search
REKLAMA
News

Nie żyje CHADWICK BOSEMAN. Odtwórca roli CZARNEJ PANTERY w filmach Marvela miał 43 lata

Łukasz Budnik

29 sierpnia 2020

REKLAMA

Smutne i niespodziewane wieści. W wieku zaledwie 43 lat zmarł Chadwick Boseman, znany na całym świecie z roli T’Challi – Czarnej Pantery – w kinowym uniwersum Marvela. 

Aktor od czterech lat zmagał się z rakiem jelita grubego. Nigdy nie mówił otwarcie o swojej chorobie. W oświadczeniu rodzina aktora stwierdziła, że Boseman był prawdziwym wojownikiem i zagrał w swoich filmach pomiędzy niezliczonymi operacjami i chemioterapią, a wcielenie się w T’Challę było dla niego prawdziwym honorem.

Boseman urodził się 29.11.1977 roku. W 2000 ukończył reżyserię na Howard University w Waszyngtonie, a później kształcił się w British American Drama Academy. W 2003 roku zadebiutował w Brygadzie ratunkowej, pisał też scenariusze spektakli teatralnych. W 2008 roku po raz pierwszy zagrał w filmie (The Express). Grał też w takich produkcjach jak Persons Unknown42 oraz Get On Up, gdzie wcielił się w Jamesa Browna.

W 2016 roku po raz pierwszy zagrał Czarną Panterę w MCU, przy okazji Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów. Swoją rolę powtórzył w solowym filmie, który okazał się niebywałym sukcesem – zarobił ponad miliard dolarów i był nominowany do Oscara w głównej kategorii. Panterę grał także w dwóch częściach Avengers. Planowany był sequel solowego filmu o tym bohaterze. Ostatnio mogliśmy oglądać Bosemana w Pięciu braciach Spike’a Lee.

Zmarł w otoczeniu rodziny. Żegnamy.

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA