search
REKLAMA
Recenzje Blu-ray/dvd

LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI ZACKA SNYDERA. Jak prezentuje się wydanie Blu-ray?

Łukasz Budnik

25 czerwca 2021

REKLAMA

16 czerwca na nośnikach DVD, Blu-ray i 4K UHD ukazał się film Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera. Mieliśmy okazję przyjrzeć temu drugiemu wydaniu.

Na wstępie kilka słów o samym widowisku. Historia powstania Ligi Sprawiedliwości Zacka Snydera sama w sobie jest niemal materiałem na film, a przynajmniej na dokument. Reżyser pracował nad swoim dziełem jeszcze w 2017 roku, pod czujnym okiem studia, które rozczarowane odbiorem Batman v Superman: Świt sprawiedliwości narzuciło Snyderowi lżejszy ton produkcji i wstrzymywało jego twórczą wizję. W rodzinie reżysera doszło wkrótce do tragedii – jego córka, Autumn, odebrała sobie życie. Snyder opuścił projekt, a Warner Bros. zatrudniło Jossa Whedona, aby dokończył produkcję. Twórca Avengers przepisał jednak film i wiele scen nakręcił od nowa – w efekcie do kin trafił lepiony na szybko, kiepsko przyjęty produkt, podpisany nazwiskiem Snydera, choć niewiele mający wspólnego z jego wizją.

Wkrótce potem rozpoczęła się akcja #ReleaseTheSnyderCut – fani reżysera domagali się, aby światło dzienne ujrzała pierwotna wizja reżysera. Po kilku latach ich marzenie się spełniło; w maju 2020 roku Snyder ogłosił, że na platformę HBO Max zmierza Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera. Widowisko miało premierę w marcu i spotkało się ze znacznie lepszym odbiorem niż kinowa wersja.

Słusznie, bo LSZS to monumentalne, realizowane z wyraźną pasją dzieło. Snyder postanowił, że jego film ujrzy światło dzienne jako czterogodzinna produkcja. Tak długi metraż pozwolił na zadbanie o każdego z bohaterów i solidne przedstawienie ich tła (diametralnie inny wizerunek Flasha i Cyborga w stosunku do wersji kinowej!), a uformowanie samej drużyny to naturalna konsekwencja wydarzeń, nie punkt fabuły wrzucony z obowiązku. Wszyscy są w niej ważni i każdy ma swoje pięć minut, dzięki czemu wszelkie interakcje pomiędzy członkami Ligi ogląda się z niekłamaną przyjemnością. Seans wersji Snydera jeszcze bardziej umniejsza tej kinowej, bo dopiero teraz widać, jak wiele świetnych scen i dialogów zostało wyciętych kosztem nieudanych, niezręcznych żartów – sztandarowym przykładem będzie tu zapewne scena z wykorzystaniem mocy Flasha podczas potyczki ze Steppenwolfem, dziś już kultowa wśród fanów filmu. Tak długi metraż mimo wszystko nie był konieczny, a Snyder spokojnie mógł skrócić kilka scen – zbędny wydaje się choćby epilog. Mimo to Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera pozostawia niemal wyłącznie pozytywne wrażenia.

Jak to udane widowisko prezentuje się w wydaniu na nośniku? Przyjrzyjmy się.

W wydaniu BD znajdziemy dwie płyty. Sam film od początku były dzielony na rozdziały (według wizji Snydera) i tak też zostało zaprezentowane tym razem. Pierwszy krążek to rozdziały od 1-4, a drugi 4-6 i epilog. Menu pozwoli nam nawigować zarówno między rozdziałami, jak i scenami. Film zaprezentowany został w jakości High Definition i formacie 1.33:1, dokładnie takim, w jakim wyświetlony został w streamingu. Takie proporcje sprawiają, że mamy większe pole widzenia na górze i na dole ekranu. To także autorska wizja Snydera. Sam obraz prezentuje się bardzo dobrze – cechą charakterystyczną reżysera są dopracowane do perfekcji kadry (w tym przypadku autorstwa Fabiana Wagnera) i wyglądają one świetnie, w czym pomaga nasycenie kolorów. Na obu płytach dostępna jest angielska ścieżka Dolby Atmos / Dolby True HD 7.1, która gwarantuje sporo detali. W Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera znajdziemy wiele świetnie udźwiękowionych scen (najczęściej oczywiście tych akcji) wspomaganych dynamiczną ścieżką dźwiękową Toma Holkenborga – doskonale wybrzmiewa ona w kluczowych scenach, między innymi we wspomnianym fragmencie z Flashem. Wśród wersji językowych znajdziemy także polską – jest to dubbing, w którym słyszymy między innymi Przemysława Glapińskiego i Olgę Bołądź.

W wydaniu znajdziemy także materiał poświęcony filmowi i poprzednim dziełom Snydera z DCEU – Człowiekowi ze stali oraz Batman v Superman: Świtowi sprawiedliwości. Reportaż nie porusza tematu konfliktu Snydera ze studiem (a szkoda) i skupia się jedynie na wypowiedziach aktorów i twórców.

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera została wydana na Blu-ray w standardowym niebieskim pudełku, choć na rynku dostępne jest też specjalne wydanie w steelbooku – jeśli zatem cenicie sobie kolekcjonerskie egzemplarze, to właśnie nim możecie się zainteresować.

Podsumowując, jeśli chcecie skompletować trylogię Zacka Snydera osadzoną w DCEU, koniecznie sięgnijcie po jego autorską wersję Ligi Sprawiedliwości. Choć nie jest ona traktowana jako kanoniczna przez samo studio, zdecydowanie lepiej współgra z poprzednimi filmami i jest po prostu lepszym dziełem, wartym postawienia na półce. 

Specyfikacja wydania Blu-ray:

Rok produkcji: 2021
Kraj produkcji: USA
Czas trwania filmu: 242 min.
Wersja wydania: 1
Wersje językowe filmu: polska, angielska, francuska, hiszpańska, włoska, japońska, czeska, słowacka
Dźwięk wersji oryginalnej filmu: Dolby Atmos TrueHD
Napisy: koreańskie, japońskie, polskie, czeskie, francuskie, duńskie, fińskie, norweskie, szwedzkie, hiszpańskie
Wersja dla niesłyszących: angielski, włoski
Licencja: film do sprzedaży detalicznej bez licencji do wypożyczania
Dodatki:
Droga do Ligi sprawiedliwości – refleksja reżysera nad swoją twórczością

Za egzemplarz filmu dziękujemy wydawnictwu Galapagos.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA