search
REKLAMA
Zestawienie

Groza bez happy endu. 6 HORRORÓW, w których ZŁO ZWYCIĘŻA

Michalina Peruga

25 października 2020

REKLAMA

Blair Witch Project (1999)

Blair Witch Project

Przełomowy dla horroru film w całości nakręcono w konwencji found footage, która dzięki ogromnej popularności Blair Witch Project na dobre zagościła w repertuarze kina grozy. Kręcony w stylu paradokumentalnym opowiada historię trójki studentów szkoły filmowej: Heather (Heather Donahue), Mike’a (Michael C. Williams) oraz Josha (Joshua Leonard), którzy wybierają się do lasu w miejscowości Burkittsville w stanie Maryland, aby nakręcić film dokumentalny o morderczej wiedźmie z Blair mającej rzekomo zamieszkiwać te lasy.

UWAGA, SPOILER: Oglądany na ekranie materiał found footage nakręcony przez studentów został odnaleziony po roku od ich zaginięcia w lesie. Dokumentuje ich przerażającą wyprawę w głąb lasu i powolne pogrążanie się w szaleństwie. Obraz z kamery urywa się w momencie, gdy Heather i Mike szukają swojego kolegi w zrujnowanym domu, w którym na polecenie wiedźmy miały być mordowane dzieci. Żadne ze studentów nigdy nie powróciło do domu.

Zejście (2005)

Rok po stracie córki i męża w wypadku samochodowym Sarah (Shauna Macdonald) wybiera się wraz z pięcioma koleżankami, fankami sportów ekstremalnych, na wyprawę w Appalachy. Jedna z kobiet zorganizowała wejście do nieznanej jaskini. Szybko okazuje się jednak, że nie są w jaskini same, a humanoidalne, krwiożercze stwory ją zamieszkujące zaczynają atakować kobiety.

UWAGA, SPOLIER: Sarah jako jedyna przeżywa starcie z potworami. Istnieją jednak dwa zakończenia filmu, w obydwu jednak zło zwycięża. W finale brytyjskim Sarah ma wizję swojej zmarłej córki, wciąż znajduje się w jaskini. W finale amerykańskim udaje jej się wydostać na zewnątrz i uciec z lasu samochodem. Podczas postoju wymiotuje, a gdy wraca do auta, widzi tam zmarłą koleżankę. Nagle budzi się z powrotem w jaskini, a w oddali słyszy wydawane przez potwory piski.

Domek w górach (2019)

Domek w górach to nowy film Severina Fiali i Veroniki Franz znanych z Widzę, widzę (2014). Także i tutaj nie brak grozy, niedomówień i towarzyszącego widzom poczucia paranoi. Po samobójczej śmierci matki rodzeństwo, Aidan (Jaeden Martell) i Mia (Lia McHugh), spędza święta bożonarodzeniowe wraz z ojcem Richardem (Richard Armitage) i jego nową, młodą partnerką Grace (Riley Keough), do której dzieci odnoszą się z niechęcią. Świąteczny urlop spędzają w zasypanej śniegiem okolicy, w domku letniskowym nad jeziorem. Wszystko komplikuje się, kiedy ojciec zostaje niespodziewanie wezwany z powrotem do pracy, a dzieci i jego partnerka zostają w domku sami.

UWAGA, SPOILER: Grace ma za sobą trudną przeszłość związaną z życiem w religijnej sekcie. Żarty i wygłupy Aidana i Mii wpływają na stan psychiczny młodej kobiety, wpędzając ją w paranoję. Chcąc oczyścić swoich najbliższych z grzechów, Grace zabija ojca dzieci, który pod koniec filmu powraca do domku letniskowego. W ostatniej scenie sadza przerażone dzieci przy stole i zakleja im usta. Na stole leży pistolet, którym Grace zastrzeliła Richarda.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA