search
REKLAMA
Zestawienie

DZIURY FABULARNE, wpadki i absurdy w uwielbianych filmach

Jakie dziury fabularne widzowie odnaleźli w powszechnie cenionych filmach?

Łukasz Budnik

25 maja 2022

REKLAMA

Są filmy, które dają nam na tyle dużą radość, że podczas seansu nie zastanawiamy się nad tym, czy twórcom przydarzył się podczas oglądania jakiś błąd – te wynajdują po czasie dociekliwi widzowie. Poniżej zebraliśmy kilka przykładów popularnych wpadek w uwielbianych produkcjach, które od lat zastanawiają fanów kina. 

Gwiezdne wojny: Część IV - Nowa nadzieja

W pierwszym akcie tego klasyka przedstawiciele Imperium decydują się nie strzelać do kapsuły z R2D2 i C-3PO w związku z tym, że nie wykrywają na niej żyjących istot. Dziwi, że nie mieli na uwadze faktu, że roboty w ich świecie zachowują się właściwie jak ludzie i spokojnie mogłyby wejść do pojazdu. Ich decyzja znacząco wpłynęła jednak na rozwój fabuły całej trylogii (a właściwie dwóch).

Powrót do przyszłości II 

W drugiej części kultowej serii Biff z 2015 roku przenosi się w przeszłość, aby przekazać młodszej wersji siebie sportowy almanach, dzięki któremu można wzbogacić się poprzez obstawianie poprawnych wyników zawodów. Jak wiemy z późniejszej części filmu, sytuacja ta stworzyła alternatywną wersję 1985 roku, do której trafili Marty i doktor. Tymczasem stary Biff wraca jak gdyby nigdy nic do oryginalnego, niezmodyfikowanego w żaden sposób roku 2015. Czy i on nie powinien ulec zmianie?

Batman

Joker otwarcie mówi o tym, że będzie organizować paradę o swojej skali, na której później obdarowuje mieszkańców Gotham pieniędzmi. Brzmi to jak idealna okazja dla policji, by schwytać przestępcę, żaden funkcjonariusz nie jest jednak obecny na paradzie, a reaguje jedynie Batman. Co ciekawe, nieścisłość tę wyjaśnia niezrealizowana scena ze scenariusza, w której Joker zatruwa całą miejską policję, aby nie mogła interweniować. Rozwiązanie to pominięto w scenariuszu filmu.

Wściekłe psy

Gdy część bohaterów jedzie na pierwsze spotkanie i rozmawia na temat czarnoskórych kobiet, grany przez Chrisa Penna Eddie stwierdza w pewnym momencie, że zgadza się z Panem Różowym. Nie byłoby w tym nic zaskakującego gdyby nie fakt, że mężczyźni nie otrzymali jeszcze swoich pseudonimów i nie posługiwali się nimi w tym momencie retrospekcji.

Toy Story

 

Buzz Astral w pierwszej części słynnej serii utrzymuje, że nie jest zabawką, lecz prawdziwym astronautą. Bohater sądzi, że pokój Andy’ego to inna planeta, a on sam musi naprawić swój statek kosmiczny, aby dostać się do domu. Nie zmienia to faktu, że w momencie, gdy do pokoju zbliża się jakiś człowiek, Buzz nadal zachowuje się jak zabawka i nieruchomieje. Można to ewentualnie wytłumaczyć faktem, że Buzz dostosowuje się do reszty najbliższych towarzyszy, choć nietrudno wyobrazić sobie, że spróbowałby poszukać pomocy także u ludzi.

Ed Wood 

Scenarzyści filmów biograficznych naginają nieco fakty, aby udramatyzować wydarzenia na ekranie, jednak twórcom Eda Wooda przydarzyły się pomyłki, które zapewne można było uniknąć. W jednej ze scen Wood rozmawia z George’em Weissem, a ten drugi wspomina jego film Chained Girls z 1965 roku – tymczasem rozmowa toczy się w latach 50. Z kolei Bela Lugosi stwierdza, że ma 74 lata, podczas gdy w rzeczywistości aktor zmarł mając 73 lata.

Kill Bill

 

Po latach spędzonych w śpiączce, Panna Młoda musi spędzić wiele godzin żeby znów móc poruszać nogami/palcami. Tego samego problemu z jakiegoś powodu nie ma jednak z rękoma; te sprawne są od samego początku, na tyle, że może pchać nimi koła wózka inwalidzkiego i uderzać drzwiami o głowę swojego oprawcy.

Spider-Man 2

Harry Osborn zawiera z Doktorem Octopusem układ – jeśli ten drugi dostarczy mu Spider-Mana, dostanie tryt potrzebny mu do odtworzenia jego maszyny. Octopus postanawia skorzystać z rady Harry’ego i znaleźć Petera Parkera, który ma powiązania ze Spider-Manem (robi mu zdjęcia). Gdy lokalizuje Parkera, rzuca w niego samochodem, choć wówczas nie wie, że Peter posiada nadludzkie umiejętności. Później dodatkowo rzuca nim w ścianę z potężną siłą; nikt bez nadludzkich mocy nie wyszedłby cało z tej sytuacji, co z pewnością mogłoby utrudnić zdobycie informacji o Spider-Manie.

Mroczny Rycerz

W finale prologu przedstawiającym napad grupy Jokera na bank, kultowy złoczyńca opuszcza go „niezauważony” wewnątrz szkolnego autobusu. Warto zauważyć, że autobus dosłownie wyjeżdża z wyrwy w ścianie budynku i dołącza do pozostałych. Czy nikogo nie zastanowiło, dlaczego pojazd znajdował się wewnątrz banku?

Avengers: Koniec gry

 

W końcowych scenach Avengers: Końca gry, Kapitan Ameryka wyrusza na misję oddania Kamieni Nieskończoności, żeby nie doprowadzić do rozgałęzienia rzeczywistości. Misja kończy się powodzeniem, a sam Rogers postanawia zostać w przeszłości (innej gałęzi?) z Peggy Carter. Pytanie brzmi: w jaki sposób Steve oddał Kamienie? Na przykład w bazie wojskowej S.H.I.E.L.D klejnot był ukryty w Tesserakcie – jeśli Steve zwrócił jedynie Kamień, czy nie wzbudziłoby to podejrzeć przedstawicieli agencji? Nie wiadomo także, w jaki sposób Rogers mógł zwrócić Kamień Duszy, którego zdobycie należało przypłacić śmiercią – czy oddając go, przywrócił kogoś do życia? Fani już po premierze filmu sygnalizowali, że chętnie obejrzeliby spin-off o przygodach Kapitana zwracającego kamienie.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA