search
REKLAMA
Zestawienie

6 KRYMINALNYCH seriali i filmów DOKUMENTALNYCH na Netfliksie, które musisz obejrzeć

Michalina Peruga

7 marca 2020

REKLAMA

Wszyscy kochamy thrillery, a najbardziej historie opierające się na prawdziwych wydarzeniach. Takich produkcji powstaje ostatnimi laty coraz więcej, a prym z pewnością wiedzie tutaj Netflix. To na tej platformie można znaleźć szereg ciekawych filmów i seriali true crime, czyli dokumentalnych produkcji kryminalnych – oto lista sześciu najciekawszych z nich.

Making a Murderer (2015–)

To z pewnością jeden z głośniejszych seriali dokumentalnych ostatnich lat, jeden z tych, które zapoczątkowały falę seriali true crime. Bohater Making a Murderer, Steve Avery, został niesłusznie skazany na podstawie niepełnych dowodów i fałszywych zeznań świadków. Odsiedział w więzieniu 18 lat za napaść seksualną i próbę zabójstwa Penny Beerntsen – wyrok wynosił 32 lata, ale oczyszczono go z zarzutów i uwolniono w 2003 roku na podstawie testów DNA, które dowiodły jego niewinności. Zaledwie dwa lata po wyjściu na wolność, w 2005 roku Avery po raz kolejny został niesłusznie aresztowany – tym razem za morderstwo Teresy Halbach. Aresztowano i skazano także bratanka Steve’a Avery’ego, Brendana Dasseya. Pierwszy sezon serialu dokumentuje okres od 1985 roku, kiedy Avery został aresztowany za napaść seksualną i próbę zabójstwa, aż do 2007 roku, kiedy po procesie skazano go za morderstwo Halbach. Przed kamerą Making a Murderer zasiedli członkowie rodziny Avery’ego, a także lokalnej społeczności. Serial stał się świadectwem niewydolności miejscowej policji i opieszałości sądów.

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę (2019)

Tak, wiem, ten serial wygrywa konkurs na najgorszy tytuł w historii kinematografii i gdyby nie polecenie przyjaciela, omijałabym go szerokim łukiem. Zaczyna się nagrania, które pojawia się w sieci, a na którym zakapturzony facet uśmierca dwa kocięta. Wrażliwych na cierpienie zwierząt zapewniam, że twórcy nie pokazują drastycznych obrazów, mimo to sugerują, co dzieje się poza naszym wzrokiem. Ten anonimowy filmik bardzo szybko wywołał słuszne oburzenie wśród internautów, którzy za cel stawiają sobie ustalenie tożsamości zwyrodnialca i schwytanie go. Zakładają grupę na Facebooku i krok po kroku analizują pokój, w którym nagrano filmik i elementy wyposażenia – sprawdzają, w jakich krajach produkuje się widoczny na filmie odkurzacz czy koc pokrywający łóżko. Ich anonimowe śledztwo zachęca jednak psychopatę do publikowania kolejnych filmików, w których posuwa się coraz dalej… Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę ma tylko trzy odcinki, od których nie sposób się oderwać. Serial to emocjonalny rollercoaster, zadziwiający rozwojem wydarzeń, na koniec pozostawiający widzów z dylematem moralnym.

Schody (2004–2018)

9 grudnia 2001 roku powieściopisarz Michael Peterson zadzwonił w nocy na pogotowie z informacją, że znalazł swoją żonę nieprzytomną po upadku ze schodów. Twierdził, że wypadku nie słyszał, bo sam był w ogrodzie, popijając szklaneczkę alkoholu przy basenie. Policyjne śledztwo z udziałem wielu biegłych wykazało, że urazy Kathleen Peterson, żony pisarza, odbiegają od tych, które typowo występują przy tego rodzaju wypadkach, podobnie jak ułożenie ciała czy odpryski krwi na ścianie i schodach. Szereg różnych, sprzecznych ze sobą opinii dał śledczym i opinii publicznej do myślenia. To tylko nieszczęśliwy wypadek czy zaplanowane z zimną krwią morderstwo?

Serial Schody dokumentuje sprawę od momentu aresztowania Petersona w 2001 roku i skazania go za zamordowanie żony. Pierwszą wersję serialu ukończono w 2004 roku. W 2012 reżyser powrócił do swojego bohatera, kiedy Michael Peterson otrzymał szansę na nowy proces. To wówczas Schodami zainteresował się Netflix i na platformie wypuszczono wszystkie stare i nowe odcinki w ramach jednego serialu.

Michalina Peruga

Michalina Peruga

Filmoznawczyni, historyczka sztuki i miłośniczka współczesnego kina grozy i klasycznego kina hollywoodzkiego, w szczególności filmu noir i twórczości Alfreda Hitchcocka. W kinie uwielbia mieszanie gatunków, przełamywanie schematów oraz uważne przyglądanie się bohaterom.

zobacz inne artykuły >>>

REKLAMA