search
REKLAMA
News

POPRZEDNIE ŻYCIE: ZWIASTUN urokliwej opowieści o niewykorzystanych szansach

Uniwersalna historia o tym, co by było gdyby. Pierwszy polski zwiastun.

Michał Kaczoń

20 czerwca 2023

REKLAMA

Poprzednie życie (org. Past Lives) Celine Song zachwyciło widzów i krytyków Sundance i Berlinale. Właśnie dowiedzieliśmy się, kiedy produkcja trafi do polskich kin. Jest też chwytający za serce zwiastun.

Poprzednie życie to przepiękna opowieść o dwójce przyjaciół z dzieciństwa, którzy zostali rozdzieleni przez los, a następnie, dzięki szczęśliwemu przypadkowi, spotkali i poznali się na nowo. Film Celine Song, bazujący w sporej mierze na jej własnej biografii, dotyka tego specyficznego momentu w życiu każdego człowieka, gdy zastanawia się „co by było gdyby”. Reżyserka nie udziela jednak prostych odpowiedzi, pozwalając swojej opowieści raczej snuć się i udzielać swoim klimatem widzowi, który sam musi odpowiedzieć sobie na to pytanie.

Jak czytamy w oficjalnym opisie fabuły, Poprzednie życie to :

„współczesne love story rozpięte między Nowym Jorkiem i Seulem oraz wspomnieniami i teraźniejszością; opowieść o przeznaczeniu i jeden z najczulszych filmów ostatnich lat. (…) Poprzednie życie przywołuje ducha trylogii Richarda Linklatera i najlepszych nowojorskich opowieści filmowych. Historii rozpiętej między Nowym Jorkiem i Seulem, nowoczesną technologią i upragnionym dotykiem, wspomnieniami i teraźniejszością, towarzyszą echa buddyjskiej refleksji nad przeznaczeniem i duchowym wymiarem relacji”.

„Poprzednie życie” – zwiastun

W sieci zadebiutował właśnie pierwszy polski zwiastun produkcji. Materiał prezentuje się następująco:

„Poprzednie życie” – opinie po seansie

Film Celine Song zadebiutował podczas tegorocznego festiwalu Sundance, a zaraz potem wziął udział w Konkursie Głównym Berlinale. Podczas niemieckiej imprezy szansę mieli zobaczyć go trzej redaktorzy FILM.ORG.PL: Tomasz Raczkowski, Jan Brzozowski oraz niżej podpisany. Produkcja skradła nasze serca tak mocno, że trafiła na naszą listę Najlepszych Produkcji Berlinale 2023, gdzie pisaliśmy o niej między innymi:

„Kunsztowna forma narracyjna nigdy nie staje na drodze pierwszoplanowej warstwie emocjonalnej – oba aspekty dopełniają się wzajemnie, działając na korzyść filmu. Debiut Celine Song przez 90 minut krok po kroku rozdziera duszę, aby w ostatnim ujęciu chwycić nas za serce – i już nigdy nie puścić” (Jan Brzozowski)

„Prosta, acz piekielnie prawdziwa i uniwersalna historia o tym, że dorastanie polega na pożegnaniu się i opłakaniu wszystkich naszych wcześniejszych wersji siebie. Tych, które mogły zrobić coś innego i podążyć inną życiową ścieżką. W tym zakresie w jakimś stopniu Past Lives przypomina tematycznie rozbuchane formalnie Wszystko wszędzie naraz, nominowane właśnie do 11 Oscarów” (Michał Kaczoń)

Tomasz Raczkowski w swojej recenzji dodał zaś:

„Tytułowe przeszłe życia nawiązują do koreańskiego poglądu na temat przyciągania się i wiecznego połączenia dusz na przestrzeni kolejnych, liczonych w setkach wcieleń. W refleksyjnej historii o uczuciu, które nigdy nie mogło się rozwinąć, pozostawiając jedynie wspomnienia i żal niezrealizowanych możliwości, wybrzmiewa to ze szczególną mocą. Sentymentalny w dobrym tego słowa znaczeniu film sygnalizuje wyrazisty pisarski talent Song, która umiejętnie wykorzystuje intymny detal do opowiedzenia czegoś uniwersalnego, w czym każda osoba może odnaleźć kawałek siebie”.

Pełna recenzja po kliknięciu w zdjęcie.

„Poprzednie życie” – kiedy premiera?

Film Celine Song trafi do polskich kin już 22 września, dzięki polskiemu dystrybutorowi, firmie Gutek Film. Istnieje też spora szansa, że wcześniej, latem, produkcja zostanie zaprezentowana na letnich festiwalach filmowych.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @kaczy_film

Michał Kaczoń

Michał Kaczoń

Dziennikarz kulturalny i fan popkultury w różnych jej odmianach. Wielbiciel festiwali filmowych i muzycznych, których jest częstym i chętnym uczestnikiem. Salę kinową traktuje czasem jak drugi dom.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA