search
REKLAMA
Zestawienie

DZIWNE POWODY, dla których uznano, że to FILMY DLA DOROSŁYCH

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

13 czerwca 2019

REKLAMA

Obecnie coraz więcej osób zauważa, że współczesną kinematografię może uratować wyłącznie podwyższenie kategorii wiekowej większości filmów do kategorii R. W wyznaczających standardy w tej dziedzinie i przynoszących największe zyski filmowcom Stanach Zjednoczonych oznacza ona nie mniej, nie więcej, że jeżeli widz ma poniżej 17 lat, może dany film zobaczyć wyłącznie w towarzystwie rodziców. Chociaż w większości przypadków kategoria R omija produkcje, gdzie przez 2 sekundy pojawi się nagość czy ktoś raz przeklnie, zdarza się jednak, że MPAA (Motion Picture Association of America), czyli amerykańskie stowarzyszenie odpowiedzialne za przyznawanie kategorii wiekowych, przypisze ją do filmu z dość dziwnych powodów.

Afera Thomasa Crowna (1968)

Wiele osób zapewne pamięta remake z roku 1999, kiedy to w tytułową rolę wcielił się sam agent Jej Królewskiej Mości, czyli Pierce Brosnan. Jednak kontrowersyjna decyzja o przyznaniu kategorii R dotyczy filmu z roku 1968, w którym zagrali Steve McQueen oraz Faye Dunaway. A wszystko przez dość kłopotliwą scenę… gry w szachy, która rozgrywa się pomiędzy dwójką bohaterów. Jest to o tyle zadziwiające, że nie zawiera ona żadnej nagości ani wulgarnego języka. Ot dwójka ludzi, która zamiast gry wstępnej postanowiła zagrać w szachy. Co prawda film zasłużył na podwyższoną kategorię ze względu na występujące w nim sceny, gdzie pojawiają się odkryte plecy, jednak do dzisiaj nikt nie rozumie, dlaczego film otrzymał aż kategorię R, gdyż nawet jak na standardy tamtych czasów była ona przesadzona.

Martwe zło: Armia ciemności (1992)

Dwie pierwsze części trylogii Martwe zło to bez wątpienia nie kino dla dzieci poniżej 17 roku życia, chociaż ja jestem zdania, że grzechem jest nie znać takiego klasyka. Jednak trzecia odsłona serii zamiast klasycznego gore dała światu kreskówkową wręcz przemoc, charakteryzującą się tym, że praktycznie każdy zdaje sobie sprawę, iż to nie dzieje się naprawdę. Jest śmiesznie i kampowo, ale taki chyba był pierwotny zamysł twórców. Jednak całkiem innego zdania było MPAA, dając Armii ciemności najwyższą z możliwych kategorii wiekowych, co było niezwykle zaskakujące. Dla przypomnienia – Mroczny Rycerz otrzymał kategorię PG-13, choć graficznej przemocy w nim o wiele więcej. Ciekawe jest jednak, że pierwotnie przyznana została Armii ciemności kategoria NC-17, która jest rzadka niczym jednorożec i zarezerwowana dla produkcji pełnych ostrych scen erotycznych oraz przemocy pociągniętej do granic możliwości. Na szczęście reżyserowi Samowi Raimiemu udało się obniżyć rating, choć jak sam później wyznał, powodem przyznania takiej, a nie innej kategorii wiekowej było pojawienie się w filmie szkieletów.

Ekipa Ameryka: Policjanci z jajami (2004)

To był jeden z tych filmów, które posiadałam w mojej kolekcji DVD, a scena, w której główny bohater próbuje porozumieć się z terrorystami za pomocą trzech słów: durka, Mohamed i dżihad, dalej bawi, mimo upłynięcia 15 lat od premiery. Twórcy South Parku dali światu prześmieszną produkcję, opierającą się na jakże popularnym w tamtym okresie temacie walki z terroryzmem. Pierwsza wersja filmu otrzymała najwyższą z możliwych kategorii, czyli NC-17, jednak później przedstawiona została przemontowana wersja, która od samego początku miała trafić do kin. Trey Parker wyznał, że oficjalna wersja nigdy nie miała prawa otrzymać kategorii R, jednak wcześniej przedstawiona wersja zaspokoiła wszechobecne cenzorskie zapędy MPAA. Organizacja uzasadniła swój wybór tym, że w filmie znajdują się seksualny humor, obrazy przemocy i niecenzuralny język z udziałem lalek. Jak się bowiem okazuje, w Ekipie Ameryka angielskie słowo “fuck” padło „tylko” siedemdziesiąt osiem razy.

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Gracja Grzegorczyk-Tokarska

Chociaż docenia żelazny kanon kina, bardziej interesuje ją poszukiwanie takich filmów, które są już niepopularne i zapomniane. Wielka fanka kina klasy Z oraz Sherlocka Holmesa. Na co dzień uczestniczka seminarium doktoranckiego (Kulturoznawstwo), która marzy by zostać żoną Davida Lyncha.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA