SEQUELE – Allan Quatermain
TYTUŁ POLSKI: Kopalnie Króla Salomona ROK PRODUKCJI: 1985 DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak REŻYSERIA: J. Lee ThompsonWYSTĄPILI: Richard Chamberlain |
Ojciec Jesse Huston (Sharon Stone) zaginął w tajemniczych okolicznościach podczas poszukiwań legendarnych kopalni Króla Salomona. Zdesperowana córka wynajmuje lokalnego łowcę przygód, Allana Quatermaina (Richard Chamberlain), by z jego pomocą odszukać rodziciela. Okazuje się, iż profesor Huston został porwany przez dowódcę niemieckiej ekspedycji, pułkownika Bocknera (znany między innymi z roli inspektora Dreyfusa w oryginalnym cyklu Różowej Pantery Herbert Lom), który również pragnie odnaleźć kopalnie. Niemcowi towarzyszy sadystyczny Turek i handlarz niewolników, Dogati (John Rhys-Davies). Każda z ekip chce pierwsza dotrzeć do celu, a Bockner i Dogati nie przebierają w środkach ścigając i próbując zabić konkurencję. “Kopalnie króla Salomona” są wyraźnie inspirowane przygodami Indiany Jonesa – twórcy chcieli sprzedać swój produkt żerując na sukcesie obrazów Spielberga. J. Lee Thompson postanowił jednak przesunąć ciężar gatunkowy w stronę komedii, momentami ocierając się o parodię. Richardowi Chamberlainowi brakuje jednak charyzmy Harrisona Forda – aktor nie dał rady udźwignąć filmu na swoich barkach. Po prostu kompletnie nie pasuje do roli awanturnika. Nieco lepiej wypadła jego ekranowa partnerka Sharon Stone, choć ona na rolę życia musiała jeszcze trochę poczekać. Dobrze natomiast spisują się bohaterowie negatywni – Lom i Rhys-Davies zagrali ich z przymrużeniem oka, nie przekraczając jednak granicy żenady. Całość można obejrzeć; nie każdy dotrwa do końca, choć tempo utrzymano całkiem nieźle. Jeśli jednak wykazać trochę dobrej woli, to film potrafi dać odrobinę lekkiej, niezobowiązującej rozrywki. Na uwagę zasługuje muzyka autorstwa Jerry’ego Goldsmitha z miłym, wpadającym w ucho motywem przewodnim.
TYTUŁ POLSKI: Allan Quatermain i Zaginione Miasto Złota ROK PRODUKCJI: 1986 DYSTRYBUCJA W POLSCE: brak REŻYSERIA: Gary NElsonWYSTĄPILI: Richard Chamberlain |
Robeson – brat Allana Quatermaina (Richard Chamberlain) znika w afrykańskiej dżungli podczas poszukiwania legendarnego “białego plemienia”. Awanturnik postanawia udać się na ratunek członkowi rodziny. Wraz ze swoją narzeczoną Jesse Huston (Sharon Stone), wyrusza śladem Robesona. W samym sercu Czarnego Lądu para odkrywa tytułowe zaginione Złote Miasto. Władzę w nim sprawuje despotyczny i okrutny lord Agon (Henry Silva), który do utrzymania się na tronie wykorzystuje legiony białych niewolników. Quatermain podejrzewa, iż jego brat wpadł w ręce nikczemnika i postanawia położyć kres tyranii. Kontynuacja “Kopalni króla Salomona” powstawała równolegle z pracami nad pierwszą częścią. O ile jednak poprzednika da się oglądać, o tyle “Allan Quatermain i zaginione Miasto Złota” to 99-cio minutowa tortura dla widza. Produkcja leży na całej linii – z ekranu wieje nudą, Richard Chamberlain wciąż nie potrafi przekonać do swojej postaci, efekty specjalne rażą sztucznością, a przygody i rozrywki w tym tyle, co kot napłakał. Dziwię się tylko, co w tym gniocie robi James Earl Jones, będący już wtedy znanym aktorem. Jedynie muzyka (a właściwie motyw przewodni) daje się słuchać, ale to dlatego, iż kompozytor Michael Linn, aby obniżyć koszty, wykorzystał spore fragmenty partytury Jerry’ego Goldsmitha, stworzone na potrzeby poprzednika.
CIEKAWOSTKI:
- Filmy kręcono w Zimbabwe.
- Krążyły plotki, jakoby nad produkcją wisiała klątwa. Reżyser wezwał szamana, aby ten zdjął przekleństwo.
- Pierwsza część jest luźną adaptacją powieści H. Ridera Haggarda “Kopalnie króla Salomona”, napisanej w 1885 roku.
- Sequel również oparto na powieści Haggarda. Nosi ona tytuł “Allan Quatermain”, a powstała w 1887 roku. Film, podobnie jak poprzednia część, stanowi luźną adaptację.
- Allan Quatermain pojawił się w sumie w 15 powieściach Haggarda oraz w trzech tomach komiksu Alana Moore’a “Liga niezwykłych dżentelmenów”.
- Bohater ten pojawił się również kilkukrotnie na ekranie kinowym w filmach: “Allan Quatermain” z 1919 (wcielił się w niego Hal Lawrence), “King Solomon’s Mines” z 1937 (grany przez Cedrica Hardwicke’a), “King Solomon’s Mines” z 1950 (grany przez Stewarta Grangera), “King Solomon’s Treasure” z 1977 (grany przez Johna Colicosa), dwóch wyżej opisanych produkcjach, “The League of Extraordinary Gentlemen” z 2003 (grany przez Seana Connery’ego), “King Solomon’s Mines” z 2004 (grany przez Patricka Swayze) oraz w “Allan Quatermain and the Temple of Skulls” z 2008 (grany przez Seana Camerona Michaela).
- Sharon Stone za rolę w sequelu była nominowana do Złotej Maliny.
CZY BĘDZIE KOLEJNA CZĘŚĆ?
Nie ma co liczyć na kolejną odsłonę serii z Richardem Chamberlainem. Może i dobrze, zważywszy na katastrofalny sequel. Natomiast Allan Quatermain zapewne zagości jeszcze na ekranie kinowym lub telewizyjnym.
Tekst z archiwum film.org.pl