search
REKLAMA
Wywiad

ZIELONA GRANICA. Rozmawiamy z MALWINĄ BUSS o najgłośniejszym polskim filmie roku

Mawina Buss opowiedziała nam o swojej roli w filmie Agnieszki Holland „Zielona granica”. Zdradziła też, jak zareagowała na kontrowersyjną wypowiedź o filmie prezydenta Andrzeja Dudy.

Martyna Janasik

23 grudnia 2023

REKLAMA

Możesz się ze mną nie zgodzić, ale biorąc pod uwagę to, jak najnowszy film Agnieszki Holland Zielona granica – opowiadający o kryzysie na polsko-białoruskiej granicy – spolaryzował polskie społeczeństwo i jak silnie reagowali na niego polscy politycy, w tym prezydent Andrzej Duda, uważam go za najgłośniejszy polski film 2023 roku. Dlatego tym bardziej zapraszam Cię do obejrzenia wywiadu Martyny Janasik z Malwiną Buss, która w Zielonej granicy wcieliła się w żonę strażnika granicznego granego przez Tomka Włosoka. Aktorka zdradziła m.in., jak zareagowała na odpowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który zapytany o to, czy pójdzie do kina na film Zielona granica, odpowiedział cytatem: „Tylko świnie siedzą w kinie”; opowiedziała, jak wyglądały przygotowania do filmu; zdradziła, czy z Tomkiem Włosokiem przenieśli coś ze swojej prywatnej relacji na filmową; i wspomniała, jakie to uczucie stanąć na legendarnym dywanie festiwalu filmowego w Wenecji.

Zielona granica to najnowszy film Agnieszki Holland, który opowiada o kryzysie humanitarnym i nielegalnych push backach na polsko-białoruskiej granicy. Produkcja inspirowana jest aktualną sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Historia opowiedziana została z trzech stron kryzysu – uchodźców, straży granicznej i aktywistów. Film został nagrodzony Nagrodą Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Wenecji.

W Polsce Zielona granica przez trzy tygodnie była numerem 1. w polskim box offisie i biła kinowe rekordy oglądalności. Produkcja spolaryzowała polskie społeczeństwo, do czego po części przyczyniła się nieprzychylna opinia względem filmu i jego reżyserki rządu pod dowództwem premiera Mateusza Morawieckiego. Były już wiceszef MSWiA twierdził, że Zielona granica ukazała pracę strażników graniczny w sposób nieprawdziwy i nazwał film paszkliwem. Głos w sprawie zabrał również sam prezydent Andrzej Duda, który podczas jednego z wywiadów powiedział, że na film się nie wybiera i użył cytatu: „Tylko świnie siedzą w kinie”. Z kolei reżyserka Agnieszka Holland zapewnia o dogłębnym researchu i rozmowach ze strażnikami granicznymi, a cześć obsady Zielonej granicy – chociażby Maja Ostaszewska, Maciej Stuhr i Piotr Stramowski – była osobiście na polsko-białoruskiej granicy. Gdzie leży prawda?

Film.org.pl rozmawia o pracy nad filmem „Zielona granica” z aktorką Malwiną Buss

O swoich doświadczeniach z pracy nad filmem Zielona granica i jego krajowym oraz międzynarodowym odbiorze opowiedziała naszej dziennikarce Martynie Janasik aktorka Malwina Buss.

Jak zareagowała, gdy prezydent Andrzej zapytany o to, czy pójdzie do kina na Zieloną granicę, odpowiedział cytatem: „Tylko świnie siedzą w kinie”? Co czuła, stając na legendarnym dywanie festiwalu filmowego w Wenecji? Jak pracowało jej się z życiowym partnerem Tomkiem Włosokiem na planie? Czy przenieśli coś ze swojej prywatnej relacji na filmową parę? Co zostawi w niej rola w filmie Zielona granica? Poznaj odpowiedzi na te i inne pytania, oglądając ten wywiad!

Martyna Janasik

Martyna Janasik

Kulturoznawczyni i autorka tekstów. Miłośniczka jedzenia, kina i sportu. Pewnie dlatego jedne z jej ulubionych filmów to "Rocky" i "Julie i Julia". Zawsze chciała pisać, więc pisać będzie już zawsze. W wolnych chwilach uwielbia oglądać filmy i tenis ziemny.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA