KINO EUROPEJSKIE: Jan Jakub Kolski
“W jaskini, wobec braku zewnętrznych świateł, człowiek ma szansę zobaczenia, kim naprawdę jest. Wtedy właśnie sformułowałem zasadnicze pytania dotyczące sensu egzystowania poza jaskiniami; teraz poprzez moją twórczość dociekam odpowiedzi…”
Jan Jakub Kolski urodził się 29 stycznia 1956 roku we Wrocławiu. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych i fabularnych, a także sztuk teatralnych. Jest bardzo aktywnym twórcą. Kiedy nie reżyseruje, zaszywa się w swoim domu na wsi i pisze książki, w których ilustruje świat Popielaw i okolic (m.in. nowela Jańcio Wodnik, powieść “Kulka z chleba”, bajki dla dzieci pt. “Jadzia i małoludki”, opowiadania “Mikroświaty”). Kolski wydał także “Piosenki polne i okoliczne” – recital piosenek zaśpiewanych przez jego żonę Grażynę Błęcką-Kolską. Twórczość dotycząca produkcji telewizyjnych reżysera obejmuje m.in. reklamy, teledyski do płyty Grzegorza Ciechowskiego ojDADAna oraz serial Małopole, czyli świat.
Wychował się w rodzinie wyspecjalizowanej w rzemiośle filmowym. Jest synem montażysty, Romana Kolskiego i bratem montażystki Ewy Pakulskiej. Jeden z jego pradziadków w 1907r. zakładał kinematograf w Łodzi. Sam reżyser z satysfakcją wspomina swój aktorski epizod w Czterech pancernych i psie. Długa i kręta jednak była jego droga do filmu. “Kiedy skończyłem szkołę na początku lat 80-tych, byłem ni pies, ni wydra, ni to reżyser, ni to operator. Zostałem zakwalifikowany jako kaskader krótkiego metrażu; sprawny fizycznie, grotołaz. Pierwszeństwo miały filmy, które rozsadzały komunizm. Moje były w ogóle nie o tym”.
Jego profesjonalna kariera filmowa zaczęła się w latach 1976-81, kiedy pracował w Ośrodku TVP Wrocław, gdzie zaczynał jako pomocnik operatora. W tym okresie trafił także do wojska, gdzie kręcił poligonowe reportaże dla wojskowego programu telewizyjnego. Studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi rozpoczął w 1981. Podczas stanu wojennego Kolski współpracował z Kurią Metropolitalną we Wrocławiu; jest to jego “podziemny ” okres.
Zadebiutował w pełnym metrażu w 1990 roku filmem Pogrzeb kartofla, nakręconym w Popielawach. Kolski wykorzystał w tym filmie realia popielawskie, łącznie z nazwiskami bohaterów. Jednak już jego wcześniejsze filmy krótkometrażowe Umieranko i Ładny dzień wykrystalizowały charakterystyczne dla jego późniejszej twórczości tematy.
W dorobku filmowym Kolskiego są też filmy o tematyce przyrodniczej, (m.in. Polskie parki i rezerwaty przyrody); oświatowej i społecznej (m.in. Jak mnie kochasz, Kolejarze 80); religijnej (m.in. Zostań z nami, Lourdes miasto nadziei); filmowe portrety (m.in. Rekwizyty Wiesława Garbolińskiego, Trzy tematy Leszka Rózgi, Pałkiewicz ma rację). Jest autorem serii reportaży podróżniczych do delty Mekongu, zaginionego miasta Inków i wysp Polinezji organizowanych przez Jacka Pałkiewicza (Zobaczyć jak najwięcej, Gdzie jesteś Paititi?, Między rajem a ziemią).
Filmem Jańcio Wodnik z 1993 Kolski rzucił na kolana wszystkich bez wyjątku, potwierdzając swój status artysty autora.
Podobne wpisy
Kolski jest człowiekiem o wszechstronnych zamiłowaniach i umiejętnościach. Imał się wielu zajęć: przez 12 lat uprawiał wspinaczkę górską i speleologię (m.in. seria dokumentalna: Najpiękniejsza jaskinia świata, Idź, Wyprawa pod podszewkę Alp) malował dekoracje, pracował w betoniarni, wymurował sąsiadowi dom…
Parę lat swojego dzieciństwa, pomiędzy 11 a 15 rokiem życia spędził u dziadka na wsi, w Popielawach. Ten świat stał się późniejszym źródłem inspiracji i ukształtował charakter reżysera.
Od 2000 roku jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.
- 1983 – Najpiękniejsza jaskinia świata – nagroda na MFF Sportowych w Budapeszcie w kategorii zdjęcia
- 1989 – Ładny dzień – Nagroda Szefa Kinematografii w dziedzinie filmu dokumentalnego,
kategoria: zdjęcia - 1992 – Pograbek – nagroda Wschodnioeuropejskiego Funduszu Scenariuszowego na FPFF Gdańsk-Gdynia
- 1993 – Jańcio Wodnik – nagroda dziennikarzy, Nagroda specjalna Jury na festiwalu w Gdyni
- 1994 – Jańcio Wodnik – nagroda honorowa “Znalezisko” na Festiwalu Młodego
Kina Wschodnioeuropejskiego Cottbus - 1994 – Jańcio Wodnik – nagroda dla najlepszego filmu na MFF Słowiańskich i Prawosławnych w Moskwie
- 1994 – Cudowne miejsce – nagroda za dialogi i reżyserię na FPFF Gdańsk-Gdynia
- 1995 – Cudowne miejsce – Maszkaron – nagroda publiczności, Tarnowska Nagroda Filmowa
- 1995 – Grający z talerza – nagroda za scenariusz na festiwalu w Gdyni
- 1995 – Grający z talerza – nagroda jury na MFF w Tokio
- 1998 – Historia kina w Popielawach – Grand Prix oraz nagroda Kin Studyjnych na FPFF Gdańsk-Gdynia
- 1999 – Historia kina w Popielawach – Orzeł, Polska Nagroda Filmowa za najlepszą reżyserię
- 1999 – Historia kina w Popielawach – Srebrna Statuetka Leliwity,
Tarnowska Nagroda Filmowa – Nagroda Specjalna - 1999 – Historia kina w Popielawach – Grand Prix w Trieście, Festiwal Alte Adria Cinema
- 1999 – Wielki FeFe, nagroda przyznawana za “robienie swojego w kinie”
na festiwalu filmowym FEFE Felliniada - 2000 – Daleko od okna – nagroda jury młodzieżowego na FPFF Gdańsk-Gdynia
- 2001 – Daleko od okna – Maszkaron-nagroda publiczności w Tarnowie
- 2001 – Zobaczyć jak najwięcej-Kambodża i Wietnam – główna nagroda Przeglądu
Filmów Turystycznych i Turystyczno-Gospodarczych Tour-Film - 2003 – Pornografia – nagroda Publiczności na festiwalu w Gdyni