search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Jak wyglądają dziś gwiazdy FIREFLY, kultowego serialu science fiction?

Łukasz Budnik

24 stycznia 2021

REKLAMA

Dziś w cyklu „Kiedyś/dziś” przyjrzymy się losom głównej obsady kultowego dziś serialu science fiction pt. Firefly, za którego stworzenie odpowiada Joss Whedon (mający na koncie także Buffy: Postrach wampirów oraz dwie części Avengers).

Akcja Firefly toczy się w XXVI wieku i opowiada o przygodach załogi małego transportowego statku kosmicznego „Serenity” klasy Firefly na obrzeżach kosmicznej cywilizacji w układzie planetarnym, gdzie rządzi totalitarny reżim. Premiera serialu odbyła się we wrześniu 2002 – niestety, ze względu na niską oglądalność wyemitowano zaledwie 11 z 14 nakręconych odcinków. Firefly zdobył jednak na tyle dużą sympatię fanów, że w 2005 roku zrealizowano film pełnometrażowy, który kontynuował wątki z serialu.

Sprawdźmy zatem, jak poprowadzili swoje kariery aktorzy występujący w głównych rolach (jako ciekawostkę dodajmy, że w serialu od czasu do czasu pojawiała się np. Christina Hendricks, która później grała także w Mad Men i Drive).

Nathan Fillion – Kapitan Malcolm ‘Mal’ Reynolds

Rola Malcolma Reynoldsa była pierwszą główną w karierze Filliona. Aktor powtórzył ją w pełnometrażowej kontynuacji serialu, a później mogliśmy go oglądać jeszcze w takich produkcjach, jak Buffy: Postrach wampirów, Super, Castle (w latach 2009-2016), Community oraz Współczesna rodzina. Użyczał też swojego głosu w filmach aktorskich i animowanych, a w 2018 roku pojawił się w fanowskim filmie opartym na serii gier „Uncharted”, grając główną rolę Nathana Drake’a. W tym roku zobaczymy go w The Suicide Squad Jamesa Gunna.


Wersja skrócona

 


Gina Torres – Zoe Alleyne Washburne

Jeszcze w roku zakończenia Firefly Torres pojawił się w dwóch częściach Matrixa (nie wystąpi w czwartej, co ostatnio gorzko skomentowała). Aktorka także wystąpiła w Serenity, a później mogliśmy oglądać ją na małym ekranie w takich produkcjach, jak Plotkara, W garniturach czy Pamiętniki wampirów. Pojawi się także w drugim sezonie serialu 9-1-1: Teksas.

Alan Tudyk – Hoban ‘Wash’ Washburne

Tudyk to kolejny aktor, który zagrał w pełnometrażowym sequelu Firefly. Aktor później grał jeszcze między innymi w serialu V (u nas znanym jako Goście), Więźniu labiryntu: Próbach ognia, oraz pierwszym spin-offie Gwiezdnych wojen – Łotrze 1, gdzie wcielił się w robota K-2SO. Poza tym często udziela się w dubbingu, choćby do Ricka i Morty’ego.

Morena Baccarin – Inara Serra

Morena Baccarin nie zwolniła tempa po Firefly i Serenity. Aktorka pojawiła się w takich produkcjach, jak wspominane już V, Gwiezdne wrota, Homeland, Gotham oraz oczywiście dwie części Deadpoola, gdzie zagrała wybrankę tytułowego bohatera. Ostatnio mogliśmy ją oglądać m.in. w Greenland oraz jednym z odcinków nowej Strefy mroku.

Adam Baldwin – Jayne Cobb

Dołączając do obsady Firefly, Baldwin miał już sporo aktorskiego doświadczenia (m.in. w Full Metal Jacket Kubricka). Po zakończeniu serialu mogliśmy go oglądać jeszcze choćby w Tym samym dniu oraz Ostatnim okręcie.

Jewel Staite – Kaywinnit Lee „Kaylee” Frye

Staite powtórzyła rolę Kaylee w Serenity, a w kolejnych latach występowała głównie w serialach oraz filmach telewizyjnych. W jej filmografii znajdziemy takie tytuły, jak Magicy, Gwiezdne wrota: Atlantyda oraz Dochodzenie.

Sean Maher – doktor Simon Tam

Rola Simona Tama w Firefly oraz Serenity pozostaje najsłynniejszą w dorobku Mahera, którzy w kolejnych latach poświęcił swoją karierę zarówno występom na ekranie, jak i dubbingowi (głównie w animowanych filmach ze stajni DC). Grał jeszcze w serialach Za wszelką cenę oraz The Playboy Club.

Summer Glau – River Tam

Summer Glau po zagraniu River Tam także skupiła się głównie na występach w telewizji. Jej drugim najsłynniejszym tytułem w filmografii jest serial Terminator: Kroniki Sary Connor, gdzie zagrała role Cameron i Allison Young. Zagrała także w Arrow, Chirurgach i Dollhouse.

Ron Glass – Derrial Book znany również jako Shepherd Book (zmarły)

Glass zagrał większość swoich ról jeszcze przed Firefly. Po występie w serialu pojawił się jeszcze w takich produkcjach, jak Zgon na pogrzebie, Seks, kasa i kłopoty i Agenci T.A.R.C.Z.Y., produkcji wchodzącej w skład MCU.

Na koniec ciekawostka: w jednym z odcinków Firefly pojawił się… Zac Efron. 

Zdjęcia: Looper

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA