search
REKLAMA
Artykuły o filmach, publicystyka filmowa

BURN COUNTRY z Dominikiem Rainsem i Jamesem Franco – zwiastun i fragment

Berenika Kochan

25 listopada 2016

Burn Country movie
REKLAMA

Przyznając tegoroczną nagrodę dla najlepszego aktora w amerykańskiej produkcji Dominikowi Rainsowi (w samym 2016 pojawił się w Samotniku, Chee and T, Funeral Day i serialu Powers), jurorzy Tribeca Film Festival uzasadnili ją następująco: za do głębi emocjonalne i empatyczne przedstawienie bohatera, który jest obcy w dziwnym kraju. W Burn Country Irańczyk wciela się w afgańskiego banitę, dziennikarza wojennego, osiedlającego się w północnokalifornijskiej mieścinie. Podejmuje pracę w lokalnej gazecie, a gdy zaczyna zajmować się sprawą pewnego przestępstwa, natrafia na niebezpieczny krąg powiązań.

Czy obytym z tragedią Osmanem wstrząśnie zaginięcie nowego znajomego (w roli Lindsaya, lokalnego rzemieślnika, James Franco)? Jak w nowej rzeczywistości pomogą mu się odnaleźć aktorka Sandra (w tej roli znana z Pięknych istot czy House of Cards Rachel Brosnahan) i policjantka, u której zajmuje kanapę (Melissa Leo – można było ją zobaczyć w The Fighter, Labiryncie czy Niepamięci)?

maxresdefault 1 Persona 1

Za reżyserią i (częściowo) napisaniem Burn Country stoi Ian Olds, twórca filmów dokumentalnych o tematyce wojennej – konfliktach rozgrywających się na Bliskim Wschodzie. W jego Occupation: Dreamland (2005) kamery przez okrągły tydzień towarzyszą stacjonującej w Iraku amerykańskiej jednostce wojskowej. Ekipa filmowa wraz z żołnierzami zajmuje budynki, przesłuchuje ludzi, przeżywa śmierć współtowarzyszy. Fixer: The Taking of Ajmal Naqshbandi to historia porwania przez Talibów najlepszego afgańskiego fixera – osoby wynajętej przez zagranicznych dziennikarzy do zdobywania i tłumaczenia lokalnych historii. Burn Country (pierwotny tytuł to właśnie The Fixer), mimo że nie dokument, wydaje się być kontynuacją serii, konfrontacją wspomnień wojennych z nowym, abstrakcyjnym środowiskiem.

Oto zwiastun:

I właśnie wypuszczony fragment filmu:

https://video-cdn.indiewire.com/previews/I7BlXmEL-PbCxl3wn

Film będzie dostępny w wybranych kinach i na VOD od 9 grudnia 2016.

korekta: Kornelia Farynowska

REKLAMA