search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

Pełnometrażowy dokument Adiego!

Adam Sobieski

30 maja 2012

gloriabaltyk
REKLAMA

Pamiętacie Adiego? Naszego klubowicza? Twórcę KMFowego działu F/X? Mam nadzieję że tak, ponieważ kilka dni temu, na swym autorskim youtubowym kanale udostępnił on swój pełnometrażowy film dokumentalny: „Gloria/Bałtyk. Historia najstarszego kina w Raciborzu”.

 

W Raciborzu nigdy nie byłem, jednak film Adiego sprawił, że poczułem się jakbym to miasto odwiedził. „Gloria/Bałtyk” świetnie oddziałuje na wspomnienia widza z dzieciństwa, w końcu kto z nas nie wspomina z nostalgią wypadów do kina z rodzicami?

Gdy po jakichś 30 minutach film się na dobre rozkręci, z ekranu i wypowiedzi dosłownie sączy się nostalgia związana z kinem, więc nawet osoby w najmniejszym stopniu nie związane z Raciborzem bez problemu będą czerpały przyjemność z seansu. Adi nie tylko omawia historię konkretnego kina, ale wspomina też o początkach Kina w całej historii Polski. Czego tu nie ma? Nawet filmy ze złotej ery VHSu zostały tutaj przywołane z otchłani zapomnienia. Jestem przekonany, iż każdemu kinomaniakowi film Adiego będzie pewnego rodzaju furtką do własnych, prywatnych wspomnień związanych z pierwszymi seansami na srebrnym ekranie. Gwarantuję także, iż w trakcie seansu dokumentu Adriana, każdy z nas przypomni sobie kiedy po raz pierwszy poczuł magię kina.

REKLAMA