczący powoli swoją nogę po przegranej z George’em Chambersem Uri Bojka pragnie wrócić na szczyt więziennych walk. Dzięki szansy, którą daje mu organizator, gangster Gaga, wygrywa z aktualnym mistrzem. Tym samym zostaje zakwalifikowany do międzynarodowego turnieju, który odbywa się w Gruzji. Tam stoczy bój z więźniami z całego świata – przedstawicielami różnych stylów walki. Zaskakujące, ale trzecia część wydaje się być najlepszą z całej serii. Co prawda scenariusz wciąż jest najsłabszym elementem tego filmu, ale to co stanowi o sile filmu, czyli same walki, zrealizowane są po prostu świetnie. Większy rozmach (zgodnie z zasadą tworzenia sequeli) i różnorodność stylów jest dodatkową atrakcją. Scott Adkins wciąż zachwyca swoimi umiejętnościami, będąc wyróżniającym się i pierwszoplanowym bohaterem tego filmu. Zmienił się nieco klimat. Stracił na surowości i oszczędności, oferując bardziej kolorowe zdjęcia i nadużywany slow motion. Natomiast fabularnie i w kwestii poświęcenia czasu bohaterom jest dużo lepiej.

CIEKAWOSTKI:

  • Fabuła pierwszej części po części nawiązuje do biografii byłego mistrza wagi ciężkiej – Mike’a Tysona.
  • Sequel funkcjonuje również pod tytułem “Undisputed II: Last Man Standing”.
  • Części druga i trzecia realizowane były na rynek DVD.
  • Scott Adkins jest dobrym przyjacielem Jean- Claude’a Van Damme’a. Zrealizowali wspólnie “The Shepherd: Border Patrol”, “Assassination Games” i “Universal Soldier: The New Dimension”, a także drugą część “The Expendables”.
  • George’a Chambersa grało dwóch aktorów. W pierwszej części wcielił się w niego Ving Rhames, w drugiej Michael Jai White.
  • Scott Adkins zagrał w części 2 i 3, podobnie jak Valentin Ganev i Mark Ivanir.
  • Trzecia część otrzymała nagrody w kategoriach najlepsza reżyseria i najlepszy film na ActionFest 2010. Pomysłodawcą festiwalu jest Aaron Norris, brat Chucka.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Seria jest jedną z flagowych pozycji wytwórni NuImage, w środowisku fanów ceniona, zatem zapewne wkrótce możemy spodziewać się kolejnej odsłony “Undisputed”.

Tekst z archiwum film.org.pl

 

REKLAMA