search
REKLAMA
News

TIM BURTON nie przewiduje kolejnej współpracy z Disneyem. “Wielki, okropny cyrk”

Tim Burton ostatnio współpracował z Disneyem przy okazji “Dumbo”.

Łukasz Budnik

23 października 2022

Tim Burton e1535187613808
REKLAMA

Do tej pory ostatnim filmem pełnometrażowym Tima Burtona jest Dumbo, remake klasycznej animacji, który był kolejną współpracą reżysera z Disneyem. Swoją karierę rozpoczynał tam jako animator, a później tworzył dla studia m.in. Eda Wooda oraz Alicję w Krainie czarów. Nie zapowiada się jednak, by miał jeszcze kiedyś stworzyć coś dla Disneya.

Podczas Lumière Festival w Lyonie Burton stwierdził, że praca nad Dumbo uświadomiła go, że Disney zaczął go przytłaczać.

Jest już tam mniej miejsca na różnorodność. Radzę sobie z jednym uniwersum, nie z multiwersum. Moja historia jest taka, że zacząłem tam karierę, a później kilka razy zatrudniano mnie i zwalniano. Przy okazji “Dumbo” uświadomiłem sobie, że ja sam pracuję w wielkim, okropnym cyrku i potrzebuję ucieczki. W pewnym sensie ten film jest autobiograficzny. Dlatego myślę, że to koniec mojej współpracy z Disneyem.

W trakcie festiwalu Burton napomknął też o współczesnych filmach superbohaterskich, w szczególności o Batmanie. Przypomnijmy, że reżyser stał za kamerą adaptacji z 1989 roku. Twórca stwierdził:

Czułem ekscytację, że jestem na początku tego wszystkiego. Niesamowite, że wiele się nie zmieniło – umęczony superbohater, dziwne kostiumy – ale wówczas to było bardzo ekscytujące i nowe. Gdy ludzie pytają mnie teraz, co sądzę o nowym “Batmanie”, śmieję się przez łzy, bo wracam myślami do czasów, gdy studia wciąż mówiły mi, że film jest zbyt mroczny. Teraz sprawia wrażenie beztroskiego.

160925 Yamato Tim Burton Intv tease1 sgawvs

W listopadzie zadebiutuje serial Wednesday, gdzie Burton wyreżyserował 4 odcinki. 

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Pochodzi z Elbląga. Uwielbia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Nie może się doczekać wspólnych seansów z dorastającym synem.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA