search
REKLAMA
News

Najlepsze krótkie metraże świata już od 2 listopada na 21. CINEMAFORUM w Warszawie!

2 listopada 2022 roku startuje jeden z najważniejszych festiwali filmów krótkometrażowych w Polsce.

REDAKCJA

27 października 2022

cinemaforum 2022 cinemaforum główne
REKLAMA

CINEMAFORUM to całkowicie darmowy festiwal dla wszystkich fanów krótkich form filmowych, który od 21 lat odbywa się w Warszawie. Tegoroczna edycja, podobnie jak poprzednie, będzie obfitowała w pokazy nagradzanych dzieł z całego świata, którym towarzyszyć będą rozmaite wydarzenia branżowe. Zobaczymy m.in. zwycięskie tytuły z Cannes i Wenecji oraz obraz nominowany do Oscara. Nie zabraknie też polskiego akcentu w postaci filmów nominowanych do Nagród im. Jana Machulskiego.

 

CINEMAFORUM, czyli najlepsze krótkie metraże świata

CINEMAFORUM od zawsze przyświecała idea promocji kina krótkometrażowego w całej jego wielowymiarowości i różnorodności, także kulturowej. Nie inaczej jest w tym roku. Do Międzynarodowego Konkursu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych zakwalifikowało się 20 tytułów, wśród których znalazły się m.in. chiński The Water Murmurs Story Chen (nagrodzony Złotą Palmą dla najlepszego filmu krótkometrażowego w Cannes), francusko-mongolski Snow in September w reżyserii Lkhagvadulam Purev-Ochir (uznany za najlepszy krótki film festiwalu w Wenecji) oraz chilijska animacja Bestia Hugo Covarrubiasa, która w 2022 roku zdobyła nominację do Oscara.

bestia

W Konkursie Międzynarodowym wezmą udział także dwie polskie produkcje – Piękna łąka kwietna Emi Buchwald oraz Nie ma spokoju Karola Ulmana. Filmy oceni jury w składzie: reżyser, scenarzysta i producent Janusz Zaorski (przewodniczący), aktorka Maria Dębska, scenarzysta Marcin Ciastoń i reżyserka castingu Paulina Krajnik.

Globalny wymiar festiwalu nie kończy się jednak na filmach konkursowych. W ramach sekcji American Shorts, która powstała we współpracy z American Film Festival, zobaczymy najlepsze krótkie metraże z USA. Sekcja BAFTA Shorts, której partnerem jest British Council, to okazja, by zobaczyć uznane produkcje z Wielkiej Brytanii. Odbędzie się też pokaz najciekawszych filmów z tegorocznego festiwalu w Oberhausen (partnerem programowym jest Goethe-Institut)  oraz Przegląd Filmów Ukraińskich (partnerem programowym jest CinemaHall). Ukraińskim akcentem będzie także specjalny pokaz filmu Chas khryzantem Dmytro Moiseieva.

chryzantemy

Nagrody im. Jana Machulskiego – fenomen na skalę kraju

Nieodłącznym elementem CINEMAFORUM są także Nagrody im. Jana Machulskiego. Są to wyróżnienia przyznawane twórcom filmów krótkometrażowych w 9 kategoriach. Fakt, że za swoją pracę nagradzani są nie tylko reżyserzy, ale też aktorzy, aktorki, scenarzyści, operatorzy i montażyści krótkich metraży jest fenomenem na skalę kraju. Nagrody im. Jana Machulskiego przyznawane są także w kategoriach: „Najlepszy Film”, „Najlepszy Film Dokumentalny” i „Najlepszy Film Animowany”.

W tym roku o statuetki powalczą m.in. twórcy nagrodzonej w Tokio i São Paulo animacji Airborne, fabularnego Martwego małżeństwa (Srebrny Lajkonik na Krakowskim Festiwalu Filmowym, Grand Prix w Konkursie Filmów Krótkich na WAMA Film Festival), a także Victorii (Nagroda im. Lucjana Bokińca za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na festiwalu w Gdyni oraz nagroda dla najlepszego fabularnego filmu krótkometrażowego na Krakowskim Festiwalu Filmowym).

victoria

Zwycięzców wyłoni Kapituła Nagród im. Jana Machulskiego w składzie: Magdalena Koleśnik (aktorka), Rafał Listopad (montażysta filmowy, laureat Nagrody im. Jana Machulskiego), Maciej Makowski (aktor), Grzegorz Milczarczyk (aktor, wieloletni asystent Jana Machulskiego), Jagoda Szelc (reżyserka) i Arkadiusz Tomiak (autor zdjęć filmowych).

Różnorodność przede wszystkim

Festiwal CINEMAFORUM jest miejscem dla każdego – dla każdego widza, każdego twórcy i każdej krótkometrażowej produkcji. Dlatego w warszawskim kinie Atlantic będziemy mieli okazję zobaczyć zarówno pierwsze filmy obecnych mistrzów i mistrzyń kina (m.in. Na dobranoc Janusza Zaorskiego z 1970 roku), jak i klipy samodzielnie realizowane przez początkujących i offowych twórców. Te drugie zostaną zaprezentowane w ramach Pokazu Niezależnych Teledysków, który od 11 lat organizuje niezmiennie Marta Karnkowska.

teledyski

Spotkania, wykłady, warsztaty

CINEMAFORUM to także sekcja edukacyjna i branżowa. W ramach 6. edycji programu INTERFILMLAB młodzi przedstawiciele branży filmowej będą rozwijać swoje projekty filmowe nie tylko pod kątem międzynarodowej dystrybucji, ale także z uwzględnieniem rozwijającego się rynku VOD. Branżowi eksperci skupią się na kondycji kina po pandemii i wpływie kryzysu ekonomicznego na przemysł filmowy. Nad stanem krytyki filmowej w dobie social mediów, VOD i algorytmów pochylą się natomiast znani blogerzy, m.in. Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, czyli Zwierz Popkulturalny.

Festiwalowi towarzyszyć będzie także program „MASTERCLASS – Szkoła Filmowania”. Tym razem polegać będzie na otwartych spotkaniach z utalentowanymi filmowcami i gwiazdami ekranu. W Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy o swojej pracy opowiedzą m.in. Maria Dębska, Marcin Ciastoń, Arkadiusz Tomiak i Jagoda Szelc.

21. CINEMAFORUM odbędzie się w dniach 2–6 listopada 2022 roku. Pokazy filmów będą miały miejsce w warszawskim Kinie Atlantic. Na wykłady, debaty i spotkania z filmowcami zapraszamy do Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy. Pełny program festiwalu dostępny jest na stronie festiwalu.

Redakcja Film.org.pl objęła patronat medialny nad wydarzeniem.

REDAKCJA

REDAKCJA

film.org.pl - strona dla pasjonatów kina tworzona z miłości do filmu. Recenzje, artykuły, zestawienia, rankingi, felietony, biografie, newsy. Kino klasy Z, lata osiemdziesiąte, VHS, efekty specjalne, klasyki i seriale.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA