search
REKLAMA
Zestawienie

Najpopularniejsze MEMY z WŁADCY PIERŚCIENI

Łukasz Budnik

6 października 2020

REKLAMA

Kilka tygodni temu mój redakcyjny kolega Mikołaj Lewalski zaprezentował wam przegląd najpopularniejszych memów na podstawie Gwiezdnych wojen. Dziś przyjrzymy się, w jaki sposób na twórczość internautów wpłynęła inna słynna seria – Władca Pierścieni.

Powstanie popularnego mema opartego na filmach to często błyskawiczny proces – wystarczy jeden udany obrazek i wiele udostępnień, aby dany szablon rozszedł się po praktycznie całej sieci. To fascynujące, jak wiele różnych sytuacji – nawet niezwiązanych z filmem – można w ten sposób skomentować, używając tylko jednej kwestii ze scenariusza. Nie inaczej jest w przypadku poniższych memów. Oczywiście warto zaznaczyć, że w sieci można znaleźć zapewne dziesiątki tysięcy obrazków powstałych na podstawie scen z Władcy Pierścieni, jednak często są to jednorazowo wykorzystane pomysły. Poniżej znajdziecie te, które stały się viralem – załączam przy okazji fragmenty filmów będące ich źródłami.


One does not simply…

Słowa wypowiedziane przez Boromira w trakcie narady u Elronda w Drużynie Pierścienia (2001) miały podkreślić trudność misji, jaką brał na siebie powiernik Pierścienia. Wkroczenie do Mordoru to w teorii misja właściwie samobójcza – słudzy Saurona czają się wszędzie, a on sam czujnie wypatruje intruzów swoim Okiem. Złotą myśl Boromira internauci podłapali w roku 2004. Na początku ingerencja ograniczyła się do podmieniania sposobu transportu czy celu podróży w przytoczonym cytacie, by potem frazą „one does not simply” określać wzięte z życia sytuacje, gdzie zrobienie czegoś ot tak absolutnie nie wchodzi w grę. Powstały w ten sposób mem przez internetowe portale przewija się po dziś dzień, a użytkownicy forów wciąż komentują za jego pomocą własne i cudze doświadczenia, choć oczywiście znacznie rzadziej niż w szczytowym momencie jego popularności.


So It Begins

„So it begins” to kwestia wypowiada przez króla Theodena na początku bitwy o Helmowy Jar. W 2013 roku powstał szablon, w którym powyższy cytat został umieszczony na fotografii przedstawiającej Gandalfa. Jak można się domyśleć, mem używany jest jako zapowiedź jakiegoś wydarzenia w reakcji na sytuację bieżącą.


For Frodo

Nim w Powrocie Króla Aragorn wyrusza z szarżą na armię Saurona, odwraca się do swoich towarzyszy i mówi „Za Froda” (oryg. „For Frodo”), aby podkreślić, że cała bitwa toczona jest w celu ułatwienia hobbitowi arcytrudnej misji zniszczenia Pierścienia. Fragment ten po raz pierwszy został wykorzystany jako mem w 2013 roku, gdy zamiast cytatu z filmu, użyto słowa „YOLO” („you only live once”). Internauci podchwycili szablon i zaczęli modyfikować go na różne sposoby, wklejając do sceny różne postaci i mieszając ze sobą różne uniwersa.


You Have No Power Here

Podstawą mema jest scena z drugiej części trylogii Jacksona, w której opętany król Theoden ze śmiechem mówi Gandalfowi, że jego moc na nic się zda w danym miejscu. Memy wykorzystujące tę kwestię funkcjonują w podobny sposób – mają dać do zrozumienia, że konkretna osoba lub przedmiot są bezużyteczne lub nie mają siły przebicia w wybranym momencie lub miejscu. Po raz pierwszy szablon tego mema wykorzystano w 2012 roku, natomiast szczyt jego popularności przypadł na rok 2014. Warto wspomnieć, że „you have no power here” to także kwestia z Czarnoksiężnika z Oz.


Cast It Into the Fire

W prologu Drużyny Pierścienia widzimy, jak Isildur staje przed wyborem – albo zniszczy Pierścień i powstrzyma konsekwencje jego istnienia, albo zachowa go dla siebie. Owładnięty mocą klejnotu, postanawia go zatrzymać, wbrew nawoływaniom Elronda. Od kilku lat mem ten funkcjonuje właśnie jako wyrażenie sytuacji, w której zatrzymujemy dla siebie coś, czego nie powinniśmy mieć w posiadaniu. Jak większość opisywanych tu memów, doczekał się różnych wariacji (m.in. został niejako zmiksowany z inną popularną serią w postaci Gwiezdnych wojen). Jest stosunkowo nowym memem.


All Right Then, Keep Your Secrets

Kolejny stosunkowo świeży mem powiązany z Władcą Pierścieni ma swoje źródło w scenie z Drużyny Pierścienia, w której Frodo próbuje się dowiedzieć od Gandalfa, dlaczego jego wuj Bilbo zachowuje się inaczej. Gdy mu się to nie udaje, stwierdza, żeby czarodziej zachował swoje sekrety. W 2018 roku fragment ten nabrał popularności w sieci, a kwestia Froda zaczęła być dodawana do rozmaitych opisów w stylu „FBI po tym, jak Hilary Clinton usuwa ponad 30.000 maili”.


They’re Taking the Hobbits to Isengard

Kwestia Legolasa z Dwóch wież przeszła do historii ze względu na bardzo popularny remiks, który 14 lat temu trafił na YouTube i do dziś zebrał 32 miliony wyświetleń. To piosenka, w której jedyną kwestią jest powtarzająca się linijka Legolasa, zaś jako melodię użyto zmodyfikowany motyw muzyczny Drużyny Pierścienia. Prawdziwym przebojem okazało się zakulisowe nagranie z prac nad Hobbitem, w którym Orlando Bloom śpiewał rzeczoną piosenkę w czasie, gdy Peter Jackson odtwarzał ją na telefonie. Oczywiście scena ta była modyfikowana także na inne sposoby w formie obrazkowej, także z wykorzystaniem cytatu wcześniej padającego w tej scenie, mianowicie: „co widzą twoje elfickie oczy?”.


What About Second Breakfast?

Jednym z popularnych obecnie szablonów jest ten oparty na scenie z Drużyny Pierścienia, w której Pippin przyznaje, że zjedli już śniadanie i jednocześnie dopytuje o drugie (oraz kilka innych posiłków). Fragment ten został wykorzystany jako mem wyśmiewający sytuacje w których coś ma nastąpić po raz drugi. Jak zwykle w takich przypadkach wyobraźnia internautów nie zna granic – zamiast twarzy Pippina wstawiano na przykład ikonę Windows Update, a „śniadanie” podmieniano na „restart”, kpiąc z konieczności kilkukrotnej potrzeby ponownego uruchamiania komputera. Bywa też, że użytkownicy mają czarny humor:


Why Shouldn’t I Keep It?

Przed wyruszeniem w swoją podróż w Drużynie Pierścienia, Bilbo próbuje zostawić Pierścień w Shire. Miał go jednak na tyle długo, że nie jest w stanie zrezygnować z jego posiadania i na głos zastanawia się, dlaczego miałby go nie zatrzymać. Fragment ten został podchwycony przez internautów i jest używany aby opisać sytuacje, w których zostawiamy sobie coś, co powinniśmy oddać.


Where Was Gondor?

W jednej ze scen Dwóch wież Theoden pyta Aragorna, gdzie był Gondor, gdy upadła Zachodnia Bruzda. Od niedawna internauci wykorzystują ten fragment jako mem, choć nie tyle aby skomentować jakąś sytuację, co po prostu ścigając się w humorystycznych modyfikacjach tej sceny. Jeden z przykładów poniżej.

Znacie inne memy z Władcy Pierścieni?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA