search
REKLAMA
Seriale TV

Nie tylko Marvel i Star Wars. 10 świetnych SERIALI, które przybyły do Polski wraz z Disney+

Disney+ dał nam wreszcie oficjalny dostęp do seriali takich jak „Mandalorian” czy „WandaVision”, ale to platforma nie tylko dla miłośników Star Wars i Marvela.

Natalia Hluzow

24 czerwca 2022

disney+ seriale
REKLAMA

Disney od dekad kojarzy nam się przede wszystkim z filmami animowanymi, kinem familijnym i serialami dla dzieci i młodzieży. Od kiedy przejął Marvel Studios i Lucasfilm Ltd., stoi też za dwoma największymi franczyzami w historii popkultury. Nie dziwi więc, że gdy 14 czerwca 2022 roku platforma Disney+ wreszcie zawitała do Polski, promowano ją niemal wyłącznie topowymi animacjami oraz tytułami takimi jak Mandalorian, Obi-Wan Kenobi, Moon Knight, Ms. Marvel czy Loki, na które od miesięcy czekali fani Gwiezdnych Wojen i Kinowego Uniwersum Marvela. Nie da się ukryć, że sercem, istotą i głównym źródłem dochodu Disney+ są kolekcje animowanych baśni, produkcji MCU oraz filmów i seriali z odległej galaktyki. Nie oznacza to jednak, że w bibliotece serwisu nie ma nic innego.

[maxbutton id=”1″ ]

 

W ramach platformy dostępny jest pakiet Star, który rozszerza jej ofertę o kultowe seriale i słynne filmy wyprodukowane przez wytwórnie należące dziś do The Walt Disney Company. Znajdziemy tam też oryginalne produkcje Hulu, FX i ABC z ostatnich lat, które nie były dotąd dostępne w Polsce. Seriale oznaczone poza USA jako Star Originals lub Star Exclusives to w większości treści przeznaczone dla dorosłych widzów. Które z nich warto obejrzeć w pierwszej kolejności? Oto TOP 10 tytułów.

1. „Lekomania”/„Dopesick” (2021)

Miniserial Hulu | ocena na IMDb: 8.6/10

Nagradzana produkcja Danny’ego Stronga (Kamerdyner), w której główne role grają Michael Keaton, Rosario Dawson, Kaitlyn Dever, Will Poulter, Peter Sarsgaard i Michael Stuhlbarg. Serial opowiada o kryzysie opioidowym w USA, ukazując skandaliczną epidemię lekomanii z różnych perspektyw – zarządu koncernu farmaceutycznego Purdue Pharma, federalnej Agencji ds. Walki z Narkotykami, lekarzy, a także zwykłych mieszkańców małego miasteczka w Wirginii, których zdrowie i życie zostały narażone przez chciwość korporacji.

Seria jest adaptacją bestsellerowej książki Beth Macy pt. Dopesick: Dealers, Doctors and the Drug Company that Addicted America. Składa się z ośmiu godzinnych odcinków.

2. „Dave” (2020)

Serial FXX | ocena na IMDb: 8.3/10

Komediowy serial dla dorosłych, który powstał z inspiracji losami Dave’a Burda – komika i rapera znanego jako Lil Dicky. Tytułowy bohater to neurotyczny dwudziestolatek, który zamierza udowodnić całemu światu, że zostanie najlepszym raperem w historii. Droga na szczyt jest jednak kręta i wyboista.

Współtwórcą i główną gwiazdą produkcji jest sam Dave Burd. Swój serial stworzył wraz z Jeffem Schafferem, scenarzystą Pohamuj entuzjazm, Kronik Seinfelda, Dyktatora i Eurotripu. Na ekranie towarzyszą mu Taylor Misiak, Christine Ko, Andrew Santino, Gina Hecht oraz raper GaTa. Produkcja składa się na razie z dwóch dziesięcioodcinkowych sezonów.

3. „Misja: Podstawówka”/ „Abbott Elementary” (2021)

Serial ABC | ocena na IMDb: 8.2/10

Zrealizowany w formie mockumentu serial o zwyczajnych pracownikach pod kierownictwem specyficznej i skrajnie nietaktownej jednostki – bez lukru, za to z olbrzymią dawką humoru. Wbrew pozorom to nie opis The Office, lecz serialu Quinty Burson o nauczycielach podstawówki. Twórczyni wciela się w pełną pasji i zaangażowania Janine Teagues, która na przekór wszelkim przeciwnościom (takim jak niskie płace, niedofinansowanie edukacji i decyzje kuratorium) stara się pomóc swoim uczniom w osiągnięciu sukcesu. W większym lub mniejszym stopniu wspierają ją w tym pozostali przedstawiciele kadry nauczycielskiej Abbott Elementary.

W obsadzie serialu, poza Burson, znaleźli się m.in. Janelle James, Lisa Ann Walter, Tyler James Williams, Chris Perfetti i Sheryl Lee Ralph. We wrześniu 2022 zadebiutuje drugi sezon produkcji.

4. „Zbrodnie po sąsiedzku”/ „Only Murders in the Building” (2021)

Serial Hulu | ocena na IMDb: 8.1/10

Filip Pęziński w swojej recenzji Zbrodni po sąsiedzku opisał serial jako „wciągającą, lekką, ciepłą i inteligentną rozrywkę”, która przypomina hit Na noże. Trudno się z nim nie zgodzić. Produkcja Johna Hoffmana i Steve’a Martina bardzo zgrabnie łączy w sobie elementy komedii i detektywistycznego kryminału, a nieoczywiste trio w składzie: Steve Martin, Martin Short i Selena Gomez świetnie uzupełnia się na ekranie.

Fabuła serialu skupia się na trójce nieznajomych, których łączy ten sam adres i zamiłowanie do true crime stories. Kiedy w prestiżowym apartamentowcu, który zamieszkują, dochodzi do tajemniczej zbrodni, postanawiają wspólnie rozwiązać zagadkę śmierci sąsiada. Premiera drugiego sezonu została zaplanowana na 28 czerwca 2022 roku.

[maxbutton id=”1″ ]

5. „Reservation Dogs” (2021)

Serial FX | ocena na IMDb: 8/10

Kto ceni pełne ciepła i absurdu poczucie humoru Taiki Waititego, temu z pewnością przypadną do gustu „rezerwatowe psy”. Serial, którego współtwórcą jest rdzenny Amerykanin Sterlin Harjo, opowiada o czwórce pozbawionych perspektyw nastolatków z Oklahomy, którzy jedyną szansę na szczęśliwe życie upatrują w ucieczce do Kalifornii. By uzbierać pieniądze na wyjazd, żyją na krawędzi, dopuszczając się kradzieży, rabunków i innych drobnych przestępstw. Nie spodziewajcie się jednak krwawych akcji rodem z Reservoir Dogs. Poza tytułem i jedną sceną spaceru w garniturach Reservation Dogs nie mają za wiele wspólnego z debiutanckim filmem Tarantino.

W ekipie i obsadzie serialu znaleźli się głównie rdzenni mieszkańcy Ameryki. W główne role wcielają się D’Pharaoh Woon-A-Tai, Devery Jacobs, Lane Factor i Paulina Alexis. Drugi sezon Reservation Dogs zadebiutuje w sierpniu 2022 roku.

Natalia Hluzow

Natalia Hluzow

Miłośniczka twórczości Tarantino, Nolana, Waititiego, kina superhero i serialu „The Office” (US!) wychowana na „Władcy pierścieni” i „Zabójczej broni”. Za synonimy filmowego arcydzieła uważa „Fight Club”, „Bękarty wojny” i „Incepcję”. Jej najnowszą miłością jest „Batman” Matta Reevesa. Na przekór stereotypom dotyczącym osób po szkołach filmowych, ponad wszystko kocha kino mainstreamowe i wszelkie toczące się w jego ramach gry intertekstualne. Nienawidzi wydumanych dialogów, papierowych postaci i kiedy twórcy wątpią w inteligencję widza.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA