search
REKLAMA
Plebiscyt

NAJLEPSZE POLSKIE DOBRANOCKI. Ranking czytelników

REDAKCJA

1 czerwca 2018

REKLAMA

10. Opowiadania Muminków

19771982

To pierwsza polskojęzyczna produkcja oparta na popularnym cyklu powieści fińskiej pisarki Tove Jansson zrealizowana za pomocą techniki animacji lalkowej. Polsko-austriacki serial pozwala przenieść się do Doliny Muminków i wraz z wyjątkowo sympatycznymi tytułowymi bohaterami, a także ich przyjaciółmi przeżywać niezwykłe przygody. Do dziś seans Opowiadań Muminków jest nie tylko przyjemny zarówno dla młodszych, jak i starszych, lecz także wyjątkowo przyjazny dzieciom. Bo chociaż wielu z nas bało się Buki, to opowieść o perypetiach tytułowej rodziny jest niezwykle pogodna, ciepła i pouczająca.

9. Przygód kilka wróbla Ćwirka

1983–1989

Dzieci zainteresowane ornitologią z pewnością chętnie siadały przed telewizorem, gdy zaczynał się ten serial. Każdy z trzydziestu dziewięciu odcinków skupiał się na innym gatunku ptaka, z którym miał styczność tytułowy wróbel. Emisja serialu trwała sześć lat. Wszystkim postaciom, które się przez ten czas przewinęły, głosu użyczył jeden aktor, Jan Kobuszewski, a za powstanie serialu – tak jak w przypadku wielu innych tutaj wymienionych – odpowiedzialne było ponownie studio Se-Ma-For. [Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

8. Dziwne przygody Koziołka Matołka

1969–1971

W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek, mądra głowa, błąka się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa.

Postać Koziołka Matołka stworzona została w roku 1932 przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicza – zadebiutowała wówczas w obrazkowej historyjce, dziś uznawanej za klasykę literatury dziecięcej i prekursora komiksu w naszym kraju. Stworzony na podstawie literackiego pierwowzoru serial doczekał się na przestrzeni dwóch lat dwudziestu sześciu odcinków, z czego każdy rozpoczynał i kończył się wierszykiem o dzielnym poszukiwaczu Pacanowa. Sam przygody dobrodusznego koziołka oglądałem na kasecie VHS – do dziś pamiętam pojawiające się na ekranie logo dystrybutora (MCL-Mercury Entertainment). Co ciekawe, w 1971 roku powstała wydana na płytach gramofonowych muzyczna bajka, również będąca adaptacją książek o Koziołku.

[Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

7. Przygody kota Filemona / Dziwny świat kota Filemona

1972–1974, 1977–1981

Filemon to mały, ciekawski biały kotek, którego największą ambicją jest nauczyć się łowić myszy. Mieszka w starym domu na wsi, należącym do Dziadka i Babci, myszy tam jest sporo i zwłaszcza nocami bezczelnie harcują, nie dając spać. Filemon bardzo chciałby pogonić im kota – a jedynie Bonifacy, stary, doświadczony kocur, może go czegokolwiek nauczyć. Cóż, kiedy Bonifacy całymi dniami wyleguje się na zapiecku i wszelkie Filemonowe pytania zbywa lekceważącym mruczeniem… Maluch nie ustaje w wysiłkach, co prowadzi do zabawnych komplikacji.

6. Pomysłowy Dobromir

1973–1975

Jeśli nie mówi wam nic nazwisko Adam Słodowy, spieszę z wyjaśnieniem – ten urodzony w 1923 roku pan to nie tylko major Wojska Polskiego, ale też autor i prowadzący programu Zrób to sam, wyświetlanego w ramach Teleranka. Mówiąc krótko – pasjonat majsterkowania. Swoje hobby wykorzystał nie tylko we wspomnianym wyżej programie i kilku książkach, ale też tworząc scenariusz do serialu o tytułowym Dobromirze, chłopcu, który pomaga swojemu dziadkowi przy pracy, obmyślając wiele skomplikowanych urządzeń. Każdorazowo nowy pomysł przychodzący mu do głowy zilustrowany jest piłką podskakującą na głowie Dobromira. Produkowany w warszawskim Studio Miniatur Filmowych serial doczekał się dwudziestu odcinków na przestrzeni dwóch lat i kontynuacji z lat osiemdziesiątych, zatytułowanej Pomysłowy wnuczek. [Łukasz Budnik, fragment zestawienia]

5. Zaczarowany ołówek

1964–1977

Zaczarowany ołówek to jedna ze starszych polskich dobranocek. Jej bohaterem jest mały chłopiec, Piotruś, i jego piesek Pimpek (nieco podobny do Reksia). Kiedy przychodzi mu się zmierzyć z jakimś problemem, w pobliżu chłopca pojawia się tajemniczy krasnoludek, który wręcza mu ołówek. Cokolwiek Piotrek nim narysuje, staje się rzeczywiste, co pomaga chłopcu znaleźć rozwiązanie w każdej sytuacji. Historia ciekawa o tyle, że Piotrek nie szuka nigdy wyjścia najbardziej oczywistego, a niektóre jego pomysły mogą naprawdę zaskoczyć.

4. Miś Uszatek

1975–1987

Jeśli cokolwiek zasługuje na miano klasyki w tym zestawieniu, to właśnie opowieści misia, co klapnięte uszko ma. Uszatek i jego przyjaciele (Prosiaczek, piesek Kruczek, Króliczek, Zajączki, Lale) to grupa zabawek-przedszkolaków, które poprzez codzienne przygody uczą się podstawowych zasad. Miś, kładąc się wieczorem do łóżeczka, wspomina miniony dzień i przedstawia lekcję, którą z niego wyciągnął. A wszystko to podane jest kojącym, przemiłym głosem Mieczysława Czechowicza.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA