search
REKLAMA
Zestawienie

HORROR w odcinkach. 7 SERIALI GROZY idealnych na HALLOWEEN

Michalina Peruga

28 października 2020

REKLAMA

Filmowy maraton horrorów czy seans klasyka kina grozy to popularne pomysły na spędzenie czasu podczas Halloween, popularnego święta strachów. Równie dobrym pomysłem może być także horrorowy, serialowy binge-watching trwający halloweenowe dzień i noc. Oto siedem najlepszych seriali grozy, które dostarczą niezapomnianych wrażeń w tę straszną noc.

Strefa mroku (1959–1964)

Kadr z odcinka The Eye of the Beholder.

Słynny amerykański serial to połączenie horroru, thrillera, science fiction i dramatu, mieszanki, która zaowocowała najbardziej oryginalnym, niesamowitym i budzącym ciarki serialem w historii kinematografii. Każdy odcinek, zapowiadany przez twórcę serialu, jego ikonę Roda Serlinga, opowiada niezależną od poprzedniego i kolejnego surrealistyczną historię o ludziach, którzy nagle zostali zmuszeni do zmierzenia się z niewytłumaczalnymi zjawiskami czy sytuacjami bez wyjścia. Groza, absurd i poczucie niesamowitości to nieodłączne elementy każdego odcinka Strefy mroku.

Opowieści z krypty (1989–1996)

Kultowy serial grozy produkcji HBO, zrealizowany na podstawie popularnej serii komiksów. Serial zapada w pamięć z powodu oryginalnej czołówki, w której widzowie witani są przez szalonego kościotrupa wyskakującego z trumny w krypcie starego, mrocznego domu. To on, Strażnik Krypty, wprowadza widzów do nowego odcinka utrzymanego w klimacie horroru i czarnej komedii. Każdy z nich opowiada niezwiązaną z poprzednim historię o ludziach, którzy znaleźli się w nieodpowiednim miejscu o nieodpowiednim czasie, nadprzyrodzonych zjawiskach czy szalonych psychopatach. Na tle większości seriali grozy popularnych w latach 80. Opowieści z krypty wyróżniały się liberalnym podejściem do tematów tabu – nie powstrzymywano się od nagości, scen seksu czy przemocy. Na przestrzeni lat w Opowieściach z krypty wystąpiło wielu znanych aktorów, między innymi Brad Pitt, Demi Moore, Ewan McGregor, Benicio del Toro, Joe Pesci, Kirk Douglas, Tom Hanks czy Whoopi Goldberg.

Gęsia skórka (1995–1998)

Dzisiejsi 20- i 30-latkowie z pewnością pamiętają czołówkę Gęsiej skórki, wzbudzającą ciarki w każdym dzieciaku – tajemniczego jegomościa z czarną walizką i psa, którego oczy świecą się na żółto. Gęsia skórka emitowana w Polsce na kanałach Fox Kids, TV4 i Jetix to serial równie kultowy jak Opowieści z krypty. W przeciwieństwie do nich, Gęsia skórka była kierowana do dzieci i młodzieży i opowiadała o makabrycznych i przerażających przygodach najmłodszych. Serial oparto na bestsellerowej serii R. L. Stine’a o tym samym tytule. Może Halloween to dobry moment, aby przypomnieć sobie, co straszyło nas w dzieciństwie?

Seria American Horror Story (2011-)

Nawiązujący do klasyków kina serial stworzony przez Ryana Murphy’ego (tak, tego odpowiedzialnego za niedawny serial Ratched o Mildred Ratched, demonicznej pielęgniarce z Lotu nad kukułczym gniazdem) i Brada Falchuka dla stacji FX. Do dzisiaj powstało aż dziewięć sezonów w formie antologii, opowiadających o przerażających, często fantastycznych miejscach czy wydarzeniach – nawiedzonym domu czy farmie, makabrycznym szpitalu psychiatrycznym, demonicznym hotelu, cyrku, obozie czy szkole czarownic. Choć siłą serialu jest świetnie dobrana obsada (tuzy w rodzaju Kathy Bates, Jessiki Lange czy Frances Conroy, ale także nowe, genialne twarze jak Evan Peters, Lily Rabe czy Finn Wittrock), nie da się ukryć, że z każdym kolejnym sezonem serial tracił na sile, a rozwiązania fabularne proponowane przez twórców bywały zbytnio odtwórcze lub zupełnie nieudane. Najwybitniejszym sezonem wydaje się do dzisiaj sezon drugi American Horror Story: Asylum, opowiadający o szpitalu psychiatrycznym prowadzonym przez zakonnice, w którym pojawia się dziennikarka chcąca napisać o grasującym w okolicy mordercy. To właśnie dzięki roli dziennikarki Lany Winters z kopyta ruszyła kariera aktorska Sary Paulson, która rok później zagrała u Steve’a McQueena w Zniewolonym. 12 years a slave.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA