search
REKLAMA
News

William Peter Blatty, autor Egzorcysty, zmarł w wieku 89 lat

Berenika Kochan

14 stycznia 2017

REKLAMA

12 stycznia 2017 ze światem doczesnym pożegnał się twórca powieści i scenariusza do filmu Egzorcysta, William Peter Blatty. O śmierci poinformował jego przyjaciel, reżyser przełomowego dzieła, William Friedkin.

Blatty wydał Egzorcystę w 1971, a dwa lata później zaadaptował historię 12-letniej, opętanej przez diabła Regan, na potrzeby filmu. Kinowa opowieść na podstawie książki budziła liczne kontrowersje (przerażeni ludzie uciekali z kina, w latach 70. XX opętanie nie było tematem wałkowanym w kulturze masowej) i przyniosła autorom ogromny sukces. Blatty w 1974 r. otrzymał Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany.

Scenarzysta i producent William Peter Blatty na pokazie specjalnym “The Exorcist Extended Director’s Cut” w Il Gattopardo 29 września 2010 w Nowym Jorku. (Źródło: George Napolitano/Getty Images)

Karierę pisarską rozpoczął w 1959 powieścią Which Way to Mecca, Jack?, a pierwszy scenariusz stworzył w 1963, do The Man from the Diners’ Club. Współpracował z reżyserem Blakiem Edwardsem – do jego filmów napisał scenariusze Strzał w ciemności (to 2. część z serii Różowa Pantera), Co robiłeś na wojnie, tatku?, Gunn i Urocza Lili. W 1980 Blatty napisał scenariusz i wyreżyserował swój pierwszy film, wciąż niewystarczająco znane, acz wspaniałe The Ninth Configuration. Kilka lat później wydał powieść Legion – kontynuację Egzorcysty, która stała się podstawą trzeciej części filmu – również wyreżyserowanej przez Blatty’ego w 1990.

Na 3. części Egzorcysty Blatty skończył karierę scenopisarską, wciąż jednak wydawał powieści: Dimiter, Crazy czy The Exorcist for the 21st Century.

Kultowa już historia opętania dziewczynki powróciła na ekrany w 2016, pod postacią serialu The Exorcist Jeremy’ego Slatera (to twórca scenariusza również do zapowiadanego na 2017 Death Note). W stacji Fox ma się pojawić 2. jego sezon.

Williamie Blatty, dziękujemy za historię przełomową, za mocne wrażenia bez użycia oczywistych środków. Spoczywaj w pokoju.

REKLAMA