search
REKLAMA
Sequele

SEQUELE – Bill i Ted

Tomasz Urbański

1 stycznia 2012

REKLAMA

TYTUŁ POLSKI: Fantastyczne przygody Billa i Teda
ROK PRODUKCJI: 1989
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Vision
REŻYSERIA: Stephen Herek
WYSTĄPILI:

Keanu Reeves
Alex Winter
George Carlin
Terry Camilleri
Dan Shor
Amy Stock-Poynton
Tony Steedman

Dwóch niespecjalnie rozgarniętych młodzieńców, Bill i Ted, marzy o wielkiej rockowej karierze swojego zespołu “Wyld Stallyns”. Ich plany mogą spalić na panewce, bowiem ojciec Teda zagroził wysłaniem go do szkoły wojskowej, jeśli ten nie zaliczy zajęć z historii. Niespodziewanie z pomocą przychodzi Rufus, wysłannik z przyszłości, który zabierze ich w podróż w czasie… budką telefoniczną robiącą za wehikuł czasu. Na swej drodze spotkają Napoleona Bonaparte, Ludwika Van Beethovena czy Sokratesa. Wszystko po to by świat mógł cieszyć uszy dźwiękami prawdziwie rockowej kapeli. Radosna i bezpretensjonalna kumpelska komedia, będąca jedną z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych dla okresu lat osiemdziesiątych XX wieku. Największym atutem z pewnością jest duet głównych bohaterów, wzorcowo odegranych przez Reevesa i Wintera. Dwóch pociesznych cymbałów po prostu nie daje się nie lubić. Dodatkowo kilka świetnych występów na drugim planie, zabawne dialogi i sporo śmiesznych scen powodują wzrost dobrego samopoczucia u widzów.

TYTUŁ POLSKI: Szalona wyprawa Billa i Teda
ROK PRODUKCJI: 1991
DYSTRYBUCJA W POLSCE: Imperial
REŻYSERIA: Peter Hewitt
WYSTĄPILI:

Keanu Reeves
Alex Winter
William Sadler
Joss Ackland
George Carlin
Amy Stock-Poynton
Jim Martin
Pam Grier

Przyszłość znów upomina się o Billa i Teda. Tym razem ich życie jest zagrożone, po tym jak niejaki Chuck De Nomolos wysyła z przyszłości dwa roboty, które mają ich wyeliminować i zastąpić. Misja się udaje i prawdziwi Bill i Ted zostają wysłani do piekła. Tam układają się ze Śmiercią i dzięki staremu znajomemu Rufusowi opuszczają piekielne otchłanie by stanąć do nierównej walki w Bitwie Zespołów ze swoimi mechanicznymi klonami. Duet wrócił w znakomitej formie. Więcej: jest lepiej niż w przypadku pierwszego filmu. Film zrobiony z większym rozmachem, bardziej dopracowanym scenariuszem i świetnym popisem Williama Sadlera w roli Śmierci, śmieszy bardziej i częściej niż pierwowzór. Dodatkowo ilustracja muzyczna znakomicie uzupełnia opowiadaną historię, tworząc komedię, którą po latach ogląda się z równie dużą frajdą.

CIEKAWOSTKI:

 • Po sukcesie filmu kinowego, w 1990 roku w telewizji CBS, premierę miał serial animowany “Bill & Ted’s Excellent Adventures”. Do pierwszego, trzynastoodcinkowego sezonu głosu postaciom użyczyli Keanu Reeves, Alex Winter i George Carlin. Drugi sezon, emitowany na Fox Kids, liczył już tylko 8 odcinków i tym razem głosów bohaterom użyczyli Christopher Kennedy (Bill) i Evan Richards (Ted).
 • W 1992 roku wyemitowano aktorski serial “Bill & Ted’s Excellent Adventures”. Liczył tylko 7 odcinków.
 • Poza powyższymi powstały: 12-zeszytowy komiks, jeden musical a także cztery gry komputerowy z Billem i Tedem w rolach głównych.
 • Pierwotnie Bill i Ted byli postaciami ze stand-upa. Wymyślili ich i odgrywali Chris Matheson i Ed Solomon. Towarzyszył im na samym początku jeszcze Bob, ale dość szybko się “wykruszył”. Chris i Ed pojawili się w małych rolach w obydwu filmach.
 • Swoje role powtórzyli Keanu Reeves, Alex Winter, George Carlin, Hal Ladon Jr., Amy Stock-Poynton i J. Patrick McNamara.
 • Trójka Najważniejszych Ludzi Na Świecie to Fee Waybill (wokalista kapeli “The Tubes”), Martha Davies (wokalistka “The Motels”) i Clarence Clemons (już nieżyjący saksofonista grupy “The E Street Band”).
 • Głosu Szatanowi i Królikowi Wielkanocnemu użyczył Frank Welker, który specjalizuje się w dubbingowaniu bohaterów serii “Scooby-Doo”.
 • W sequelu gościnnie pojawił się zespół Primus, a także gitarzysta Faith No More Jim Martin. Można równiez wypatrzeć przyszłego gitarzystę Linkin Parka, Brada Delsona.
 • Historia wejścia na ekrany pierwszego filmu jest dość zawiła. Film nakręcono w 1987, z planem premiery w 1988 roku. Jednak dystrybutor, De Laurentiis ogłosił bankructwo i dopiero wykupienie praw do filmu przez Orion produkcję uratowało. Film trafił do kin w lutym 1989 roku.
 • Drugą część promowała piosenka “God Gave Rock N Roll To You” zespołu Kiss, która jest coverem utworu zespołu Argent.
 • Pierwotnie sequel miał nosić tytuł “Bill & Ted Go To Hell”.
 • William Sadler i Alex Winter zagrali po dwie role w drugim filmie.

CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?

Co prawda, zapowiedzi o rychłej realizacji trzeciej części cyklu słyszeć można już od 2001 roku, ale wszystko wskazuje na to, że po kilkunastu latach wyczekiwania, w 2013 roku będzie dane zobaczyć nam finalny efekt. Swoje role mają powtórzyć Keanu Reeves i Alex Winter.

Tekst z archiwum film.org.pl

Avatar

Tomasz Urbański

REKLAMA