search
REKLAMA
News

Starcie HERCULESA i XENY. Kłótnia aktorów o atak na Kapitol

Weronika Lipińska

13 stycznia 2021

REKLAMA

Hercules i Xena: Wojownicza księżniczka z Kevinem Sorbo i Lucy Lawless w rolach tytułowych to nowozelandzkie seriale przygodowe, które zadebiutowały w połowie lat 90-tych. Choć Xena… formalnie jest spin-offem Herculesa, to oba miały premierę w roku 1995. Oba też miały 6 sezonów i były bardzo popularne w swoim czasie.

Lawless i Sorbo siłą rzeczy współpracowali na planie, kiedy ich postaci spotykały się we współdzielonym uniwersum. We współdzielonej rzeczywistości okazuje się jednak, że na polu światopoglądowym aktorów dzielą dosyć spore różnice. W minioną środę Sorbo udostępnił na Twitterze wpis innego użytkownika, który zawierał zdjęcie grupy zwolenników Donalda Trumpa, która wdarła się na Kapitol i sugestię zakrawającą na teorię spiskową, że tak naprawdę byli to poprzebierani lewicowi agitatorzy. Aktor dodał od siebie: “dla mnie nie wyglądają na patriotów”.

Odtwórca roli Herculesa jest republikaninem i zwolennikiem Trumpa. Zdawałoby się zatem, że swoim komentarzem opowiada się za rzeczoną teorią argumentując, że prawdziwi patrioci czyli prawdziwi zwolennicy Trumpa by tak nie wyglądali. Jednak w razie wątpliwości co do intencji aktora, Sorbo tego samego dnia niecałą godzinę wcześniej opublikował też taki wpis:

Tymczasem poglądy Lawless padają widocznie na lewą stronę. Aktywność aktorki w mediach społecznościowych poświadcza m.in. o wsparciu dla ruchów proekologicznych, Black Lives Matter i społeczności LGBT. Odtwórczyni roli Xeny już następnego dnia opublikowała swoją dość ostrą odpowiedź do byłego kolegi z planu.

Nie, Orzeszku. To nie są Patrioci. To twoje “latające małpy”, domorośli terroryści, aktorzy QAnona. To dupki, które wychodzą i wypełniają złą wolę ludzi takich, jak ty, którzy lubią nakręcić ich jak zabawki i pozwolić im na najgorsze.

“Latające małpy” to angielski, nieformalny termin z psychologii popularnej, który oznacza osoby działające na rzecz manipulującego nimi narcyza. Ich działania skierowane są wobec osób trzecich i zazwyczaj mają naturę nadużyć lub znęcania (np. kampania oszczerstw). Termin wywodzi się od skrzydlatych małp w książce Czarnoksiężnik z krainy Oz i kolejnych filmach na jej podstawie, gdzie stworzenia te działały na rozkaz Złej Czarownicy z Zachodu. Zatem Lawless nie tyle, co obśmiała kuriozalne twierdzenia Sorbo, a zarzuciła mu rozmyślne prowokowanie. Swój wpis opatrzyła też hasztagami #KeepYourFilthyHandsClean (w wolnym tłumaczeniu: umywaj swoje brudne rączki) i #enabler (tutaj: ktoś, kto stwarza warunki umożliwiające dojście danego zdarzenia do skutku).

Póki co Kevin Sorbo nie odpowiedział.

Weronika Lipińska

Weronika Lipińska

REKLAMA