Wersje reżyserskie

ARMIA CIEMNOŚCI (MARTWE ZŁO 3). Wersja reżyserska

Autor: Adam Łudzeń
opublikowano

KILKA SŁÓW TYTUŁEM WSTĘPU

Na początku trzeba wyjaśnić, że wiele osób myli dwie wersje filmu Armia Ciemności – reżyserską I producencką. Sam myślałem, iż wersja z zakończeniem, gdy Ash budzi się 100 lat później jest wersją kinową – nic bardziej mylnego. Powodem tego lekkiego zamieszania jest fakt, że zarówno w Polsce, jak i całej Europie zdecydowanie bardziej popularna była wersja “director’s cut”, dłuższa o 15 minut, z oryginalnym zakończeniem. Oczywiście wersja “theathrical cut” (kinowa) była także obecna, ale wprowadzono ją chyba dopiero z erą rozwoju DVD, podczas gdy edycja rozszerzona królowała u nas znacznie wcześniej na kasetach VHS. Dopiero później firma Archor Bay wydała limitowaną edycję DVD Army Of Darkness, gdzie na 2 krążkach znajdowały się obydwie wersje filmu: 81-minutowa i 96-minutowa. Ta druga miała wyraźny dopisek “Director’s Cut” – i wszystko w tym miejscu staje się jasne. Już na początku należy zaznaczyć, ze wersja reżyserska Armii Ciemności ma w stosunku do wersji producenckiej (zakończenie w sklepie, gdzie pracuje Ash) dość sporo wydłużonych scen – nie jest to nic nowego, po prostu dodane fragmenty, często bardzo krótkie, jakieś dodatkowe ujęcia przy konkretnych scenach, często to dodatkowe kilka/kilkanaście sekund. Oczywiście całkiem nowych scen też jest kilka oraz oryginalna końcówka (Ash budzi się 100 lat później), część scen jest też lekko przemontowana. Poniżej opis wszystkich najważniejszych.

  • SCENY DODANE/ROZSZERZONE

[Czas: 6 i 14 minuta]
Pierwszą krótką dodaną sceną jest widok z boku, gdy król Artur wjeżdża do swojego zamku razem z więźniami, wśród których jest oczywiście nasz główny bohater – Ash. Potem, gdy Ash walczy w dziurze na dziedzińcu, podczas gdy przecina piłą jednego z umarlaków dodano krótkie ujęcie, gdy krew tryska na ścianę.

[Czas: 16 i 18 minuta]
Lekko zmienione i przemontowane dwa krótkie fragmenty w scenach, gdy Ash mówi do jednego z ludzi Artura “You want some more?” oraz w momencie, gdy główny bohater strzela do jednego ze stworów, który wydostał się z dziury. Zmiany naprawdę minimalne i ledwo zauważalne.

[Czas: 24-25 minuta]
Pierwszą konkretną dodaną sceną jest scena “łóżkowa” pomiędzy Ashem i Sheilą. Oczywiście nic zbereźnego, widać tylko całujące się postacie na tle rozpalonego ognia :). Później jest jeszcze ujęcie pary bohaterów na zamkowej wieży.

[Czas: 27 minuta]
Ash udający się na cmentarz po Necronomicon Ex Mortis – dodano krótkie ujęcie, gdy jedzie konno, ujęcie z innej kamery. Nic szczególnego.

[Czas: 27-30 minuta]
Gdy Ash jedzie przez las i zaczyna gonić go Zło, dodano wiele krótkich fragmentów do całości i lepiej ją zmontowano. Ash dłużej jedzie na koniu, dłużej ucieka pieszo przed Złem, same ujęcia z perspektywy Zła są także dłuższe (np. Zło rozrywa po drodze na dwie części nie jedno drzewo jak w wersji producenckiej, lecz aż trzy).

[Czas: 30-31 minuta]
Gdy Ash wchodzi już do środka wiatraka i Zło przestaje “bombardować” drzwi – dodano fajny fragment, gdy Ash rozgląda się wewnątrz pomieszczenia. To jakby ukazanie złowrogiego i mrocznego wnętrza wiatraka.

[Czas: 32-35 minuta]
Scenę walki głównego bohatera z małymi Ashami wydłużono, dodając kilka ciekawych i śmiesznych fragmentów.

[Czas: 37-40 minuta]
Scena “walki” dwóch Ashów – dobrego i złego – także została lekko wydłużona. Wydłużono też scenę, gdy dobry Ash zapina łańcuchami tego złego w celu późniejszego pocięcia go piłą łańcuchową. Również scena zakopywania szczątków jest dłuższa i zabawniejsza :).

[Czas: 42-49 minuta]
Wydłużeniu uległy również sceny na cmentarzu. Jednak, tak jak w większości poprzednich wydłużonych i lekko rozbudowanych scen, nie ma tu nic wielce nowego czy konkretnego.

[Czas: 55-56 minuta]
Scena pocałunku Sheily ze Złym Ashem została lekko wydłużona.

Ostatnio dodane