search
REKLAMA
News

IDRIS ELBA twierdzi, że rasistowskie treści w filmach i serialach NIE POWINNY być cenzurowane

Łukasz Budnik

15 lipca 2020

REKLAMA

W ostatnich tygodniach wielokrotnie słyszeliśmy o przypadkach wycofania z emisji odcinków seriali, w których pojawiły się treści uważane za rasistowskie. Sporo dyskusji wzbudził też fakt tymczasowego usunięcia Przeminęło z wiatrem z platformy HBO Max i przywrócenia go później ze stosownym komentarzem. Według Idrisa Elby, ta druga opcja jest jedyną słuszną ewentualnością.

Aktor w wywiadzie z Radio Times stwierdził, że kontrowersyjne odcinki nie powinny być całkowicie usuwane z bibliotek w serwisach streamingowych.

Wierzę w wolność słowa, jednak nie jest ona odpowiednia dla każdego. Dlatego mamy ograniczenia wiekowe które mówią, od jakiego wieku można oglądać dane treści. Aby kpić z prawdy, musisz ją znać. Jednak cenzurowanie rasistowskich motywów w serialach, usuwanie ich… zaraz, myślę, że widzowie powinni wiedzieć, że takie produkcje powstawały.

Z szacunku dla tych czasów i poruszenia, jeśli ktoś uważa, że pewne treści są dziś w złym guście – w porządku. Myślę jednak, że w przyszłości ludzie powinni wiedzieć że wolność słowa jest akceptowana, a publika, co będzie oglądać. Nie wierzę w cenzurę. Myślę, że powinniśmy móc mówić to, co chcemy. Ostatecznie, jesteśmy twórcami opowieści.

Ostrzeżenie o rasistowskich treściach pojawiło się nie tylko przed wspomnianym Przeminęło z wiatrem, lecz także przed jednym z odcinków Mad Men, a wcześniej – przed odcinkami starych kreskówek.

Co sądzicie o słowach Elby?

Łukasz Budnik

Łukasz Budnik

Elblążanin. Docenia zarówno kino nieme, jak i współczesne blockbustery oparte na komiksach. Kocha trylogię "Before" Richarda Linklatera. Syci się nostalgią, lubi fotografować. Prywatnie mąż i ojciec, który z niemałą przyjemnością wprowadza swojego syna w świat popkultury.

zobacz inne artykuły autora >>>

REKLAMA