search
REKLAMA
Kiedyś/dziś

Absolwenci HOGWARTU. Jak wyglądają dziś młode gwiazdy serii o HARRYM POTTERZE?

Łukasz Budnik

21 listopada 2020

REKLAMA

To niebywałe, ale 2021 roku minie 10 lat, odkąd na ekrany trafiła druga odsłona przygód Harry’ego Pottera – Insygnia śmierci, część 2. Upływ czasu nie oznacza bynajmniej, że adaptacje powieści J.K. Rowling są dziś mniej popularne, niż w momencie trafienia na ekrany – o Harrym Potterze wciąż mówi się z niemałym uwielbieniem, a aktorzy występujący w filmach to nadal gwiazdy, nawet, jeśli jest ich już mniej na ekranie.

Tym razem w cyklu „Kiedyś/dziś” przypatrujemy się obsadzie filmów o Harrym Potterze, skupiając się jedynie na tej młodszej jej części – grono profesorów Hogwartu na tę chwilę zostawiamy w spokoju. Oto wybrani aktorzy, z którymi dorastaliśmy oglądając perypetie Harry’ego i jego przyjaciół.

Daniel Radcliffe – Harry Potter

Radcliffe od lat eksperymentuje, skutecznie odcinając się od roli Harry’ego. Widzieliśmy go między innymi w takich produkcjach jak Na śmierć i życie, Dżungla, Człowiek scyzoryk (gdzie zagrał… zwłoki) oraz Guns Akimbo i Ucieczka z Pretorii. Aktor bez wątpienia nie spoczywa na laurach i z pewnością jeszcze o nim usłyszymy.

Emma Watson – Hermiona Granger

Watson po występie w Harrym Potterze pojawiła się w jeszcze jednym kasowym przeboju – Pięknej i Bestii, która zarobiła ponad miliard dolarów i stała się przebojem na całym świecie. Poza tym wystąpiła jeszcze m.in. w Charliem, fatalnie przyjętym The Circle. Krąg, Noe. Wybranym przez Boga, oraz, w zeszłym roku, w Małych kobietkach Grety Gerwig.

Rupert Grint – Ron Weasley

Z głównej trójki aktorów to właśnie Grinta widzimy na ekranie najrzadziej. Wystąpił w serialowej wersji Przekrętu, a obecnie możemy go oglądać w serialu Servant od Apple TV+. W tym roku na świat przyszła jego córka. Ciekawostka: kilka dni temu Grint pobił rekord Guinessa, gdy w ciągu 4 godzin od dołączenia do Instagrama miał na koncie milion obserwujących.

Bonnie Wright – Ginny Weasley

Ekranowa siostra Rona i sympatia Harry’ego także nie grywa dużo, ale nie oznacza to, że próżnuje – zajmowała się do tej pory między innymi reżyserią krótkometrażowych filmów i scenopisarstwem. Aktywnie działa też charytatywnie.

Tom Felton – Draco Malfoy

Felton, który z powodzeniem wcielił się w Draco Malfoya, kontynuuje karierę aktorską. W roku premiery drugiej części Insygniów śmierci wystąpił w Genezie planecie małp, a od tamtego czasu widzieliśmy go w takich produkcjach jak Idol z piekła rodem (epizodycznie zagrał tam samego siebie), Zmartwychwstały, Ofelia oraz serial The Flash. Aktywnie utrzymuje kontakt z kolegami z planu Pottera.

Oliver i James Phelps – Fred i George Weasley

Bracia Phelps do dziś doceniani są przez fanów za znakomite odegranie ról Freda i George’a, jednak od czasu zakończenia serii rzadko pojawiają się na ekranie. Bardzo chętnie biorą za to udział we wszelkich wydarzeniach związanych ze światem Harry’ego Pottera.

Chris Rankin – Percy Weasley

Percy’ego nie oglądaliśmy na ekranie tak dużo, jak chociażby Freda i George’a, ale Chris Rankin grał od początku serii do jej końca. Dziś na ekranie pojawia się rzadko (występuje także na scenie), pracuje również przy produkcji filmowej i telewizyjnej.

Matthew Lewis – Neville Longbottom

Odtwórca roli Neville’a w 2011 zadebiutował w teatrze. Pojawiał się też w serialach takich jak Bluestone 42 oraz Przyjaciółki, a także zaliczył występ w popularnym filmie Zanim się pojawiłeś, gdzie główne role zagrali Emilia Clarke i Sam Claflin, oraz serialu Wszystkie stworzenia duże i małe.

Evanna Lynch – Luna Lovegood

Lynch znakomicie sprawdziła się w roli Luny, jednak po zakończeniu serii nie pojawiała się na ekranie szczególnie często – wystąpiła w takich filmach jak G.B.F. oraz My Name is Emily (główna rola), ale większość energii poświęcała jako aktywistka, między innymi w walce o prawa zwierząt. Założyła też linię kosmetyków, przy produkcji których nie krzywdzi się zwierząt.

Alfred Menoch – Dean Thomas

Menoch, który grał w Harrym Potterze Deana Thomasa, nie pojawia się na dużym ekranie, ale przez kilka lat występował w serialu Sposób na morderstwo, gdzie grał jedną z głównych ról.

Devon Murray – Seamus Finnigan

Murray wcielał się w serii w Seamusa Finnigana, jednak po jej zakończeniu nie kontynuował kariery aktorskiej. Od czasu premiery drugiej części Insygniów śmierci pojawił się w zaledwie jednej produkcji (i to gościnnie) – Damo & Ivor: The Movie.

Katie Leung – Cho Chang

Leung od czasu występów w Harrym Potterze pojawiła się na dużym ekranie w sequelu Trainspotting oraz Cudzoziemcu z Jackiem Chanem i Pierce’em Brosnanem w rolach głównych. Grywa też w serialach (ostatnio w Na poboczu) oraz w teatrze.

William Melling – Nigel

Nigel to postać, której nie poznaliśmy w książkach – na dużym ekranie posłużyła jako swoiste połączenie braci Creevey. Wcielający się w niego William Melling nie postanowił aktywnie kontynuować kariery aktorskiej, a dziś trudno byłoby go rozpoznać!

Afshan Azad i Shefali Chowdhury jako Padma i Parvati Patil

Aktorki wcielające się w siostry Patil utrzymują przyjacielskie kontakty, ale – podobnie jak wiele z ich kolegów i koleżanek z planu – nie kontynuują kariery aktorskiej – Chowdhury wystąpiła jedynie w kilku krótkometrażowych produkcjach, natomiast Azad zajęła się m.in. modelingiem.

Harry Melling – Dudley Dursley

Na koniec bonusowo mugol. Kariera Mellinga, który w Harrym Potterze wcielał się w Dudleya, w ostatnim czasie zdecydowanie nabrała rozpędu. Niedawno oglądaliśmy go w fantastycznie przyjętym Gambicie królowej, a niewiele wcześniej w Diable wcielonym. To nie jedyne produkcje Netfliksa, w których pojawił się Melling, zagrał bowiem także w Balladzie o Busterze Scruggsie oraz The Old Guard. Z pewnością jeszcze o nim usłyszymy.

Nie zapominajmy o postaciach z innych szkół lub – już w ramach filmu – absolwentach Hogwartu, granych przez aktorów, którzy dziś z powodzeniem rozwijają swoją karierę – w Harrym Potterze oglądaliśmy w końcu Roberta Pattinsona, Domnhalla Gleesona czy Clémence Poésy. 

Źródło zdjęć: E! Online, Bored Panda, Avantetapressblog

Zobaczcie też część drugą poświęconą starszej części obsady. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA