search
REKLAMA
Zestawienie

ODCINKI SERIALI, których emisji ZAKAZANO

Przemysław Mudlaff

14 marca 2019

REKLAMA

Kiedy ogląda się programy emitowane przez współczesną telewizję, można odnieść wrażenie, że właściwie nie istnieją dla niej tematy tabu. Drastyczne sceny z audycji informacyjnych serwowane są nam do śniadania, obiadu i kolacji, staliśmy się ponadto obojętni na płynący z małego ekranu szerokim strumieniem wulgarny język wypowiedzi i niepoprawną wymowę, nie oburzają nas również niewybredne żarty na poważne tematy. Wydawać mogłoby się zatem, że w tym czasie tzw. postępującej liberalizacji treści telewizyjnych nie ma miejsca na zakazy i cenzurowanie jakichkolwiek produkcji. Tymczasem w „najnowszej” historii telewizji znaleźć można przykłady odcinków seriali, których emisji z jakichś powodów zakazano bądź ją wstrzymano lub przesunięto. Skąd ta surowość wobec seriali?

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Nie będę tu jednak pisać o kwestiach finansowych, a zamiast tego przytoczę kilka przykładów epizodów seriali, które stały się ofiarą cenzury i musiały zniknąć z małych ekranów na jakiś czas lub na zawsze. Powodem takiego stanu rzeczy może być: jakiś rodzaj kontrowersji, który dany odcinek mógłby wywołać lub wywołał; zbyt ryzykowne treści wobec panujących standardów telewizyjnych; uwikłanie jednego z aktorów/twórców w działania moralnie wątpliwe poza serialem; zbyt wczesne inspirowanie się prawdziwymi wydarzeniami lub ich przedstawianie, co mogłoby boleśnie dotykać ich uczestników lub ludzi emocjonalnie z nimi związanych; pokazywanie treści nieodpowiednich dla dzieci w przypadku seriali dla nich przeznaczonych.

Dzięki powyższym powodom poniższe zestawienie stanowi ewenement, bo gdzie jeszcze obok odcinków przygód dzielnego Strażaka Sama lub różowiutkiej Świnki Peppy znajdziecie np. najbardziej przerażający epizod serialu Z Archiwum X (1993-2002)?

Przykłady zakazanych odcinków seriali dla dzieci

Na początek niewinne z pozoru seriale animowane dla najmłodszych, czyli np. wspomniana Świnka Peppa (2004-). W jednym z epizodów tej popularnej wśród dzieci na całym świecie brytyjskiej produkcji główna jej bohaterka bawi się ze swoim braciszkiem George’em czymś w rodzaju domku dla lalek. W pewnej chwili George udaje się do łazienki, aby napełnić dzbanek wodą, która będzie udawać herbatkę dla lalek. Ze zlewu nagle wychodzi pająk, którego malec zabiera do zabawkowego łóżka z domku. Pająk przeraża Peppę. Świnka w panice biegnie do rodziców, a jej tata wyjaśnia, że zwierzę, które przyniósł brat, jest przyjazne i nie należy się go obawiać. Na pierwszy rzut oka wydawać mogłoby się, że nic w tym odcinku nieodpowiedniego, jednak nie dla Australijczyków. Według wyliczeń statystycznych w latach 2000–2013 do szpitali w Australii przyjęto ponad 12 tysięcy osób ukąszonych przez niebezpieczne pająki. W związku z tym odcinek Świnki Peppy został w tym kraju zakazany, zaistniało bowiem ryzyko zwiększonej liczby pajęczych ugryzień wśród dzieci.

Przemysław Mudlaff

Przemysław Mudlaff

Od P do R do Z do E do M do O. Przemo, przyjaciele! Pasjonat kina wszelkiego gatunku i typu. Miłośnik jego rozgryzania i dekodowania. Ceni sobie w kinie prawdę oraz szczerość intencji jego twórców. Uwielbia zostać przez film emocjonalnie skopany, sponiewierany, ale też uszczęśliwiony i rozbawiony. Łowca filmowych ciekawostek, nawiązań i powiązań. Fan twórczości PTA, von Triera, Kieślowskiego, Lantimosa i Villeneuve'a. Najbardziej lubi rozmawiać o kinie przy piwku, a piwko musi być zimne i gęste, jak wiecie co.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA