search
REKLAMA
News

Astronauta potwierdza, że drastyczna śmierć ze znanego serialu science fiction jest realistyczna

Chris Hadfield komentuje scenę z “For All Mankind”.

Łukasz Budnik

3 października 2023

REKLAMA

Niedawno mogliście u nas przeczytać o wypowiedzi astronauty Chrisa Hadfielda na temat serialu For All Mankind, popularnej produkcji Apple TV+, która zadebiutowała w 2019 roku. Opowieść o alternatywnej historii, w której to Związek Radziecki jako pierwszy wylądował na Księżycu, wyprzedzając USA, nie została najlepiej przyjęta przez Hadfielda – stwierdził, że jest w nim mnóstwo błędów, powołując się np. na fakt, że nikt z amerykańskiego zespołu astronautów nie mówi po rosyjsku lub strzela do przeciwnika, gdy nie ma pewności, że jest zagrożenie. 

Jest jednak pewien element, który Hadfield określił jako zgodny z rzeczywistością. Gdy w jednej ze scen astronauci zostają postrzeleni na powierzchni Księżyca, zaczynają się palić żywcem wewnątrz skafandra. Hadfield tłumaczy:

W skafandrze jest w stu procentach tlen, więc wszystko się pali. Mieliśmy kiedyś przypadek, gdy wnętrze skafandra zapłonęło, to było podczas testu w centrum kosmicznym w Houston. Na szczęcie w środku nie było żywej osoby. Iskry w środowisku składającym się w stu procentach z tlenu to coś, co nie powinno być nawet opcją.

Scenę znajdziecie poniżej:

Serial doczekał się już trzech sezonów, a w listopadzie zadebiutuje czwarty. W obsadzie pojawiają się  Joel Kinnaman, Michael Dorman, Sarah Jones, Shantel VanSanten, Jodi Balfour, Wrenn Schmidt, Sonya Walger oraz Krys Marshall, a na drugim planie m.in. Piotr Adamczyk. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA