search
REKLAMA
Biografie ludzi filmu

BRYAN CRANSTON kończy 65 lat. Czego możecie nie wiedzieć o słynnym Heisenbergu

Agnieszka Stasiowska

7 marca 2021

REKLAMA

Dziś 65 lat kończy autor najbardziej spektakularnej przemiany postaci serialowej ostatnich lat. Bryan Cranston, bo naturalnie o nim mowa, w ciągu sześćdziesięciu dwóch odcinków pięciu sezonów serialu Breaking Bad z ciapowatego, zahukanego Waltera Hartwella White’a, nauczyciela chemii z wyrokiem śmierci na karku, w pięknym stylu zrobił szarą eminencję narkotykowego półświatka, niebezpiecznego i bezwzględnego Heisenberga. Nie tylko ja jestem pod wrażeniem jego pracy nad tą postacią – sam sir Anthony Hopkins pogratulował mu tego niewątpliwego sukcesu. Cranston wykonał zresztą podwójną robotę – nie tylko na rzecz pana White’a, ale i swoją. Wcześniej raczej słabo znany poza granicami Stanów Zjednoczonych, dziś jest aktorem świetnie rozpoznawalnym na całym świecie, Heisenberg zaś – postacią kultową.

Sprawdźmy zatem, czy jest coś, czego jeszcze nie wiecie o Bryanie Cranstonie.

Grał w Szeregowcu Ryanie. Naprawdę! Oprócz wyszukiwania polsko brzmiących nazwisk w napisach końcowych moją ulubioną rozrywkę stanowi odnajdywanie aktorów, których wcześniej nie kojarzyłam, w filmach, które doskonale znam. Jednym z takich zaskoczeń było właśnie rozpoznanie Cranstona podczas kolejnego seansu filmu Spielberga. Aktor pojawia się w kilku scenach na początku, jako bezimienny, jednoręki pułkownik w Departamencie Wojny, któremu zwrócono uwagę na śmierć trzech braci Ryana i który zanosi sprawę wyżej, co skutkuje będącą głównym motywem Szeregowca Ryana wyprawą poszukiwawczo-ratunkową czwartego z braci.

Jest miłośnikiem baseballu i wiernym kibicem drużyny LA Dodgers. Sam trenował baseball w szkole średniej, a choć nie grał już po jej ukończeniu, pasja do tego sportu pozostała. Cranston zbiera baseballowe pamiątki i ma ich sporą kolekcję. Jednym z najcenniejszych eksponatów zbioru jest koszulka drużyny Atlanta Braves z dziewięcioma podpisami członków baseballowego klubu 500 Home Run Club, w tym legend Mickeya Mantle’a i Williego Maysa. Drugim ulubionym sportem Cranstona jest ping pong. W roku 2018 aktor był gospodarzem 6. dorocznego charytatywnego turnieju „Ping Pong for a Purpose” Matthew McConaugheya i Claytona Kershawa.

To jemu zawdzięczamy białe majtasy Waltera White’a z odcinka pilotażowego serii. Scenariusz przewidywał, że White w tej scenie będzie występował w bieliźnie. Vince Gilligan zapytał Cranstona, czy nie ma nic przeciwko temu – ten zaprzeczył. Zastanowili się wspólnie, jakiego rodzaju bieliznę powinien nosić tego typu bohater – i obu natychmiast przyszły do głowy obciachowe białe majtasy. Gilligan nie ośmielił się tego zaproponować, ale Cranston nie wahał się nawet przez moment. Uznał, że White nosiłby właśnie to i właśnie w takiej bieliźnie ukazał się widzom po raz pierwszy, tworząc ikoniczny wręcz obraz swojego bohatera.

Jego rodzice – Peggy Sell, aktorka radiowa, i Joseph Louis Cranston, aktor i producent – nie chcieli, żeby syn robił karierę w show-biznesie. Dlatego też Cranston, pomimo iż jako dziecko występował m.in. w reklamach, rozpoczął karierę aktorską na poważnie dopiero po ukończeniu studiów (ma dyplom z nauk policyjnych). Jego ojciec opuścił rodzinę, kiedy Bryan miał 11 lat, najwyraźniej jednak po latach pogodził się z decyzją syna i napisał specjalnie dla niego mnóstwo niezrealizowanych do tej pory scenariuszy filmowych – w tym film akcji o „chwytliwym” tytule G.R.A.B.

Agnieszka Stasiowska

Agnieszka Stasiowska

W filmie szuka różnych wrażeń, dlatego nie zamyka się na żaden gatunek. Uważa, że każdy film ma swojego odbiorcę i kiedy nie przemawia do niej, na pewno trafi w inne, bardziej skłonne ku niemu serce.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA