search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy kultowego serialu BUFFY: POSTRACH WAMPIRÓW?

Łukasz Budnik

13 września 2020

REKLAMA

W naszym cyklu „Kiedyś/dziś” niejednokrotnie skupialiśmy się na obsadach kultowych seriali oglądanych przez nas w dzieciństwie i/lub młodości. Tym razem przyjrzymy się, jak potoczyły się losy aktorów z serialu Buffy: Postrach wampirów.

Produkcja spod ręki Jossa Whedona powstała po premierze filmu pod tym samym tytułem i zadebiutowała  10 marca 1997 roku, zaś zakończona została 20 maja 2003 roku. Serial opowiada historię Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar), nastolatki, która została wybrana do walki z siłami ciemności. W walce pomaga jej grupa przyjaciół. W Buffy poruszono zarówno wątki fantastyczne, jak i kulturowe oraz społeczne (w tym choćby uzależnienia, homoseksualizm czy śmierć). Serial doczekał się spin-offu Anioł ciemności, w którym swoje role powtórzyła część obsady. Buffy ma wierną społeczność fanów, którzy tworzą materiały związane z serialem – jest nawet tematem badań naukowych o bardzo szerokim spektrum.

Co słychać dziś u aktorów występujących w głównych rolach?

Sarah Michelle Gellar – Buffy Summers

Odtwórczyni tytułowej roli w serialu pojawiła się później w takich filmach jak Koszmar minionego lata, Krzyk 2, Szkoła uwodzenia czy dwie części Scooby-Doo, gdzie zagrała Daphne (jej mężem jest z kolei odtwórca roli Freda – Freddie Prinze Jr.). W późniejszych latach wystąpiła m.in. w adaptacji powieści Paulo Coelho Weronika postanawia umrzeć, udzielała się też w dubbingu.

Nicholas Brendon – Xander Harris

Brendon poświęcił karierę występom telewizyjnym. Oglądaliśmy go jeszcze m.in. w Zabójczych umysłach, Prywatnej praktyce oraz Bez śladu. Prywatnie kilkakrotnie wpadał w kłopoty z prawem, między innymi za niszczenie mienia oraz przemoc wobec kobiet.

Alyson Hannigan – Willow Rosenberg

Hannigan jest doskonale znana fanom seriali z roli Lily w sitcomie Jak poznałem waszą matkę, w którym występowała w latach 2005–2014. Pojawiała się też w kilku filmach z serii American Pie. Dziś gra głównie w serialach (najczęściej gościnnie, w tym w spin-offie Buffy – Aniele ciemności).

Anthony Head – Rupert Giles

Po występie w Buffy Head pojawił się na ekranach telewizorów m.in. w Małej Brytanii oraz Przygodach Merlina. Wystąpił także w kilku filmach, w tym w Scoop – Gorącym temacie oraz Sweeneyu Toddzie: Demonicznym golibrodzie z Fleet Street.

James Marsters – Spike

Na małym ekranie Marsters pojawił się jeszcze we wspomnianym Aniele ciemności, Tajemnicach Smallville i Bez śladu. W kinie mogliśmy go oglądać m.in. w zmiażdżonym przez widzów i krytyków Dragon Ball: Ewolucji, gdzie wcielił się w antagonistę – Piccolo.

Emma Caulfield – Anya

Caulfield to kolejna aktorka, która rozwijała karierę głównie na małym ekranie. Zagrała w takich produkcjach jak TiMER, Druga szansa oraz Dawno, dawno temu.

Michelle Trachtenberg – Dawn Summers

Aktorkę możecie kojarzyć jeszcze z takich produkcji jak Plotkara i Trawka. Gościnnie pojawiła się także w Sześć stóp pod ziemią oraz Doktorze Housie. Na dużym ekranie oglądaliśmy ją w Złym dotyku, Eurotrip oraz 17 Again.

David Boreanaz – Angel

To kolejny aktor z Buffy, który wystąpił też w spin-offie Anioł ciemności. Przez 12 lat mogliśmy oglądać go też w serialu Kości, gościnnie użyczył głosu w Family Guy oraz Amerykańskim tacie.

Seth Green – Daniel

Green prowadzi aktywną karierę, pojawiając się zarówno w filmach, jak i w serialach (w wielu z nich gościnnie). Użycza też swojego głosu, w tym we wspomnianym Family Guy. Na dużym ekranie oglądaliśmy go chociażby w Wyścigu szczurów, filmach o Austinie Powersie i Be Cool, słyszeliśmy z kolei w Strażnikach Galaktyki, gdzie głosem Greena przemówił Kaczor Howard.

Charisma Carpenter – Cordelia Chase

Kolejna aktorka, która powtórzyła swoją rolę z Buffy w Aniele ciemności. Poza tym wystąpiła w innym znanym serialu – Veronice Mars, a także pojawiła się w serii Niezniszczalni sygnowanej nazwiskiem Sylvestra Stallone’a. Na małym ekranie regularnie pojawia się do dziś.

Zdjęcia pochodzą z portalu People.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA