search
REKLAMA
Ranking

CYWILIZACJA W RUINACH. Najbardziej pamiętne wizje postapokalipsy

Mikołaj Lewalski

25 lipca 2017

REKLAMA

Terminator

Przyszłość człowieka w Terminatorze mało subtelnie, ale widowiskowo podsumowuje kadr z czołgiem przejeżdżającym po dziesiątkach ludzkich czaszek. Po raz kolejny sami jesteśmy autorami swojej zagłady, gdyż to sztuczna inteligencja, którą stworzyliśmy, zdecydowała o naszym losie. Po serii nuklearnych ataków na całym świecie została garstka ludzi, którzy desperacko dają odpór maszynom. Te bezdusznie i metodycznie wyrzynają ostatnich ocalałych, uciekając się nawet do podróży w czasie w celu zgładzenia lidera ruchu oporu jeszcze przed jego narodzinami. Przerażający wygląd Terminatorów (zarówno w ludzkiej powłoce, jak i bez niej) dodaje sporo grozy tej koncepcji przyszłości.

Niepamięć

Choć również w tym świecie przyszłość Ziemi nie napawa optymizmem (tym razem w dużej części została zniszczona przez obcych), to przynajmniej wygląda ona pięknie. Spektakularne krajobrazy nieskalane ludzką interwencją, stylowy strój i technologia, którą posługuje się główny bohater, a to wszystko jest okraszone niesamowitą ścieżką dźwiękową – trudno nie zachwycić się tym, co widzimy i słyszymy w Niepamięci. Z całej filmowej podróży w pamięć zapadają przede wszystkim sceny, w których bohater podziwia ruiny miejsc niegdyś ikonicznych dla naszej cywilizacji. Nie sposób nie podzielać jego refleksyjności i fascynacji.

Wodny świat

Choć Wodny świat nie zachwycił krytyków ani widzów, to niewątpliwie zasługuje na uwagę ze względu na świat w nim przedstawiony. Po stopnieniu lodowców ląd został całkowicie zalany przez morza i oceany, a ludzkość zamieszkała na statkach i w dryfujących wioskach. Życie na twardym gruncie zostało zapomniane, a suchy ląd funkcjonuje jako legenda, za którą desperacko podążają ocalali. Można dyskutować nad stopniem prawdopodobieństwa takiego obrotu spraw, ale interesującym dopełnieniem tego konceptu jest główny bohater – obdarzony skrzelami i błonami pławnymi stanowi kolejny krok w ewolucji człowieka.

Snowpiercer


Snowpiercer oferuje jeden z ciekawszych pomysłów na zmierzch cywilizacji człowieka – ma ona miejsce w okowach lodu. Zagłada ponownie jest efektem naszych działań, tym razem były to nieudane starania z redukcją niszczycielskiego wpływu efektu cieplarnianego. Resztki rodzaju ludzkiego żyją w wielowagonowym ogromnym pociągu, który przemierza świat i jest jedynym ratunkiem przed zabójczym mrozem. Takie schronienie nie wystarczy jednak, żeby ocalić człowieczeństwo. Podział pociągu na sekcje dla biednych i narzucających swój reżim uprzywilejowanych owocuje przerażającą przemocą, upadkiem moralności i kanibalizmem. Niełatwo tu o chociażby najmniejszy promyk nadziei.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA