search
REKLAMA
News

SKAM – norweskie Skins. Serial, który wywołuje histerię

Berenika Kochan

23 grudnia 2016

SKAM
REKLAMA

To serial, który nie wydał ni korony na reklamę. Skąd o nim wiem? Od kilku dni na Tumblrze coraz gęściej widywałam tagi #skam #isak x even #noora saetre, opatrzone komentarzami w stylu “omg, you have to watch it”, cytatami i wieloma wykrzyknikami. Jak mus, to mus.

I mnie norweski serial przygwoździł przed monitor tuż przed świętami. Nic to – na całym świecie wywołuje ogromne emocje, a że producent, telewizyjna stacja NRK, uparcie odmawia dodania w wersji online napisów dla angielskojęzycznych fanów, młodzież sama tłumaczy odcinki, a nawet nie śpi po nocach w oczekiwaniu na nowe materiały.

premiery 2020

 

Skam to bowiem coś więcej niż serial. W czym tkwi sukces dzieła, nazywanego norweską wersją Skins?

  • Przybliża świat młodzieży licealnej – to kręci zawsze. Nastolatków, bo opowiada o ich codziennych problemach, a starsze pokolenie zgodnie z regułą “to se ne vrati”. Lekcje, przerwy i imprezy to świetne tło do ukazywania przyjaźni, miłości i starć szkolnych gangów.
  • Jest sex, drugs… – w Skins licealiści kosmiczne tabletki jedli na śniadanie, a na długiej przerwie dla relaksu uprawiali miłość w toalecie. Jeśli chodzi o te kwestie, Skam jest nieco mniej obrazowy – co wychodzi mu na korzyść. W tym środowisku palenie marihuany wywołuje umiarkowane potępienie, przykryte przez czynnik “wow”, a o seksie raczej się rozmawia, niż go praktykuje. Co nie znaczy, że go nie ma. Wyczekując, widz nie może oderwać się od ekranu.
  • …i rock&roll – muzyka zasługuje na odrębny akapit. To wybuchowa mieszanka – w obrębie odcinka usłyszymy zarówno Die Antwoord, jak i Justina Biebera, Lila Wayne’a i utwory znanych norweskich artystów. Słuchamy tego, co bohaterowie, a wiadomo, że każdy z nich jest różny.
  • Pochwała różnorodności – jeśli serial ma cieszyć się powodzeniem, bez grupy ekstremalnie mieszanej się w nim nie obejdzie. Do dziewczęcej paczki należą: piękna feministka, zafiksowana na punkcie swojego wyglądu trzpiotka, zakręcona chłopczyca, dziewczyna z sąsiedztwa i muzułmanka. Gej? Obowiązkowo! W 3. sezonie Skam historię przedstawiono z perspektywy zmagającego się z procesem coming outu Isaka – to właśnie ta najnowsza część sprawiła, że serial zyskał popularność na całym świecie.
  • Real time online show – w Norwegii jeden z odcinków 2. sezonu oglądało 1,3 mln osób – to 1/5 populacji kraju! Dlaczego norweskie dzieciaki nie śpią? Bo odświeżają Facebooka, Instagram i sprawdzają Snapchata, w oczekiwaniu na najnowsze wieści od bohaterów. Skam ukazuje się online codziennie w postaci filmiku. Te w każdy piątek skompilowane zostają w odcinki. Historia rozgrywa się w “internetowym czasie rzeczywistym”, co oznacza, że jeśli w piątek jest impreza, to zapewne bohaterowie (mają swoje konta na portalach i można ich obserwować) będą wrzucać fotki i pisać relacje. Tak to działa! Informacja od Evy, Noory czy Isaka może pojawić się w każdej chwili, a jeśli poprzedni odcinek zakończył się cliffhangerem… Twórcy wiedzą, co robią i dodatkowej reklamy im nie potrzeba.
  • Status “świeżynki” – scenarzystka i reżyserka Julie Andem prócz Skam ma w swoim dorobku jedną pozycję. Podobnie odtwórcy głównych ról, twarze norweskiej publiczności nie znane. Josefine Frida Pettersen (w roli Noory, głównej bohaterki 2. sezonu) wciąż pracuje jako telemarketerka!
  • O ograniczonej dostępności – NRK regularnie pozbywa się z internetu materiałów, których sama nie wypuściła. Czytaj: przetłumaczonych na inne języki odcinków online czy do pobrania. Kto chce obejrzeć mniej popularne odcinki Skam, może jednak liczyć na fanowską międzynarodową pocztę pantoflową.

terry gilliam czarna pantera

 

Skam ma wiele blasków, ale są i cienie. Wątki oparte na kliszach, które przewinęły się przez seriale młodzieżowe setki razy. Monotematyczność (imprezy, chłopaki i ogólnie takie, takie…). Niewielkie niespójności.

Jednakowoż, recepta na fenomenalny serial gotowa. Sprawdziła się już co najmniej dwa razy.

CASR 201 DS 6764RT f0

REKLAMA