search
REKLAMA
News

Nie żyje ROBBIE COLTRANE. Grał m.in. Hagrida w serii o Harrym Potterze

Żegnamy kultowego aktora.

Filip Pęziński

14 października 2022

robbie coltrane
REKLAMA

Nie żyje Robbie Coltrane znany na całym świecie z roli Hagrida w filmowej serii o Harrym Potterze. Szkocki aktor miał 72 lata.

Informację o śmierci aktora przekazał jego agent. Coltrane zmarł w szpitalu w rodzimej Szkocji. Przyczyna śmierci nie została wskazana, ale aktor od przynajmniej dwóch lat zmagał się z poważnymi problemami zdrowotnymi.

Coltrane urodził się 30 marca 1950 roku. Karierę aktorską rozpoczął po skończeniu 20 lat, pierwsze kroki stawiając w teatrze. Swoje komediowe umiejętności wykorzystywał później m.in. w programie The Comic Strip Presents. Oprócz kultowej kreacji Hagrida aktor miał na koncie ponad 60 ról. Fani Jamesa Bonda zapamiętają go filmów GoldenEye i Świat to za mało, w których pojawił się u boku Pierce’a Brosnana jako Valentin Zukovsky. Grał też w takich filmach, jak Caravaggio, Henryk V, Uciekające zakonnice czy Van Helsing. Jego ostatnim kinowym filmem była Effie Gray z 2014 rok. Za rolę w serialu Dr Fitz został wyróżniony nagrodą BAFTA.

Robbie Coltrane

Coltrane’a upamiętnili już Daniel Radcliffe i J.K. Rowling.

Filip Pęziński

Filip Pęziński

Wychowany na "Batmanie" Burtona, "RoboCopie" Verhoevena i "Komando" Lestera. Miłośnik filmów superbohaterskich, Gwiezdnych wojen i twórczości sióstr Wachowskich. Najlepszy film, jaki widział w życiu, to "Najpierw strzelaj, potem zwiedzaj".

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA