search
REKLAMA
Zestawienie

6 PRZERAŻAJĄCYCH HORORRÓW do obejrzenia na Netfliksie. Zobaczcie koniecznie!

Po jakie horrory warto sięgnąć na Netfliksie?

Michalina Peruga

20 kwietnia 2022

REKLAMA

Platformy streamingowe mają do zaoferowania więcej, niż się wydaje. Zazwyczaj śledzimy pojawiające się na nich serialowe i filmowe premiery, a tymczasem kryje się w nich sporo świetnych filmów sprzed lat z różnych gatunków. W tym zestawieniu przedstawiam wam 6 najbardziej przerażających horrorów do obejrzenia na Netfliksie.

Egzorcysta (1973)

Tego kultowego horroru nie mogło zabraknąć na tej liście i chociaż powstał prawie 50 lat temu, wciąż jest jednym z najbardziej przerażających filmów w swoim gatunku. To, co przeraża najbardziej, to słynna scena egzorcyzmu na 12-letniej Regan MacNeil (Linda Blair). Dziewczynka rzuca się na łóżku, lewituje, bluźni i warczy z przerażająco wykrzywioną i poranioną twarzą, a jej głowa obraca się wokół własnej osi. Regan wymiotuje lepką, zieloną mazią, a tkwiący w niej demon zaciekle walczy. Scena była wówczas o tyle kontrowersyjna, że w którymś momencie dziewczynka zaczyna masturbować się krucyfiksem na oczach własnej matki. Scena jest niezwykle realistyczna dzięki użyciu wyłącznie praktycznych efektów specjalnych i doskonałej charakteryzacji. Dzięki tego rodzaju scenom Egzorcysta pozostaje jednym z bardziej przerażających filmów grozy po dziś dzień.

Na Netfliksie TUTAJ

Lśnienie (1980)

W tym filmie wszystko napawa grozą. Ogromny hotel Overlook położony pośród ośnieżonych gór, do którego na zimę przyjeżdża Jack Torrance (Jack Nicholson) ze swoją żoną Wendy (Shelley Duvall) i synkiem Dannym (Danny Lloyd) kryje przerażające tajemnice. Ten świetnie zrealizowany klasyk kina grozy ma wszystko, co powinien mieć przerażający horror – ciekawą fabułę, fascynujące miejsce akcji, doskonałe aktorstwo i nieustające napięcie. W całym anturażu duchów i zmarłych, jak kobieta w łazience czy słynne bliźniaczki, najbardziej przerażające jest to, jak pod wpływem hotelu zmienia się Jack Torrance, stając się nieobliczalnym, żądnym krwi swej rodziny mordercą.

Na Netfliksie TUTAJ.

Klucz do koszmaru (2005)

Caroline Ellis (Kate Hudson), opiekunka w hospicjum, decyduje się odejść z pracy i przyjąć intratną propozycję opieki nad starszą parą w wielkim domostwie na plantacji w Nowym Orleanie. Starzejącej się pani domu Violet Devereaux (Gena Rowlands) coraz trudniej opiekować się jej mężem Benem (John Hurt), który jest sparaliżowany po przebytym udarze. Wypadek przytrafił się podobno mężczyźnie na zamkniętym na klucz strychu, więc Caroline postanawia sprawdzić poddasze, na którym znajduje mnóstwo dziwnych przedmiotów. Kobieta odkrywa świat tajemniczych rytuałów vodoo odprawianych przez mieszkających niegdyś w tym domu służących Afroamerykanów. Fabuła filmu opiera się na powolnym odkrywaniu przerażających tajemnic.

Na Netfliksie TUTAJ.

Martwa cisza (2007)

Australijczyk pochodzenia malezyjskiego James Wan to z pewnością jeden z najbardziej utalentowanych twórców filmów grozy głównego nurtu. Zaczął z przytupem filmem Piła (2004) i jej kontynuacjami, a potem seriami filmów Naznaczony i Obecność. Martwa cisza to jego kolejny po Pile film. Jamie Ashen (Ryan Kwanten) znajduje swoją ciężarną żonę Lisę (Laura Regan) zamordowaną w ich domu, niedługo po tym, jak otrzymali tajemniczy prezent – lalkę brzuchomówcy. Po latach mężczyzna powraca do miasteczka, aby odkryć tajemnicę śmierci żony. Martwa cisza z pewnością przerazi tych, którzy dygotali ze strachu podczas seansów innych filmów Jamesa Wana.

Na Netfliksie TUTAJ.

Sierota (2009)

Sierota jest absolutnie przerażająca z powodu plot twistu w zakończeniu filmu, które wywołuje ciarki na plecach. Kate (Vera Farmiga) i John (Peter Sarsgaard) to małżeństwo z dwójką dzieci, którym po utracie trzeciej ciąży i nadziei na kolejne dziecko trudno się pozbierać. Rozwiązaniem ma być adopcja. Ich wybór pada na pochodzącą z Rosji dziewięcioletnią Esther. Dziewczynka wydaje się sympatyczna, dobrze wychowana i utalentowana. Kate i John z radością zabierają dziecko do domu. Wkrótce jednak dziwne zachowania Esther zaczynają budzić ich niepokój. Dziewczynka przejawia agresywne zachowania, a jej wiedza na różne tematy znacznie przekracza to, co powinna wiedzieć dziewięciolatka.

SPOILER: Po serii przerażających wydarzeń, morderstwach, próbach zabicia dwójki przybranego rodzeństwa okazuje się, że Esther tak naprawdę ma 33 lata i nazywa się Leena Klammer. Cierpi na rzadką chorobę, która sprawiła, że jej rozwój został zastopowany i w efekcie wyglądała jak kilkuletnia dziewczynka.

Na Netfliksie TUTAJ.

Verónica (2017)

Horror Paco Plazy był nominowany do najważniejszych hiszpańskich nagród filmowych Goya w kilku kategoriach. Zdobył nawet nagrodę za najlepszy dźwięk. Akcja horroru rozgrywa się w 1991 roku w Madrycie i jest oparta na prawdziwej historii. 15-letnia Verónica (Sandra Escacena) bierze udział w seansie spirytystycznym, chcąc przywołać ducha swojego zmarłego ojca. Kilka dni później jej młodsze rodzeństwo dzwoni przerażone na policję, gdy w ich domu zaczynają dziać się dziwne rzeczy.

Na Netfliksie TUTAJ.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA