Pełnometrażowe filmy, które zostały nakręcone iPHONEM
Czy da się zrealizować pełnometrażowy film wyłącznie za pomoc iPhone’a? Da się. W końcu to historia jest najważniejsza, a nie kamera. Oto przykłady produkcji, które zostały nakręcone iPhonem i dowodzą, że dla chcącego, nic trudnego. Jeden z filmów został nawet nagrodzony Oscarem.
„Mandarynka”
Mandarynka to tragikomedia o dwóch transpłciowych przyjaciółkach, które przemierzają ulice Los Angeles w poszukiwaniu chłopaka jednej z nich, który zdradził ją z naturalnie urodzoną kobietą.
Reżyser filmu, Sean Baker, został poniekąd zmuszony do nakręcenia filmu przy użyciu iPhone’a. Nie mógł pozyskać funduszy pozwalających na realizację filmu przy użyciu kompletu profesjonalnych kamer. Baker zdecydował się nakręcić film iPhonem. Dokładnie trzema iPhone’ami modelu 5s.
Światowa premiera filmu miała miejsce w styczniu 2015 roku, a rezultat przeszedł chyba najśmielsze oczekiwania Bakera. Film zdobył nagrodę Independent Spirit Awards w kategorii Najlepsza Rola Drugoplanowa Żeńska oraz nominacje w kategoriach: Najlepszy Reżyser, Najlepszy Film niezależny, Najlepsza Rola Pierwszoplanowa Żeńska.
Mandarynka zdobyła również uznanie Akademii. Choć film nie dostał nominacji do Oscara, Akademia oficjalnie nabyła jeden z trzech iPhone’ów, wykorzystanych przy produkcji filmu, i umieściła go w swoim muzeum.
„Niepoczytalna”
Kojarzycie Claire Foy? To aktorka, która wcielała się w młodą Elżbietę II w hicie Netflixa pt. The Crown. To też aktorka, która zagrała główną rolę w filmie Niepoczytalna.
Niepoczytalna to film, który trzyma w napięciu do ostatniej sekundy. Przekonana, że ma prześladowcę, Sawyer przeprowadza się do nowego domu i przypadkowo zgłasza się na ochotnika do przyjęcia na oddział psychiatryczny na 24 godziny. Sytuacja zmienia się ze złej na przerażającą, gdy odkrywa sekrety w Highland Creek Behavioral Center i szybko zdaje sobie sprawę, że jej prześladowca jeszcze się nie poddał.
Premiera filmu odbyła się w 2018 roku na 68. festiwalu w Berlinie. Horror psychologiczny spotkał się z pozytywnym przyjęciem. Został uznany za postępowy i był chwalony za zwrócenie uwagi na zagrożenia, z jakimi boryka się wiele kobiet w patriarchalnym społeczeństwie.
Film został w całości nakręcony iPhonem 7 Plus w rozdzielczości 4K przy użyciu aplikacji FiLMiC Pro.
„Sugar Man”
Sugar Man opowiada historię muzyka Sixto Rodrigueza i jego dwóch fanów, którzy usiłowali ustalić, co się tak naprawdę stało z artystą, który miał popełnić samobójstwo po lub na jednym ze swoich koncertów w latach 70. Przez niektórych Rodriguez był uznawany za lepszego od Boba Dylana.
Sugar Man to też historia o utraconym i odzyskanym marzeniu, ponieważ Rodriguez, którego muzyka nie przyjęła się w stanach, okazał się wielką gwiazdą w południowej Afryce. Artysta sprzedał tam ponoć więcej płyt niż Elvis Presley. Tylko że sam Rodriguez przez wiele lat o tym nie wiedział i ledwo wiązał koniec z końcem w USA. Natomiast w Afryce wierzono, że muzyk nie żyje, bo nie docierały do kraju informacje dotyczące życia Rodrigueza. Dziś Rodriguez przeżywa drugą młodość i w końcu spełnia marzenie, podróżując i koncentrując po całym świecie.
Reżyser filmu, Malik Bendjelloul, zdecydował się nakręcić film na taśmie 8 mm, aby odtworzyć atmosferę tamtej epoki. Podczas produkcji całkowicie zabrakło mu pieniędzy i nie było go stać na droższy materiał filmowy. To właśnie wtedy reżyser odkrył aplikację 8mm Vintage Camera na iPhone’a. Aplikacja tak dobrze imitowała wygląd i ziarno kliszy 8 mm, że ekipa kontynuowała zdjęcia iPhonem. Telefon nie tylko idealnie wkomponował się w obraz, ale pomógł filmowi zdobyć Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego.
„Uneasy Lies The Mind”
Uneasy Lies The Mind to dreszczowiec w reżyserii Ricky’ego Fosheima o mężczyźnie, który traci rozum i spokój psychiczny. Reżyser powiedział w wywiadzie, że bardzo chciał spróbować magii w 16 mm, ale brakowało funduszy, dlatego zdecydował się wykorzystać iPhone’a. Pomimo łatwości korzystania z tak małego sprzętu Fosheim i jego zespół napotkali jeden wyjątkowy problem podczas kręcenia zdjęć w zimowym miejscu: akumulator, który bardzo szybko rozładowywał się w niskich temperaturach.